Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińskie wojenne "składaki” dalej na froncie

MT-LB z umieszczoną na stropie kadłuba armatą przeciwpancerną T-12 był pierwszą tego typu konstrukcją powstałą w ukraińskiej armii od początku rosyjskiej inwazji.
MT-LB z umieszczoną na stropie kadłuba armatą przeciwpancerną T-12 był pierwszą tego typu konstrukcją powstałą w ukraińskiej armii od początku rosyjskiej inwazji.
Autor. General Staff of the Ukrainian Armed Forces/Wikipedia

Ukraińscy żołnierze i technicy stworzyli od początku wojny wiele improwizowanych pojazdów bojowych, które nierzadko przywodzą na myśl konstrukcje rodem z II Wojny Światowej jak Marder I/II.

Reklama

Improwizowane pojazdy powstają z potrzeby chwili, często jako całkiem niezłe uzupełnienie obecnie używanego sprzętu. Niemniej dalej są to rozwiązania improwizowane, obarczone swoimi wadami jak, chociażby pewna toporność obsługi. Niemniej, wiele z nich spełnia dobrze swoje zadania. Jednym z dwóch przytoczonych tutaj przykładów był opisywany już pojazd oparty o podwozie transportera opancerzonego/ciągnika artyleryjskiego MT-LB oraz holowanej armaty przeciwpancernej. Jest nią holowana D-44 kal. 85 mm, do której amunicja używana przez Ukraińców pochodzi m.in. z Polski. W odróżnieniu od pozostałych typów "ukraińskich Marderów" wóz ten otrzymał dodatkowy pancerz siatkowy na lewej burcie kadłuba, dach nad wejściem do przedziału desantowego został usunięty w celu poprawy funkcjonowania obsługi armaty. W skrócie improwizowane działo samobieżne.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Czytaj też

D-44 to radziecka holowana armata przeciwpancerna kal. 85 mm, która może strzelać amunicją odłamkowo-burzącą. Została skonstruowana w 1944 roku, i już rok później wdrożono ją do produkcji. Może strzelać wieloma rodzajami amunicji odłamkowo-burzącej, czy przeciwpacnernej. Donośność maksymalną określa się na 15,5 km, co jest bardzo dobrym wynikiem, zważywszy, że samobieżna armatohaubica 2S1 Goździk zwykłą amunicją może razić cele na podobnym dystansie, posiadając uzbrojenie główne znacznie większego kalibru (122 mm). Możliwości penetracyjne stosowanej do niej amunicji pozwalają na niszczenie większości rosyjskich pojazdów (poza czołgami).

Reklama

Czytaj też

Holowane działo przeciwpancerne D-44 kal. 85 mm
Holowane działo przeciwpancerne D-44 kal. 85 mm
Autor. LutzBruno, Wikipedia

Kolejnym improwizowanym pojazdem stworzonym na potrzeby ukraińskiej armii jest bojowy wóz piechoty dla którego bazą stał się dobrze znany transporter opancerzony MT-LBu. Na poniższym filmie (który mimo pojawienia się niedawno, ma już kilka miesięcy) widzimy proces strzelania z uzbrojenia pojazdu, które pozwala mu na eliminację każdego rosyjskiego bojowego wozu piechoty. Sam "składak" powstał on poprzez umieszczenie na stropie kadłuba systemu wieżowego BM-7 Parus znanego z kołowych bojowych wozów piechoty BTR-4 Bucefał. Uzbrojenie główne stanowi armata automatyczna ZTM-1 kal. 30 mm, sprzężona z uniwersalnym karabinem maszynowym KT-7.62 kal. 7,62 mm. Jako uzbrojenie dodatkowe może służyć zestaw 4 wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych Barier lub 2 wyrzutnie oraz granatnik automatyczny KBA-117 kal. 30 mm. Tym samym, dzięki tej modernizacji Ukraińcy otrzymali improwizowany bojowy wóz piechoty o znacznej sile ognia, jednak jednocześnie o znikomym pancerzu.

Czytaj też

MT-LBu to radziecki transporter opancerzony powstały jako powiększony wariant MT-LB, charakteryzujący się przede wszystkim wyższym o 40 cm stropem oraz większą kubaturą wnętrza. Opancerzenie o grubości 3-13 mm chroni załogę jedynie przed odłamkami i amunicją strzelecką (nie wszędzie). Składa się ona z 2 osób, zaś desant wynosi do 6 żołnierzy. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik YaMZ-238N o mocy 300 KM, pozwalający na rozpędzenie ważącego 15,5 tony wozu do 61,5 km/h po drodze utwardzonej oraz do 6 km/h podczas pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania. Jest on stosowany jako baza dla wielu wersji specjalistycznych, jak wozy dowodzenia i kontroli, ewakuacji medycznej, łączności czy walki radioelektronicznej.

Czytaj też

Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia
Reklama

Komentarze (1)

  1. bezreklam

    To co zawsze- w Rosji to smiech, W Ukrainie to geniusze. I tak non stop od rana do nocy

    1. Davien3

      bo to nie Ukraina twierdziła że jej broń jest najlepsza i "bez analoga w mirie" tylko Rosja

Reklama