Reklama

Geopolityka

Szwajcaria złomuje systemy przeciwlotnicze. Mogłyby ratować życia w Ukrainie

Rapier
Szwajcarski system Rapier
Fot. Nirazul (CC BY-SA 2.0 de)

Szwajcaria obecnie złomuje 60 systemów obrony powietrznej krótkiego zasięgu Rapier – poinformowała szwajcarska agencja uzbrojenia Armasuisse. Jeden na cztery Rapiery został już zniszczony, podobnie jak prawdopodobnie wszystkie rakiety. Tymczasem broń ta mogła zostać odstąpiona za bezcen Wielkiej Brytanii a następnie przekazana dalej. I to bez naruszania zasad neutralności alpejskiego państwa.

Szwajcarzy mieli 60 jednostek ogniowych Rapiera, każda złożona była z radiolokatora i wyrzutni. Armia szwajcarska kupiła brytyjskie systemy Rapier dawno, bo w latach 80. ubiegłego wieku, ale w 2007 roku zainwestowała w ich modernizację w tym kupno 2 tysięcy nowocześniejszych pocisków ziemia- powietrze. 15 lat później, w roku 2022, Szwajcarzy zdecydowali się na wycofanie tego uzbrojenia, jako przestarzałego. Jego miejsce mają zająć systemy Patriot wybrane w ramach kompleksowego zakupu związanego z obroną powietrzną wraz z samolotami F-35A.

2022 widział początek wojny na Ukrainie, a jej miasta były bombardowane rosyjskimi pociskami manewrującymi, balistycznymi i dronami-samobójcami. Mimo to Berno nie wystąpiło z propozycja odstąpienia uzbrojenia i to mimo, że zgodnie z obowiązującym prawem można było przekazać (odsprzedać) wycofywane systemy do producenta. I to bez domagania się zakazu reeksportu. W ten sposób odsprzedane zostały np. Niemcom czołgi Leopard w roku 2010, istnieje więc precedens.

Tymczasem systemy Rapier, o których mówi się, że mogłyby zostać użyte do niszczenia dronów samobójczych Szahid-131/136, śmigłowców albo nisko lecących pocisków i samolotów, są obecnie niszczone i prawdopodobnie nawet gdyby powstrzymać teraz te proces to niewiele udałoby się uratować.

Sprawa budzi kontrowersje w samej Szwajcarii. Agencja Armasuisse broni się jednak, że nikt (czytaj nikt z Wielkiej Brytanii) nie zwrócił się do niej z propozycją odkupienia Rapierów, pomimo podjęcia oficjalnej decyzji o wycofaniu w 2019 roku. Tymczasem Szwajcarzy sami nie chcieli „aktywnie oferować" uzbrojenia .

Mleko najwyraźniej się już wylało, ale źródła szwajcarskie informują, że wkrótce wycofany ma być w Szwajcarii liczny inny sprzęt – w tym 248 bojowych wozów piechoty M113 i ponad 100 samobieżnych dział samobieżnych M109 kupowanych od USA. Warto więc, żeby kraje producentów zapytały zawczasu o możliwość odkupienia tej broni.

Cała sprawa nie stawia jednak Szwajcarii w najlepszym świetle.

Komentarze (17)

 1. Mama Leona

  Bardzo dobry naiwny tytuł... A hurtownia medyczna spełniając normy unijne zutylizowała tysiące przeterminowanych zestawów opatrunkowych, które mogłyby ratować życia na Ukrainie. A w moim mieście marnuje się setki milionów złotych na nieistotne inwestycje, zamiast przeznaczać je na broń, która mogłaby ratować życia (???) na Ukrainie. etc, itd.

 2. Zenek2

  Bardziej niż o neutralność, chodzi o rosyjskie pieniądze. Niestety tak myślą i kalkulują Szwajcarzy w myśl powiedzenia "pieniądze nie śmierdzą".

