Reklama

Wojna na Ukrainie

Najważniejsi wojskowi USA i Ukrainy spotkali się w Polsce. Rozmowy generałów: Milley’a i Załużnego

Gen. Mark Milley, Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (JCS) sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Fot. Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (JCS)/Carlos M. Vazquez II [jcs.mil]
Gen. Mark Milley, Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (JCS) sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Fot. Kolegium Połączonych Szefów Sztabów (JCS)/Carlos M. Vazquez II [jcs.mil]

Generał Mark A. Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, najważniejsza wojskowa persona Pentagonu spotkał się z generałem Walerijem Załużnym, najwyższym oficerem ukraińskich Sił Zbrojnych. Jak poinformował „Washington Post” dokładne miejsce spotkania zostało utajnione, aczkolwiek amerykańscy dziennikarze twierdzą, że odbyło się w Polsce.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Washinton Post" pisze o „Południowo-Wschodniej Polsce". Towarzyszący Milley'owi dziennikarze nie mogli być obecni na spotkaniu oraz robić zdjęć. Jak piszą Amerykanie, Milley udał się w stronę granicy. Polityka Waszyngtonu sprawia, że oficjalnie jedynym wojskowym personelem odwiedzającym ukraińską ziemię są żołnierze obsługujący amerykańską placówkę dyplomatyczną. Spotkanie zostało zorganizowane po tym, jak stało się jasne, że Załużny nie będzie mógł uczestniczyć w środowym spotkaniu NATO w Brukseli. Informacja o spotkaniu została wstrzymana do czasu zakończenia rozmów. „Ważne jest, aby dwóch bardzo ważnych wojskowych patrzyło sobie w oczy, kiedy rozmawiają na bardzo ważne tematy. To robi różnicę" – podkreślił rozmówca „Washington Post". Spotkanie odbyło się po prawie roku spotkań online, a Stany Zjednoczone oraz inne kraje NATO rozszerzają arsenał broni, którą dostarczają Ukrainie. Ponadto wzmocniono pakiet szkolenia dla sił ukraińskich, a żołnierze U.S Army w Niemczech przygotowują ukraiński batalion zmechanizowany do lepszego wykorzystania amerykańskiej broni. W Oklahomie trwa program treningowy dla Ukraińców, jak korzystać z systemu obrony powietrznej Patriot.

Czytaj też

Spotkanie odbyło się dzień po tym, jak kontyngent cywilnych urzędników z Pentagonu i Departamentu Stanu spotkał się w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i innymi wyższymi ukraińskimi urzędnikami, a także po podróży do Kijowa sekretarza obrony Lloyda Austina i sekretarza stanu Antony'ego Blinkena. Jak pisze „Washington Post" Milley nie odwiedził Ukrainy.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

 1. easyrider

  Sama broń i szkolenie to dużo ale przede wszystkim muszą być uszczelnione sankcje. Z Rosją nie można handlować niczym a ich obywatelom należy zabronić wjazdu do państw zachodnich. Państwa pozwalające im obchodzić sankcje, typu Turcja, muszą również być objęte sankcjami. Rosja musi paść gospodarczo, tak jak padł ZSSR.

  1. Phenom

   Zgoda w 100%

 2. Kleofas03

  Pikanterii dodaje fakt że kontyngent USA wylądował w Rzeszowie i chciał zabrać Valerego do RAMSTEIN The Washington Post donosi że nastąpi modyfikacja kolejnego pakietu wsparcia o obronę rakietową

 3. Znad Bałtyku

  Nareszcie. 2023 rok. Teraz albo nigdy.

 4. Ma_XX

  MGM-140 ATACMS?

  1. Macorr

   Przed wrześniową ofensywa też Milley rozmawiał z Zaluznym, plan doszlifowali.... Oby ta rozmowa przyniosła podobny skutek co wtedy..

 5. X

  :)

Reklama