Polityka obronna

Są dowody na dostarczanie Rosji chińskiej broni

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

Brytyjski i amerykański wywiad mają dowody na to, że Chiny już dostarczają, albo będą dostarczać Rosji śmiercionośną broń do wykorzystania przeciwko Ukrainie - poinformował w środę brytyjski minister obrony Grant Shapps.

„Dziś mogę ujawnić, że mamy dowody na to, że Rosja i Chiny współpracują nad sprzętem bojowym do wykorzystania na Ukrainie. Jak widzieliśmy podczas wizyty państwowej (Władimira) Putina w Pekinie i (jak pokazuje) 64 proc. wzrostu w handlu między Rosją a Chinami od czasu inwazji na pełną skalę, one wzajemnie się wspierają” - powiedział Shapps w wystąpieniu otwierającym doroczną konferencję London Defence Conference.

Jak dodał, wywiady USA i Wielkiej Brytanii ujawniły, że „śmiercionośna pomoc płynie teraz lub będzie płynąć z Chin do Rosji i na Ukrainę”. „Myślę, że jest to znaczący rozwój sytuacji i powinniśmy być tym zaniepokojeni, ponieważ we wcześniejszych dniach tej wojny Chiny przedstawiały się jako mające łagodzący wpływ na Putina” - mówił.

Czytaj też

Shapps potwierdził, że Wielka Brytania podniesie wydatki na obronność z 2 do 2,5 proc. PKB i skrytykował tych członków NATO, którzy nie wypełniają ustalonego minimum. „Są kraje, które cieszą się wolnościami i swobodami, jakie przynosi demokratyczne państwo. (…) Nie można po prostu na tym polegać i nie przyczyniać się do tego” - mówił.

London Defence Conference jest poświęcona zagadnieniom bezpieczeństwa i obronności; w tym roku temat konferencji to „Odstraszanie: Budowanie zdolności do przeciwdziałania globalnym zagrożeniom”. W czwartek na konferencji wystąpi minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski.

Źródło:PAP

Komentarze (6)

 1. sprawiedliwy

  Glownym tematem rozmow byl spadek exprtu z Chin az o 25% w Kiwetnu. Stalo sie tak dlatefo ze USa zagrozilo sankajmi na Chinskie Banki. A te same banki maja biznesy na Zachdzie wolaleli si enie narazac. Przykad; - synna Lee - szefowa Hong KOngu dostala amerksakie sankcie i sie okazlo ze Chinskie banki nie dadza rady jej wyplacac wyplaty. Miala problem z pensja w Chinskich bankach. Szok!!! To potenga dolara. Putin zapronwal by lokalne banki (bez powiazan z zachdem ) zajey sie sprawa...

 2. Robs

  Dla Chin przeciąganie tego konfliktu jest bardzo korzystne. Po pierwsze znacząco wzmacniają swoją pozycję wobec Rosji która z równorzędnego partnera powoli staje się wasalem. Do drugie NATO zaangażowane w pomoc Ukrainie zmniejsza swoje zasoby i możliwości obronne. Po trzecie Chiny świetnie na tym zarabiają i mają czas aby się uzbroić do wojny o Tajwan.

  1. sprawiedliwy

   Akurat. Wzmocnienie NATO. Zwkesznie produkcji zbrojnwej NATo - dolacznie kilku nowych krajow do NATO. ... pozatym naciski na Chiny chandowe i sankcjne. eh

 3. Granat

  Wojna to okazja do zrobienia dużych pieniędzy. Wszyscy się bogacą i nasi wodzowie też nie zasypują gruszek w popiele. Na początku jak promowano FA-50 to miał kosztować 20-30 mln a nagle się okazuje że będzie kosztował 64 mln za sztukę.

 4. szczebelek

  Czyli szefowa KE, prezydent Francji i kanclerz Niemiec wiedzą z kim podpisywać umowy gospodarcze i handlowe.🫣🥹

 5. Monkey

  Ktoś dostarcza broń Ukrainie, ktoś inny Rosji. Polityka i tyle. Co do krytyki i pouczania innych odnośnie braku zaangażowania w obronę generalnie rozumianej Europy minister Shapps ma rację. Zaczynając od Irlandii chowającej się właśnie w cieniu UK.

 6. młodygrzyb

  Chyba najwięcej broni to Chiny dostarczają ukrainie. Te setki tysięcy dronów......