  1. sign1

   I zawsze dobrze na tym wychodzili . W przeciwieństwie do Poliniaków - first to fight

  2. Zenek2

   @sign1 zawsze to gruba przesada. W ostatniej wojnie udało im się prześlizgnąć. Wcześniej nikt ich nie napadał, bo tam zwyczajnie nic nie było do zagrabienia czy zdobycia, a teren bardzo trudny. Poza tym jeśli wszyscy będą neutralni, to kto powstrzyma takiego Putlera?

 3. Darek S.

  Niech się udławią. Lepiej kupić u Chińczyków czy w Pakistanie, niż u tych wyrachowanych pajaców.

 4. SłodkiSzprot

  Szwajcarzy byli oddziałami zaciężnymi w wielu wojnach w ubiegłych wiekach. I to było jednym z powodów, dlaczego postanowili być neutralni - aby oczyścić sumienie ( w moim rozumieniu). Stworzyli Czerwony Krzyż - instytucję bez precedensu na świecie. Natomiast dzisiejsze działania/ zaniechania Szwajcarów są tego przeciwieństwem . Mając możliwości militarnej (obronnej) pomocy państwu Europejskiemu zaatakowamemu i niszczonemu codziennie od ponad roku, nie czynią tego. Dlaczego? Nie wiem Życzę Szwajcarom jak najszybszej refleksji.

 5. youkai20

  Państwo neutralne=państwo głupie. I rozbrojone. Na własne życzenie.

 6. kowalsky

  Szwajcaria już zaczyna być forpocztą Chin na kontynencie Europejskim. Nie ma większego imperatywu działania niż chciwość pod szyldem "dobry interes i zysk".

 7. leiter84

  Ten zardzewiały sprzęt już jest właściwie zezłomowany i nie nadaje się na przekazanie nikomu. Więcej byłoby z nim problemu niż pożytku. Tytuł tym razem bez sensu.

 8. Sebseb

  Jeszcze a propos tytułu - systemy przeciwlotnicze nie śluza ratowaniu życia, życie może ratować np. sprzęt medyczny

  1. Rusmongol

   Zwłaszcza po tym jak na czajnik ci spadnie rakieta kalibr. Wtedy ci ten sprzęt tak uratuje życie jak umarłemu jest potrzebny kaganek.

  2. mf303

   Bardzo dobrze napisane

  3. bmc3i

   Sprzet medyczny sluzy do ratowania zycia juz rannego. Bron sluzy do ratowania zycia, przez niedopuszczenie do ran

 9. Sebseb

  Nie rozumiem tego oburzenia - przecież Szwajcaria zawsze się deklarowała jako kraj neutralny. A ze uznali sprzętu za przestarzały to się go pozbywają poprzez złomowanie.

  1. Extern.

   Neutralność Szwajcarii była ok gdy rozgrywki wojenno-polityczne działy się w Europie i trzeba było się jakoś ustawiać będąc pomiędzy większymi aby nie oberwać. Ale obecnie Rosja pozycjonuje się sama jako kraj Azjatycki i deklaruje że toczy wojnę z całym zachodem. Jak rozumiem Szwajcaria się za zachód i część Europy nie uważa, skoro Szwajcarzy myślą że są poza tym problemem?

  2. Sorien

   Dla mnie idiotyzmem jest złomowanie jakiegokolwiek sprzętu wojennego no chyba że był by naprawdę bardzo stary . Zobaczcie na konflikt średniej wielkości jaki jest na UKRIANIE - tam nawet t-54 się przydają

  3. Chyżwar

   @Extern. Weź jednak pod uwagę, że jednym z czynników, który ustawia Szwajcarię są banki. Oni na neutralności bardzo dobrze wychodzili. Kiedy wszyscy inni prali się nawzajem Szwajcarzy liczyli pieniądze. A one jak wiadomo nie śmierdzą.

