Reklama

Wojna na Ukrainie

Szwajcaria nadal nie ustępuje by przekazać broń Ukrainie

Autor. Unsplash

Szwajcaria nie wycofuje się ze swojego zakazu przekazywania uzbrojenia Ukrainie, stwierdził prezydent Szwajcarii Alain Berset, który we wtorek spotkał się w Berlinie z kanclerzem Olafem Scholzem. „Nie można od nas wymagać, żebyśmy łamali nasze własne prawa” - powiedział Berset.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szwajcarskie przepisy o neutralności oznaczają, że rząd nie może udzielać militarnego wsparcia żadnej ze stron konfliktu. Jednak to "wcale nie oznacza obojętności". Szwajcarzy zdecydowanie potępiają rosyjski atak i pomagają Ukrainie w działaniach humanitarnych i odbudowie. "Każdy robi to, co potrafi najlepiej" - powiedział Berset, cytowany przez portal telewizji ARD.

Czytaj też

Niemcy chcą przekazać Ukrainie amunicję do samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard. Rząd w Bernie dotychczas odrzucał taką możliwość, podobnie jak podobne wnioski z Danii i Hiszpanii. Odmowa Szwajcarii uniemożliwia przekazanie wyprodukowanej tam amunicji

Reklama

Scholz skomentował, że w Szwajcarii toczy się bardzo ożywiona dyskusja na ten temat. "Mamy nadzieję, że coś się tam wydarzy" - podkreślił kanclerz.

Czytaj też

Scholz pochwalił jednak fakt, że Szwajcaria przystąpiła do zachodnich sankcji wobec Rosji. Berset zwrócił uwagę, że skonfiskowano aktywa rosyjskich oligarchów o wartości 7,5 mld franków szwajcarskich - informuje ARD.

Wcześniej przewodniczący komisji spraw zagranicznych w Bundestagu Michael Roth (SPD) powiedział portalowi RND, że jest "bardzo rozczarowany Szwajcarią. Każdy, kto chce być neutralny w tak zbrodniczej wojnie napastniczej, pośrednio przynosi korzyści rosyjskiemu agresorowi". Podkreślił, że "Szwajcaria nie ma sama dostarczać broni! Chodzi o broń i amunicję wyprodukowaną w Szwajcarii, która należy do takich państw jak Niemcy, Hiszpania czy Dania i ma być przez nie przekazana Ukrainie".

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. mars

  Dokładnie tak jest. Nie mają problemów z przyjmowaniem zagrabionych, przestępczych pieniędzy. Mają za to problem z pomocą innym w potrzebie.

 2. Sir Jarek

  hmmm...ale złote zęby przyjmą bez oporów.

  1. HataKumba

   Komentarz w punkt

 3. kapusta

  NATO powinno wyciągać wnioski z postawy Szwajcarów.

Reklama