Wojna na Ukrainie

Ukraińsko-belgijska umowa o bezpieczeństwie. Ile F-16 dla Ukrainy?

Prezydent Wołodymyr Zełenski i Premier Alexander De Croo
Prezydent Wołodymyr Zełenski i Premier Alexander De Croo
Autor. Portal X/Alexander De Croo

Ukraina i Belgia zawarły dziś dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa. Zakłada ono między innymi dostawę 30 myśliwców F-16 do 2028 roku.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Belgii Alexander De Croo podpisali 28 maja w Brukseli 10-letnią umowę bilateralną o bezpieczeństwie. Zełenski przybył do Belgii dzień po podróży do Hiszpanii, gdzie podpisał podobną umowę z premierem Pedro Sanchezem.

Umowa z Hiszpanią przewiduje 1 mld euro pomocy wojskowej dla Ukrainy w 2024 r. i 5 mld euro do 2027 r. W pakiecie mowa też o czołgach Leopard i amunicji artyleryjskiej.

Belgia staje się 11. krajem, który podpisał taką umowę z Ukrainą, obok wspomnianej Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Danii, Włoch, Kanady, Holandii, Finlandii i Łotwy.

Czytaj też

„Dokument obejmuje co najmniej 977 mln euro belgijskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy w tym roku, a także zobowiązanie Belgii do zapewnienia wsparcia w ciągu dziesięcioletniego okresu obowiązywania umowy” – ogłosił Zełenski we wpisie na platformie X.

„Umowa gwarantuje terminową pomoc Belgii w zakresie bezpieczeństwa, nowoczesne pojazdy opancerzone, sprzęt na potrzeby ukraińskich sił powietrznych i obrony powietrznej, bezpieczeństwo morskie, usuwanie min, udział w koalicji amunicyjnej oraz szkolenie wojskowe” - oznajmił Zełenski.

Według niego dokument przewiduje także współpracę przemysłu obronnego, wsparcie dla ukraińskiej formuły pokojowej, zaostrzenie sankcji wobec Rosji, naprawienie szkód oraz wymierzenie sprawiedliwości agresorowi, wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie ożywienia gospodarczego.

Czytaj też

Ukraina i Belgia pogłębią także współpracę w zakresie wywiadu, cyberbezpieczeństwa i przeciwdziałania dezinformacji.

„Belgia wyraża także poparcie dla przyszłego członkostwa Ukrainy w UE i NATO” - twierdzi Zełenski.

Co ważne dokument stwierdza, że Belgia dostarczy Ukrainie 30 myśliwców F-16 do 2028 roku. Pierwsze samoloty mają dotrzeć jeszcze w tym roku.

Czytaj też

Kraj ogłosił w 2023 roku, że dostarczy Kijowowi swoje F-16, ale dokładna liczba do dziś nie była jasna. Dania, Holandia i Norwegia również zobowiązały się do przekazania swoich F-16 w celu wzmocnienia Sił Powietrznych Ukrainy w walce z rosyjskim agresorem.

Warto zauważyć, że dzieje się to w momencie blokowania przez Węgry kolejnego unijnego pakietu pomocy dla Ukrainy. Ministrowie obrony państw Unii Europejskiej mają się spotkać we wtorek w Brukseli, aby dyskutować na temat rozwiązania tego problemu.

Źródło:PAP / Defence24

Komentarze (4)

 1. Muren

  "Warto zauważyć, że dzieje się to w momencie blokowania przez Węgry kolejnego unijnego pakietu pomocy dla Ukrainy". A jeszcze nie tak dawno Orban był zapraszany przez polskich polityków do Polski

 2. radziomb

  Policzmy Belgia 30 szt, Holnadia 24 szt F16, Dania 19, Norwegia 22, czyli mamy 95 szt, może troche mniej . Plus ok 12 szt Gripenów ze szwecji i najlepsze ! Grecja wycofuje 40 starych F16 bo kupuje F35. Czyli max ok 140 samolotów. Nie.. wcale to nie będzie GAME CHANGER, wcale ...a przykładowo Jaasmy 370 km to pluszowe zabawki i nie zrobia nikomu krzywdy...

  1. farfozel

   Nie będzie Gripenów .

 3. Monkey

  30 maszyn do 2028? Czy oni zdają sobie sprawę iż do tego czasu Ukraina może przegrać tą wojnę???

 4. PPPM

  To są 40 letnie samoloty, za 10 lat o ile ukraina nie kupi nowych będzie problem. Powinni zawczasu pomyśleć o nowych maszynach.