Reklama

Wojna na Ukrainie

Wysłane na Ukrainę działa Caesar zostaną zastąpione w ciągu roku

Autor. mil.gov.ua

30 samobieżnych armatohaubic Caesar, należących do francuskiej armii, które zostały przekazane Ukrainie, zostanie zastąpionych w ciągu roku, a ich produkcja zostanie przyspieszona - ogłosił w środę minister sił zbrojnych Francji Sebastien Lecornu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Zabraliśmy 18 Ceasarów z rezerw francuskiej armii w pierwszych tygodniach konfliktu. Mogę poinformować, że 30 Caesarów zostanie dostarczonych (armii francuskiej) między listopadem tego roku a marcem 2024 roku" - powiedział Lecornu przed komisją Zgromadzenia Narodowego ds. obrony. Przekazanie kolejnych 12 dział minister zapowiedział pod koniec stycznia.

Czytaj też

"Mieliśmy opóźnienie w produkcji dział Caesar rzędu 44 miesięcy; to opóźnienie zmniejszy się do 18 miesięcy" - dodał Lecornu. Podkreślił, że przyspieszenie produkcji uzbrojenia jest przykładem realizacji planu prezydenta Emmanuela Macrona w ramach wdrożonego przez niego reżimu "gospodarki wojennej".

Reklama

Czytaj też

Czytaj też

System artyleryjski Caesar może być montowany na podwoziach różnych ciężarówek zgodnie z wymaganiami klienta, w konfiguracjach 6x6 i 8x8 jest już używany we Francji, w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji Południowej i Wschodniej. Do tej pory wyprodukowano ponad 300 tych systemów artyleryjskich. Jest on uzbrojony w działo kalibru 155 mm L52 zamontowane z tyłu podwozia ciężarówki i może strzelać szeroką gamą amunicji między innymi standardową odłamkowo-burzącą, przeciwpancerną BONUS czy nowymi kierowanymi pociskami Katana 155 mm. Maksymalną donośność armaty określa się na ponad 40 km.

Czytaj też

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama