Reklama

Wojna na Ukrainie

Więcej słowackiej artylerii dla Ukrainy

Zuzana 2 (zdjęcie poglądowe).
Zuzana 2 (zdjęcie poglądowe).
Autor. KONŠTRUKTA DEFENCE

Ukraina podpisała umowę na dostawę 16 słowackich systemów artyleryjskich Zuzana 2.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Informacja ta została podana podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego na Słowacji. Nowa umowa oznacza kolejne zamówienie na słowacką pochodną dobrze nam znanej DANA wz.77. Pierwsze zamówienie dotyczyło 8 sztuk, które od dawna znajdują się na Ukrainie. Obecne dotyczy już na 16 pojazdów, których zakup zostanie sfinansowany przez Niemcy wraz z Danią i Norwegią. Dostawy ich mają rozpocząć się już latem, zaś skończyć do grudnia tego roku. Oznacza to, że Ukraińcy otrzymają łącznie 24 egzemplarze Zuzann 2 (1 została zniszczona), które staną się bardzo cennym narzędziem dla ukraińskich artylerzystów, a Słowakom pozwoli na znaczny zarobek i promocję swojego produktu.

Czytaj też

Zuzana 2 to zmodernizowana wersja słowackiej kołowej armatohaubicy samobieżnej Zuzana (która z kolei stanowi modernizację czechosłowackiego systemu DANA vz. 77) zaprojektowana i produkowana przez słowacką spółkę KONŠTRUKTA-DEFENCE. W porównaniu do poprzedniej wersji Zuzana 2 posiada nową lufę o długości 52 kalibrów (wcześniej 45 kalibrów), co pozwoliło zwiększyło donośność do 41 km. Została też wyposażona w nową opancerzoną kabinę.

Reklama

Czytaj też

Dodatkowo wieża dysponuje pełnym obrotem w zakresie 360 stopni (wcześniej tylko 60 stopni), a dzięki automatyzacji liczba członków załogi została zmniejszona z 4 do 3. Haubica posiada automat ładowania, a także możliwość prowadzenia ognia w trybie MRSI (Multi Round Simultaneous Impact), czyli zaplanowania ostrzału tak, by kilka pocisków uderzyło w cel w tym samym momencie. Jednostkę napędową stanowi silnik Tatra T3D-928-70 325 o mocy 436 KM, pozwalający rozpędzić pojazd do 90 km/h przy zasięgu operacyjnym na poziomie 600 km.

Czytaj też

Zuzana 2.
Zuzana 2.
Autor. KONŠTRUKTA DEFENCE
Reklama

Komentarze (4)

 1. majorkom

  A może nie powinniśmy się w Polsce "bawić" w KRYLA, ale dogadać się ze Słowakami i kupić od nich Zuzany dla brygad na Rosomakach?

 2. Darek50

  Nie pisze się na Słowacji tylko w Słowacji brak konsekwencji

  1. Rusmongol

   Konsekwencja mówi że obie formy są poprawne. Więc w czym widzisz problem.? Za to niekonsekwentnie nasze źródła prasowe nie piszą na Rosji. Nie rozumiem tego niedopatrzenia...

  2. majorkom

   Można pisać w Ukrainie, w Łotwie, w Litwie, w Słowacji. Żaden problem. Ja ostatnio pojechałem nie na Węgry, ale DO (!!!) Węgier i świat się nie zawalił.

 3. Ein

  Sumując, Zuzka 2 ma wszystko to, czego należałoby wymagać od nowoczesnego systemu artyleryjskiego. To może ten nasz niedoszły Kryl przeistoczy się (jak tutaj pisano, choć z wielkimi znakami zapytania, wg. mnie bezzasadnie krytykując taki pomysł) w Zuzę 2? Tak, jest kwestia kalibru, ale to też zrobiono i u Słowaków i u Czechów, także DA SIĘ. Koszta z pewnością będą niższe od systemu zachodniego z automatem, opancerzeniem, wieżą i mobilnością Zuzy. Doprowadzenie 100 sztuk Danki zrobiłoby robotę i nasze kołowe brygady miałby co trzeba w zakresie wsparcia artyleryjskiego.

  1. Stefan1

   Chyba taniej byłoby zmienić lufę na dłuższą, niż zmieniać kaliber w Danie.

  2. Kalrin

   Czesi NIGDY nie wymienili kalibru w DANAch na 155m. Ponieważ nie jest to takie proste. Wsadzenie większego, nowoczesnego i cięższego działa to koszty. Wzmocnienie i modernizacja podwozia (tym bardziej starego i zużytego) ze sporą szansą że trzeba by wymienić całą wieżę. Innymi słowy jest to kompletnie nie ekonomiczne! Zuzanna, Zuzanna 2 były budowane w zasadzie od zera dla dział 155mm. Jeżeli masz zapłacić ze moderkę 90% kosztów w pełni nowego działa to czemu miałbyś to robić? Dlatego też Czesi w ramach modernizacji DAN nie oferują wymiany działa by nikt by na to nie poszedł.

 4. iunctim

  Ukraina podpisała dwa kontrakty na dostawę po 16 sztuk., w 10.22 i 06.23 a także jeden kontrakt na 8 sztuk w 06.22 więc liczba całkowita sięgnie 40 sztuk

Reklama