 10. PPPM

  @MiP w sumie masz rację. Orban to dużo gorszy typ. Nikt nie musi przekazywać uzbrojenia, to suwerenna decyzja, ale Orban w tym wręcz przeszkadza i za to powinien w jakiś sposób być ukarany. Co do Szwajcarii w tym przypadku można mówić, że neutralność zabija. Szkoda, że cywilów. Szwajcarii tez przyjdzie za to zapłacić. Myślę, że w przyszłości w jakiś sposób gospodarczo straci.

  1. LeonAmator

   Na razie Polska ukarała Orbana sprzedażą 400 stacji benzynowych.

  2. Rusmongol

   Polska sprzedała te stacje zanim Rosja zaatakowała Ukrainę. Daj więc sobie już looz. Jak napisałem czystym fanatyzmem jest więc mieć o coś pretensje do pis. Zresztą tak po prawdzie zauważ że orban nie zawetowal póki co żadnych sankcji na Rosję a mógł. Mnie wkurza z ratyfikacja do NATO Szwecji i Finlandii.

  3. LeonAmator

   @Rusmongol Z tego co czytam umowę podpisano 30 listopada 2022 więc już trochę ta wojna trwała...

 11. eee

  Dużo sprzetu, rakiet, armat, proszę bardzo, może ktoś z Polski, lub Ukrainy się zaintetesuje, może tam wysłać Magika, lub przedstawiciela, albo pełnomocnika.

 12. Chyżwar

  @MiP A u was to murzynów biją. No nie? Liczy się, że rząd wywodzący się z partii Kaczyńskiego od początku przekazywał broń w niemałej ilości. Robił to wtedy, gdy była ona najbardziej potrzebna, ponieważ niemieccy zwierzchnicy tych, których ty lubisz nie kwapili się za bardzo, bo liczyli, że Ukraina padnie a oni wrócą do dobrych interesów jakie robili z rosją.

  1. Pawelek

   Chyżwar, a może było zupełnie odwrotnie, bo to właśnie twój rząd ostentacyjnie spotykał się z pupilkami Putina (Le Pen, Salvini, Orban itd.) i t to w momencie, kiedy mieli już informację z USA, że wojna na pewno wybuchnie. W jakim celu się spotykali? Chciałbym Ci też przypomnieć, że przed wybuchem wojny ten rząd doprowadził do najchłodniejszych stosunków z Ukrainą po 1991 r., gdyż czynnie i finansowo wspierał antyukraińskie organizacje. Wasz Prezes wprost powiedział prezydentowi Poroszence, że z Banderą do Unii nie wejdziecie. Najlepsze stosunki z Polską to Ukraina miała właśnie za poprzednich rządów, który wspólnie ze Szwecją z poparciem Państwa Bałtycki stworzyli taki program UE „Partnerstwo Wschodnie”. Niestety, ten komentarz tu nie przejdzie, bo taka krytyka rządu PIS jest tu nie do publikowania.

  2. CdM

   @Pawełek - a jednak jak widać komentarz przeszedł. Dodam, że wg mnie, spotykali się nie po to aby spiskować przeciw Ukrainie, do takiej tezy bym się nie posunął, lecz raczej w celu uzgadniania i koordynacji działań mających powodować dezintegrację UE i podważanie jej zasad (to się nazywa: "odrzucanie brukselskiego dyktatu"), czyli realizujących, de facto, agendę FSB w tym względzie. Przy czym akurat nasze orły robią to mimowolnie i na ochotnika, w przeciwieństwie do pozostałych wymienionych, którzy są przecież jawnie przez Moskwę wspierani, a nawet finansowani.

  3. Rusmongol

   @pawelek. Zapomniałeś napisać że pis spotykał się też z Austryjakami laszacymi się do Rosji, z trumpem który podziwiał Putina i z Niemcami którzy robili z Rosją świetne interesy. Acha niech sobie przypomnę kto nie robił wcześniej z Rosją biznesu? No bo według ciebie to trzeba by się PR, rzyac spotykać z kimkolwiek. Zostały by nam pingwiny na arktyce. No i zapiąłem o twoim głównym zarzucie do pis że naciskali na Ukrainę w związku z bandera. To już w ogóle przegięcie, jak mogli. Ty czytasz co piszesz w ogóle?

