Siły zbrojne

Wojsko kupi lornetki termowizyjne. Przemysł oferuje krajowe rozwiązania

Inspektorat uzbrojenia opublikował ogłoszenie o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego pozwalającego przygotować zamówienie na „Lornetkę termowizyjną” dla Sił Zbrojnych RP. Wśród potencjalnych oferentów znajdują się podmioty krajowe, w tym należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej PCO.

Dialog ma być prowadzony do 16 maja br. jednak termin ten może zostać przesunięty, „gdy cele określone w przedmiocie dialogu technicznego nie zostaną osiągnięte”. Przedmiotem przygotowywanego zamówienia ma być lornetka termowizyjna (LT) „przeznaczona do obserwacji terenu w dowolnej porze dnia i nocy, bez względu na warunki oświetlenia, a także przy niekorzystnych warunkach klimatycznych i atmosferycznych (mgła, zadymienie)”.

Jako wymagania wskazano, że LT powinna posiadać:

 • termowizyjną matrycę detektorów w podczerwieni;
 • moduł obiektywu do odbierania promieniowania podczerwonego;
 • moduł dwuocznego okularu do obserwacji obrazu termicznego i danych pomiarowych na wyświetlaczu (poprzez możliwość wykorzystywania danych z wojskowego odbiornika GPS);
 • opis protokołów wymiany danych w postaci ICD (Interface Control Document);
 • korpus z klawiaturą, zespołami elektronicznymi i bateriami;
 • złącza wyprowadzające sygnał video i dane pomiarowe;
 • złącze do zdalnego sterowania podstawowymi funkcjami lornetki;
 • interfejs komunikacyjny pozwalający na wykorzystanie danych z wojskowego odbiornika GPS;
 • pokrowiec ochronny.

Lornetka termowizyjna JIM LR francuskiej firmy SAGEM – fot. M.Dura

Inspektorat Uzbrojenia wymaga również, by docelowa norma eksploatacji lornetki termowizyjnej była nie mniejsza niż dwanaście lat, a gwarancja nie krótsza niż 24 miesiące (z możliwością jej rozszerzenia o kolejne 36 miesięcy).

Siły Zbrojne RP nie określiły dokładnie liczby planowanych do zakupu LT. Dialog techniczny ma natomiast pokazać, jakie będą koszty zakupu 1000, 2500 i 5000 kompletów lornetek termowizyjnych. Dodatkowo planuje się kupić 30 plansz poglądowych oraz 30 prezentacji multimedialnych.

Inspektorat Uzbrojenia chce również określić, jaki będzie koszt wyszkolenia sześciu instruktorów (w zakresie budowy i użytkowania lornetek) i sześciu specjalistów uzbrojenia (w zakresie obsługiwań technicznych i napraw) oraz dostawy: zestawów narzędzi i urządzeń specjalistycznych do obsługiwań i napraw, materiałów eksploatacyjnych (do realizacji wymaganych obsługiwani technicznych w okresie docelowej eksploatacji) i części zamiennych do naprawy LT.

Lornetka termowizyjna NPL-1T Agat – fot. M.Dura

Jednym z faworytów w przyszłym postępowaniu może być należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółka PCO z lornetką termowizyjną NPL-1T Agat. Jest to urządzenie, które zaproponowano m.in. jako wyposażenie systemu żołnierza przyszłości Tytan. Lornetka termowizyjna Agat została po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowana w czasie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach w 2015 r.

Swoją ofertę złoży również prawdopodobnie firma Etronika z Sulejówka, która może zaproponować lornetkę termowizyjną LTD „Tukan”. Może ona zostać skonfigurowana z obiektywem o ogniskowej 75 mm lub 100 mm oraz z matrycą 640x480 pikseli lub 1024x768 pikseli (proponowane są dwie wersje tego urządzenia: LTD-1 - do obserwacji na dalszych dystansach i LTD-2 - do obserwacji na średnich odległościach).

Lornetka termowizyjna LTD „Tukan – fot. www.etronika.pl

W ewentualnym przetargu może też wziąć udział francuska spółka SAGEM ze swoim systemem elektrooptycznym JIM LR.

Komentarze (7)

 1. Realista

  a ogarniasz ile at 4 moglibyśmy kupić gdybyśmy dali sobie spokój z orką ...

  1. Mq

   a ogarniasz że siły zbrojne potrzebują nie tylko at 4, ale i orki? I nie tylko ich?

 2. argo

  nieważne czy sprzęt dobry byle był polski ku uciesze związków zawodowych

  1. Extern

   A może będzie i dobry i Polski i pracownik PCO po wypłacie pójdzie do ciebie po efekty twojej pracy, a opłacona z podatków zarobionych przez Polaków pielęgniarka zajmie się tobą gdy będziesz potrzebował opieki, a gmina za część dochodów z twojego PITu naprawi ci chodnik. Ale oczywiście można kupić z Sagema będziemy mieli wtedy lornetkę. A technologię, przemysł, opiekę medyczną i proste chodniki będą mieli Francuzi.

 3. Marek

  Lornetki, kaptury, latryny, budki wartownicze, kuchnie polowe, przekroje broni i jak NAJmniejsze zakupy/produkcja wartościowych systemów broni - to jest główny cel IU/MON od 25 lat.

 4. ddt

  Straż Graniczna kupiła taki sprzęt kilka lat temu. Sterowniki, monitory, statywy ... ale nie pomyśleli o źródle zasilania. Leżało to w magazynie i pewnie leży do tej pory. A lornetki używane były z ręki lub na zwykłym statywie.

 5. Przemo

  Pan Minister się rozkręca:):) pytanie tylko kiedy będą zamawiane nowoczesne pociski do RPG 7.

  1. jjjjjjjjjjjjjjjjj

   RPG idą do kosza. W zamian ma być RPG-40 ( ponoć nawet 700 sztuk) i jednorazówki pokroju AT-4 i RPG 40.

 6. Przemo

  Pan Minister się rozpędza:) moja kolejna propozycja zakupowa to nowoczesne pociski do RPG 7.

  1. zxcv

   RPG idzie do wywalenia i wojsk zamierza kupić jednorazówki lekkie i ciężkie. I czemu tak się nie zachywycaleś jak poprzednia ekipa kupiła Rubina czy kolimetry.

 7. optymista

  Słuszne to zakupy. Pytanie, tylko czy pojazdy Wojska Polskiego wyposażone są w urządzenia termowizyjne?