Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińscy terytorialsi ćwiczą obronę przed "paniką czołgową"

Autor. Ukraine Territorial Defence Forces/Twitter

Ukraińskie jednostki obrony terytorialnej prowadzą ćwiczenia z obrony przed „paniką czołgową”. Polegają one na tym, że żołnierze muszą przebywać w okopie, nad którym przejeżdża czołg lub inny wóz bojowy, a następnie wykonują atak ręcznym granatem przeciwpancernym.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Krótka informacja o ćwiczeniu obrony przed "paniką czołgową" została zamieszczona przez służby prasowe ukraińskiej OT na Twitterze. Jak widzimy na załączonych zdjęciach, ukraińscy żołnierze ćwiczyli razem z bojowym wozem piechoty BMP-2. Najpierw wóz przejechał nad okopem, w którym znajdował się żołnierz, a następnie wykonał on symulowany atak granatem przeciwpancernym, najprawdopodobniej typu RKG-3.

Warto tutaj dodać, że tego rodzaju ćwiczenia są ryzykowne dla uczestniczących żołnierzy, jednak w warunkach wojennych są prowadzone. Na materiałach sił zbrojnych Ukrainy, publikowanych po 2014 roku a przed rosyjską pełnoskalową agresją na Ukrainę, podobne ćwiczenia również były widoczne. I prowadzono je nie tylko z użyciem ważących nieco ponad 14 ton bojowych wozów piechoty, ale też ponad 40-tonowych czołgów podstawowych T-64BW. Jak widać, w obecnych realiach tego rodzaju ćwiczenia przechodzą nie tylko żołnierze wojsk lądowych sił zbrojnych Ukrainy, ale też sił obrony terytorialnej.

Reklama

Czytaj też

Tego rodzaju taktyka zwalczania czołgów była często stosowana w czasie II wojny światowej. Obecnie takie ćwiczenia mają, jak się wydaje, przede wszystkim na celu przygotowanie psychologiczne żołnierzy do starć z bronią pancerną. Choć tocząca się od pół roku, pełnoskalowa wojna pokazała już niejednokrotnie, że taktyki i sprzęt, które na pierwszy rzut oka są przestarzałe, w określonych warunkach okazują się skuteczne...

Czytaj też

współpraca Jakub Palowski

Reklama

Komentarze

    Reklama