Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: turecki sprzęt wspiera przeciwlotników

Autor. Aselsan

Ukraińscy przeciwlotnicy w związku z niewystarczającą ilością systemów przeciwlotniczych koniecznych do osłony własnych wojsk, zdecydowali się na integrację znanych im już zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia SARP DUAL na transporterze opancerzonym M113, który teraz będzie wykorzystywany jako artyleryjski zestaw przeciwlotniczy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jednym z największych zagrożeń dla ukraińskiej armii są różnego typu bezzałogowce, zarówno te obserwacyjne, jak i bojowe. Naturalną na nie kontrą powinny być różnego typu systemy przeciwlotnicze, których Ukraińcy nie posiadają w dostatecznej liczbie. Zapewne ten deficyt skłonił ukraińskich żołnierzy do wdrożenia rozwiązania teoretycznie niededykowanego do tego typu zadań w postaci montażu na transporterze opancerzonym M113 tureckiej produkcji bezzałogowego modułu uzbrojenia SARP DUAL. Z racji na możliwe kąty podniesienia umieszczonego w nim uzbrojenia może on zostać wykorzystany do eliminacji celów powietrznych, w tym bezzałogowce, na które wystarczą znajdujące się opisywanym ZSMU karabiny maszynowe. Nie jest wiadome, ile tego typu modułów Turcy dostarczyli na Ukrainę, wiemy o jeszcze jednym umieszczonym na gąsienicowym transporterze MT-LB .

Czytaj też

Co ciekawe, moduł posiada całkiem inne względem reklamowanego uzbrojenie. W miejsce wielkokalibrowego M2 Ukraińcy włożyli swój NSW kal. 12,7 mm, zaś uniwersalny karabin maszynowy FN MAG58 kal. 7,62 mm został zastąpiony postsowieckim PKM. Tym samym widzimy implementację do potrzeb tureckiego rozwiązania, które może teraz zwiększyć liczbę możliwego do połączenia z nim uzbrojenia strzeleckiego. Możliwym do zastosowania w nim jest także granatnik automatyczny kal. 40 mm, w którym możliwym jest zastosowanie amunicji programowalnej, znacznie zwiększającej skuteczność ognia przeciwlotniczego.

Reklama

Czytaj też

SARP DUAL to turecki bezzałogowy moduł bojowy opracowany przez przedsiębiorstwo Aselsan. Posiada on dwa mocowania na uzbrojenie, którym może być karabin maszynowy FN MAG58 kal. 7,62 mm (z zapasem 1500 naboi), wielkokalibrowy karabin maszynowy M2 kal. 12,7 mm (z zapasem 400 naboi) lub granatnik automatyczny Mk19 kal. 40 mm (z zapasem 96 granatów). Pozwala to na dostosowanie uzbrojenia do wykonywanego zadania, pozwalające na jego uzupełnianie się np. w przypadku karabinu maszynowego i granatnika automatycznego. Zakres wychyłu uzbrojenia w płaszczyźnie pionowej wynosi -30° / +60°. SARP DUAL dotychczas były montowane m.in. na tureckich pojazdach minoodpornych Kirpi lub w przyszłości na gąsienicowe transportery opancerzone ACV-15 AAPC.

Czytaj też

Autor. Aselsan
Reklama

Komentarze (2)

  1. bezreklam

    Za darmo dostali czy musili zaplacic?

  2. OS-INT

    Ukraińska 1. Samodzielna Brygada Specjalnego Przeznaczenia im. Iwana Bohuna zamieściła w mediach społecznościowych nagranie prezentujące nietypowy transporter opancerzony M113 znajdujący się w jej uzbrojeniu. Został on wyposażony w turecki zdalnie sterowany moduł uzbrojenia SARP-Dual produkowany przez Aselsan. Ogień z SARP-Dual może być prowadzony precyzyjnie dzięki systemowi kierowania ogniem z głowicą optoelektroniczną, kalkulatorem balistycznym, dalmierzem laserowym i układem automatycznego śledzenia celu. Moduł jest też stabilizowany pozwalając na strzelanie w trakcie jazdy. Bez uzbrojenia, amunicji i pancerza (do poziomu 2. wg STANAG 4569) SARP-Dual waży nie więcej niż 250 kg. Z nagrania wynika, że obsługa tak wyposażonego transportera ma już doświadczenie bojowe z jego użycia. Wóz działa w rejonie miejscowości Łyman. Nie wiadomo czy w ten sposób zmodyfikowano też inne transportery - Altair, Ukraiński M113 z tureckim zsmu.

Reklama