Reklama

Polityka obronna

Relokacja systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot do Polski rozpoczęta

Niemiecki Patriot strzela rakietą PAC-2 na Krecie
Niemiecki Patriot strzela rakietą PAC-2 na Krecie
Autor. Bundeswehr/Monika Berr

Bundeswehra rozpoczyna relokację systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot do Polski. Pierwsi żołnierze powinni wyruszyć w poniedziałek z Bad Suelze (Rugia, Meklemburgia-Pomorze Przednie) – informuje w poniedziałek agencja dpa, powołując się na źródła rządowe. Systemy uzbrojenia mają trafić do Polski „w najbliższych dniach”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak potwierdza dpa, do Polski ostatecznie trafią trzy baterie Patriot, aby „zapewnić ochronę infrastruktury krytycznej kraju sojuszniczego NATO" w rejonie granicy z Ukrainą. Ponadto Niemcy dostarczą jeden taki system Ukrainie, by pomóc jej w obronie przed Rosją.

Czytaj też

Po tym, jak w listopadzie pocisk uderzył w terytorium Polski, ówczesna minister obrony Christine Lambrecht (SPD) i jej polski odpowiednik Mariusz Błaszczak uzgodnili, że niemieckie systemy Patriot powinny stacjonować w Polsce. „Tymczasem Błaszczak wywołał niemałe zamieszanie w Berlinie, proponując, że lepszym miejscem stacjonowania Patriotów byłaby Ukraina" – przypomina dpa.

Reklama

Do końca stycznia w Niemczech ma się rozpocząć szkolenie ukraińskich żołnierzy w posługiwaniu się systemem Patriot – informował kilka dni temu portal dziennika "Sueddeutsche Zeitung".

Czytaj też

Jednostka Patriot z Niemiec jest częścią nowych dostaw broni dla Ukrainy, uzgodnionych przez USA i Niemcy. USA także zapowiadają wsparcie Ukrainy systemem obrony powietrznej. Według Pentagonu około 100 ukraińskich żołnierzy będzie szkolonych jeszcze w styczniu w obsłudze systemu Patriot w bazie wojskowej w Oklahomie.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama