Reklama

Geopolityka

Kanada kupi dla Ukrainy amerykański system obrony powietrznej NASAMS

Autor. raytheonmissilesanddefense.com

Premier Kanady Justin Trudeau poinformował we wtorek prezydenta USA Joe Bidena podczas spotkania w Meksyku, że rząd w Ottawie ma zamiar kupić dla Ukrainy amerykański rakietowy system obrony powietrznej NASAMS - głosi komunikat zamieszczony na stronach kanadyjskiego rządu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Prezydenci USA i Meksyku, Joe Biden i Andres Manuel Lopez Obrador oraz premier Kanady Justin Trudeau przebywają w stolicy Meksyku, gdzie w poniedziałek rozpoczął się 10. Szczyt Przywódców Ameryki Północnej.

"Dziękuję za pomoc w chronieniu naszego nieba. Kupiony dla nas przez Kanadę system NASAMS będzie mocną tarczą dla naszych miast i obywateli" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Twitterze, dziękując za decyzję Trudeau.

Reklama

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow przekazał z kolei, że odbył we wtorek rozmowę telefoniczną ze swoją kanadyjską odpowiedniczką Anitą Anand. Kanada wkrótce ogłosi dodatkowy pakiet pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy, który znacznie zwiększy nasze zdolności obronne - napisał ukraiński minister na Telegramie.

NASAMS, czyli Narodowy Zaawansowany System Rakietowy Ziemia-Powietrze (National Advanced Surface-to-Air Missile System) to system średniego zasięgu produkowany przez amerykańską firmę Raytheon i norweski koncern Kongberg. Jesienią na Ukrainę trafiły dwie pierwsze sztuki tego uzbrojenia, dostarczone przez USA i Norwegię. #READ[ articles: 1013566 | showThumbnails: true ]

Pentagon poinformował na początku grudnia ubiegłego roku, że koncern Raytheon Technologies otrzyma kontrakt na produkcję sześciu systemów NASAMS dla Ukrainy; data wykonania umowy to listopad 2025 roku.

Waszyngton już w sierpniu 2022 zadeklarował, że przekaże Ukrainie sześć systemów NASAMS jako część kolejnej transzy wsparcia wojskowego o wartości 3 mld dolarów. W odróżnieniu od większości uzbrojenia dostarczanego przez USA, NASAMS-y miałyby zostać zakupione w ramach programu Ukraine Assistance Security Initiative (USAI), a nie dostarczone z zasobów sił USA. To oznaczałoby dłuższy termin dostaw, zapowiadany na 1-2 lata

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Placebo

  Niezły przekaz jest w azjatyckich krajach jak Indonezja. Wejdźcie na yotubowy kanał Tribun Timur i w wyszukiwarce wpiszcie; Polandia. Filmy z cyklu: Kolejny zniszczony polski czołg. Kolejni zabici polscy najemnicy. Polska wysyła czołgi na granicę Białorusi itd.

  1. Orthodoks

   Placebo na ruskie rany.

 2. Rudy 102-

  Ukraiński zebrał już wszystkich postawił w pion żeby tylko wymuszać sprzęt i opowiada brednie ze weida do Polski to nie problem Polski ta wojna tylko wasz Ukraiński robicie się pepkiem świata myślicie ze wszystko się wam Należy wy chce ie do NATO i dlatego jest ten problem ze was jadą tak samo jak obywatele ukraińscy myślą ze maja 1 szejstwo do lekarza i się pchają bez kolejki w Polsce 1 maja Polacy nie Ukraińcy auuu

  1. gresw

   Tak z ciekawości Rosjan nie stać już na słowiańskich trolli, dlatego wynajmują kaleczących język polski bardziej niż przyzwoity translator. Pewnie przeciętny Ukrainiec po kilku miesiącach w Polsce lepiej pisze po polsku.

  2. Ja

   Po polsku proszę.

  3. Andreasus

   No tak. Tylko im pozazdrościć....

Reklama