Reklama

Wojna na Ukrainie

Kanadyjskie Leopardy w drodze na Ukrainę

Kanadyjskie Leopardy dla Ukrainy
Kanadyjskie Leopardy dla Ukrainy
Autor. Anita Anand/Twitter

Minister obrony Kanady Anita Anand powiadomiła w sobotę na Twitterze, że z Halifaxu wystartował samolot przewożący pierwszy czołg Leopard 2 dla Ukrainy. Szefowa kanadyjskiego resortu obrony zapowiedziała 26 stycznia przekazanie w sumie czterech czołgów.

Reklama

"Kanada jest z narodem ukraińskim - i nadal będziemy dostarczać ukraińskim siłom zbrojnym sprzęt, którego potrzebują, aby zwyciężyć" w wojnie z Rosją - mówiła wówczas Anand, zapowiadając też wysłanie "pewnej liczby" personelu wojskowego, który pomoże ukraińskim żołnierzom w uzyskaniu niezbędnych umiejętności.

Reklama
Reklama

„Choć dziś ogłaszam przekazanie czterech czołgów, ta liczba może wzrosnąć" - podkreśliła wówczas Anand. Minister zapowiedział również, że Kanada dostarczy amunicję, części zamienne oraz wyśle członków kanadyjskich sił zbrojnych do szkolenia ukraińskich żołnierzy w zakresie użytkowania tych czołgów.

W drugiej dekadzie stycznia władze Kanada poinformowały też, że przekażą Ukrainie 200 pojazdów opancerzonych Senator kanadyjskiej produkcji wartych 90 mln CAD. Wcześniej Kanada przeznaczyła 406 mln CAD na zakup w USA systemów obrony powietrznej dla Ukrainy. Dotychczasowe zobowiązania pomocy wojskowej Kanady dla Ukrainy przekroczyły 1 mld CAD. Kanada do tej pory przeszkoliła ponad 35 000 ukraińskich żołnierzy i pracowników ochrony w zakresie taktyki pola walki i zaawansowanych umiejętności wojskowych. Kanada wcześniej dostarczała Ukrainie haubice artyleryjskie M777 i szkoliła ukraiński personel w ich użyciu, przekazała 400 000 sztuk odzieży zimowej, wiele granatników Carl Gustav M2, wiele tysięcy sztuk amunicji, dronów czy kamer termowizyjnych.

Na wyposażeniu Kanadyjskiej Armii jest 20 - Leopard 2A6M, oraz 62 Leopard 2A4/2A4M. Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 roku, jako kolejny wariant Leoparda 2, będący ostatnią jego wersją wdrożoną w czasie Zimnej Wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh-120 L/44 kal. 120 mm z jednostką ogniową wynoszącą 42 naboje. Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm, identyczny kaem został umieszczony na stropie wieży. Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Pozwala to na rozpędzenie czołgu do 68 km/h podczas jazdy do przodu, oraz 31 km/h w czasie przemieszczania się w tył. Do tej wersji docelowo modernizowano wszystkie wcześniejsze wersje Leoparda 2 (A0-A3).

PM / Współpraca merytoryczna AŚ

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (6)

 1. Adzio

  Bardzo z Pani porządna dziewczyna, Pani Anito

 2. rwd

  Mało, ale kto szybko pomaga, to dwa razy pomaga.

  1. Jan24

   Masz racją. Szybka pomoc to podstawa zwycięstwa. Francja i Niemcy rozważają.......rozważają i głośno o tym mówią. Taka sama była pomoc Francji we wrześniu 1939.

  2. Rusmongol

   @jan24. Z tego co wiem to Francja chciała pomoc ale powstrzymywała ich Anglia.

 3. easyrider

  Kanada powinna przekazać co najmniej wszystkie swoje L2 A4 a nawet A6. Stać ich na to. Nic im nie grozi a za miedzą mają USA. Sami, ze swoją kasą są w stanie uzupełnić swoje zapasy innymi czołgami. Cały zapas byłby cennym wkładem. Nie możemy czekać aż Moskwa zabije kolejne tysiące obywateli Ukrainy.

  1. Sojer

   Są w NATO. Nie dlatego mają czołgi, bo im coś grozi, ale dlatego, że poważnie podchodzą do zobowiązań sojuszniczych.

  2. RAF

   Sojer@ Gdyby poważnie podchodzili do zobowiązań sojuszniczych to by mieli tych Leo kilka razy więcej. 82 czołgi na tak duży i bogaty kraj to tragifarsa.

 4. Iceman

  Ruscy uderzą w rocznicę bo są głupi, uwielbiają rocznice i są zbyt pewni siebie! Nie lekceważcie głupoty Ruskich, trzeba ją wykorzystać! Uderzą na przewidywalnym kierunku, będą szli po trupach swych ludzi i jeśli Ukraińcy dadzą radę wybronić to nagle dowiemy się o zmianach władzy na Kremlu. Taki ze mnie Fantasta 😉

  1. duzygrzesio

   Nie no, plan gites ;)

 5. Rainman184

  Można wysłać szybko ? Mimo że to tylko symboliczne , jeszcze my szybko wyślemy , to może inni się obudzą , a te 400 000 sztuk odzieży zimowej , niby tylko odzież , ale w zimę to właśnie taki duperel jest kluczowy dla zywotnosci żołnierza , ile Niemców zginęło pod Stalingradem przez mróz a ile bezpośrednio od walki 🤔

  1. HataKumba

   Kanadyjskie mundury zimowe uchodzą za najlepsze na świecie

 6. Paweł P.

  Brawo!

Reklama