Wojna na Ukrainie - raport specjalny, wiadomości

Ukraina otrzyma od Kanady rakiety przeciwlotnicze

Fot. Ministerstwo obrony Ukrainy/Facebook

Kanada przekaże Ukrainie kolejne dostawy uzbrojenia, w tym pociski artyleryjskie i rakiety dla obrony przeciwlotniczej – poinformowała w komunikacie w środę minister obrony Anita Anand po spotkaniu grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Ukraina otrzyma od Kanady ok. 8 tys. pocisków kalibru 155 mm i 12 rakiet przeciwlotniczych z zapasów kanadyjskiej armii, które mają wesprzeć siły obrony przeciwlotniczej. Kanada przekaże też ponad 1800 sztuk pocisków ćwiczebnych kalibru 105 mm, dla czołgów Leopard 1 przekazywanych Ukrainie przez Danię, Holandię i Niemcy.

Czytaj też

Z ośmiu przekazywanych Ukrainie kanadyjskich czołgów cztery już są w Polsce i są wykorzystywane w szkoleniu ukraińskich czołgistów. Wcześniej, w niedzielę, szef kanadyjskiej operacji UNIFIER podpułkownik Chris Boileau poinformował, że pierwsza grupa ukraińskich czołgistów, szkolonych na poligonie w zachodniej Polsce w obsłudze czołgów Leopard 2, pojechała już na front. Anand zamieściła w środę na Twitterze zdjęcia z załadunku czołgów do samolotów transportowych.

Czytaj też

W nadchodzących tygodniach zostaną też zrealizowane zapowiedziane przez Kanadę dostawy opancerzonego pojazdu ratowniczego i niezbędnego wyposażenia, a także amunicji.

Czytaj też

Wartość pomocy wojskowej dla Ukrainy, do której zobowiązała się Kanada, wyniosła od lutego ub.r. ponad 1 mld CAD.

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze