Reklama

Siły zbrojne

Ukraińcy zaczynają się szkolić na Patriotach

Niemiecka wyrzutnia Patriot PAC-2 w Norwegii
Niemiecka wyrzutnia Patriot PAC-2 w Norwegii
Autor. Bundeswehr/Kevin Schrief

W tym tygodniu rozpoczyna się szkolenia ukraińskich załóg systemów obrony przeciwlotniczych na systemy średniego zasięgu Patriot. Kiedy osiągną one gotowość operacyjną i wezmą udział w obronie kraju?

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pierwszą grupę ukraińskich specjalistów stanowią żołnierze, którzy maja doświadczenie z ukraińskimi (czyli ex sowieckimi) systemami OPL. Grupa ta liczy między 90 a 100 osób i będzie szkolona w Fort Still w Oklahomie, a zatem w miejscu gdzie zwykle szkolone są amerykańskie załogi Patriotów. O ile jednak szkolenia Amerykanów trwają nawet do roku czasu, o tyle szkolenie dla Ukraińców mają być skrócone i potrwać „kilka miesięcy". Strona amerykańska miała już w tym celu przygotować specjalny skrócony program szkolenia. Pierwsze grupa Ukraińców liczy tyle osób, ile jest potrzebnych do obsługi jednej baterii Patriotów, czyli pododdział który może posiadać do ośmiu wyrzutni ziemia-powietrze.

Dokładnie nie wiadomo jak długo potrwa szkolenia ani ile ukraińskich grup zostanie przeszkolonych. Wydaje się jednak, że ta, która obecnie jest szkolona jest dopiero pierwszą z wielu. Nie jest wykluczone, że szkolenia będą następowały nie jedno po drugim, ale będą prowadzone równolegle.

Reklama

Czytaj też

Jak na razie Stany Zjednoczone zadeklarowały przekazanie Ukrainie jednej baterii systemu obrony powietrznej Patriot, która obejmuje sprzęt do wytwarzania energii, komputery, system kontroli i do ośmiu wyrzutni. Prezydent USA Joe Biden poinformował o przekazaniu tego uzbrojenia podczas wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie 21 grudnia ub.r.

Jednak 5 stycznia we wspólnej amerykańsko-niemieckiej deklaracji ogłoszono, że Niemcy przekażą Ukrainie kolejną baterię Patriotów. Ukraińcy będą więc posiadaczami co najmniej dwóch baterii.

Czytaj też

Systemy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot są w skali Stanów Zjednoczonych i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego relatywnie nielicznym systemem uzbrojenia, podobnie jak wszystkie inne systemy obrony powietrznej. wynikało to z doktryny militarnej NATO, zgodnie z którą sojusz będzie posiadał miażdżącą przewagę w powietrzu i wobec tego obrona przed środkami napadu powietrznego przeciwnika nie będzie aż tak ważna. Teraz następuje korekta tych założeń, jednak produkcja nowych systemów trwa i jest to zasób nadal zbyt mały w stosunku do potrzeb.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Alibi

  Generała Waldemar Skrzypczak jedyny który w 100% trafnie przewidział rosyjskie kierunki działań wojennych.

  1. Pucin:)

   @Alibi - dodaj do tego gen. Polko, który stwierdził już w marcu 2022 r., że FR prowadzi wojnę materiałową w starym dobrym stylu II WŚ!!!!! A NATO dalej swoje - no przecież my chcemy wojny technologicznej!!!!! :)

  2. papa lebel

   Podczas IIWS kacapy bez lend-leasu padliby do jesieni 1942. Teraz lend-lease trafia na słuszną stronę mocy.

  3. Pucin:)

   @papa lebel - nie ma to znaczenia - tu chodzi o rodzaj wojny jaki stosuje FR!!!! Za miesiąc lend-lease może być gdzie indziej, jest to polityka a rodzaj wojny - materiałowa na wyczerpanie - FR nadal będzie stosować!!!!!

 2. sidematix

  Jak pokazały sobotnie naloty to zupełnie bezcelowe. Rosjanie tak skutecznie zagłuszyli amerykańskie AWACS-y i satelity, że nie było nawet alarmu przeciwlotniczego. Nic. Wszystkie pociski w celu. Rosyjska WRE pokazało swoją siłę. Teraz Amerykanie się zastanawiają co się stało że nagle oślepli.

  1. Pucin:)

   @sidematix - to działa w obie strony - nie trafili w to co chcieli a w bloki mieszkalne. Tak strzelali Niemcu przy pomocy swoich V1 i V2 w II WŚ - obszarowo - w miasto, wieś - gdziekolwiek byle w UA!!!!!! :)

  2. papa lebel

   Po pierwsze nie wszystkie doleciały, zestrzelono 2/3 z wystrzelonych- te które daje się strącić tym sprzętem co obecnie posiadają. Nie było szans na trafienie X-22, do tego potrzebne są Patrioty.

 3. Kleofas03

  Podsumowując gastronomiczna zawodowa NIE ŁAPIE KOMPUTERA BALISTYCZNEGO DLATEGO UKRAINA ZWERBOWAŁA LUDZI PO POLITECHNICE ROZUMIEM ŻE WAT GOTOWY?

  1. papa lebel

   Czy jesteś robotem?

 4. Ma_XX

  system do wytwarzania energii to po prostu agregat prądotwórczy lub zestaw agregatów prądotwórczych zwany czasem elektrownią polową

Reklama