Reklama

Wojna na Ukrainie

Stoltenberg: Chińskie wsparcie dla Rosji jest kluczowe na wojnie

Jens Stoltenberg NATO
Jens Stoltenberg
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

W wywiadzie dla jednej z niemieckich gazet sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że chińskie wsparcie dla Rosji jest kluczowe dla jej działań w wojnie na Ukrainie.

„Chiny mówią, że chcą utrzymywać dobre stosunki z Zachodem. Jednocześnie podsycają wojnę w Europie. Nie da się tego pogodzić” - stwierdził Stoltenberg dla niemieckiego „Welt am Sonntag”.

Podkreślił, że Chiny dostarczają Rosji coraz więcej części do maszyn, mikroelektronikę i inne technologie, które Moskwa wykorzystuje do produkcji rakiet, samolotów i czołgów. To jest „kluczowe wsparcie dla Rosji w jej agresji na Ukrainie”. Odnosząc się do obecnej sytuacji na froncie, sekretarz generalny NATO przyznał, że „Ukraina ponosi porażki z powodu braku amunicji i broni”.

„Ale nie jest jeszcze za późno dla Ukrainy, by zwyciężyła (…) NATO musi jednak dostarczyć jej więcej broni i amunicji” - podkreślił w wywiadzie dla „WamS”.

Amerykański Departament Stanu oznajmił w piątek, że w rozmowie telefonicznej szefowie dyplomacji USA i Niemiec, Antony Blinken i Annalena Baerbock, omówili „wyzwania” stawiane przez Chiny, w tym wsparcie Pekinu dla rosyjskiego przemysłu obronnego.

Czytaj też

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Monkey

  I co im zrobią? Chiny doskonale pamiętają tzw. stulecie hańby. Zachodniacy zapomnieli o takim powiedzeniu: „kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”.

  1. rwd

   Doskonale Chińczycy również pamiętają kto zabrał im ziemie leżące na północ od Mandżurii. Nieprzypadkowo miało to miejsce w stuleciu hańby o czym niejedno muzeum w Chinach przypomina.

 2. kopacz033

  Bedzie jeszcze gorzej, zobaczycie jak Chiny zacznac wysylac wlasnych wojskowych na front Ukrainski pod szyldem Rosji by sprawdIc jakie taktyki sa najlepsze w walce w wspolczesnym konflikcie . Beda sie uczyc taktyk jakie beda najlepsze w walce z szybkim przejeciem Tajwanu. Powiem tak to sie nie sprawdzi. Wedle nic to nie zmieni. Spolczenosc Chin ktora jest w większości przeciwna wojnom nie dopusci do szerszej wojny miedzy chinqmi a karajami Azji i czlonkami Nato. Doprowadziloby to do 3 wojny swiatowej. Wiec bedzie to tak ze Xi moze stracić wladze, beda wielkie protest i próba przejecia wladzy z gniewu do obecnego rzadu Chin i to bedzie masakra . Powtarzam spolecznosc Chin wie ze jest jak dziecko we mgle, chca wolnosci jak to jest w Europie czy Ameryce. Chińczyki sa przesladowani przdz slUby w Chinach jak i poza Chinami w Europie xzy Ameryce badz Brazyli. Dreczeni by wrocic do kraju Chin przez sluzby poza chinami i to spolecznosci duzo wie Chnskiej. Wolnsosx slowa jest problemem

Reklama