 13. kapusta

  Kraje NATO powinny wyciągnąć wnioski z trwającej wojny - również w aspekcie przemysłowo politycznym. Widać, że niektórzy, nawet długoletni, partnerzy w przemyśle obronnym mogą blokować wykorzystywanie sprzętu wojskowego. Niemcy i Szwajcaria z uporem godnym lepszej sprawy strzelają tu sobie w stopę i trzeba będę o tym pamietać

 14. Chinol

  NEUTRALNOSC- na tym polega ze ten sprzet nie ratuje ani zycia Ukrainskich zolnierzy pod Bahmutem ani Rosyjskich zolnerzy pod Bahmumet. W dodatku to sie oplaca. Histria pokazuje ze neutralnosc to bardzo dobry bizez - czy 2 wojna swiatowa czy 3. Tytejsci pseudo experci krytykujacy moze nie wiedza ze kraj ktory dna o swoich obwateli i wie jak to robic to CEL nasladowania a nie krytykowania.

  1. Rusmongol

   Ile ty masz lat że wierzysz w jakąś neutralność? Będziesz neutralny dopóki ktoś nie zachce mieć twojej ziemi i kasy. Rosji na ten przykład żadne przepisy międzynarodowe nie interesują. Jeszcze tego nie zauważyłeś? Podobno taki światowy jesteś.

 15. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  No cóż - sejfy banków Szwajcarii pełne są złota rosyjskich oligarchów, a konta jeszcze pełniejsze [a przy odgórnym zamrożeniu stanowią de facto W PRAKTYCE wolne środki dla obracania nimi przez bank] - cóż, kolejny ukłon Szwajcarii wobec CENNYCH klientów zostanie ba pewno dostrzeżony na Kremlu..

 16. nyx

  Szwajcaria powinna zostać potraktowana jak sprzymierzeniec putina... przecież wielu rosyjskich oligarchów ma tam majątki.

  1. Allah|1435

   Szwajcaria zostanie potraktowana w ten sposób, że w przyszłości podczas faktycznej wojny Rosji z NATO zostanie zaatakowana lądowo. W Rosji uważają ich za faryzeuszy. Oczywiście mówimy o wydarzeniach, które jeszcze dziś, mimo otwarej wojny w Europie, na Ukrainie, określilibyśmy słowem "unthinkable". To unthinkable, nie tylko jest możliwe, ale po prostu wydarzy się w pewnym momencie w przyszłości.

  2. Stefan1

   Wiadomo powszechnie od lat, że Szwajcaria jest oazą agentury wszelkiej maści. To jedno z ulubionych miejsc kontaktów służb rosyjskich z agentami wywiadu. Krzyżują się tam szlaki przepływu finansowego z całego świata. Pieniądze korumpują a duże pieniądze korumpują bardzo.. Nawet jeśli administracja Szwajcarii nie jest przesycona rosyjską agenturą, to zyski z obrotu walutowego wymuszają określone działania.

  3. Esteban

   A niby czemu? Szwajcaria ma takie a nie inne prawa, taka a nie inną konstrukcję, czemu nie będąc Szwajcarem chcesz decydować o ich prawodawstwie.?

 17. MiP

  Każdy się czepia Szwajcarii ale czy Orban przyjaciel Kaczyńskiego przekazał jakieś uzbrojenie na Ukrainę ??

  1. kskiba19

   Każdy się czepiał Węgier as levkuz przestał bo Węgry utraciły resztki wiarygodności. Szwajcaria jeszcze nie.

  2. XYZW

   A Merkel przyjaciółka Putina , a Tusk przyjaciel Merkel ?

  3. Esteban

   Ale co w twoim zarzucie (słusznym) ma do rzeczy przyjaźń K z O? Idąc dalej twoim tokiem rozumowania, Tusk jest największym przyjacielem Putina, wiele razy dawał temu dowód idąc Rosji na rękę.