Reklama

Wojna na Ukrainie

Słowackie MiG-29 działają pod Charkowem

Słowackie MiG-29
Fot. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Myśliwce MiG-29, które otrzymaliśmy w drugiej połowie marca od Słowacji, są już wykorzystywane przez ukraińskie siły powietrzne do obrony Charkowa - poinformowała wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej (parlamentu) Ukrainy Ołena Kondratiuk podczas wystąpienia w parlamencie Słowacji. Jej wypowiedź przytoczyła w czwartek agencja UNIAN.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

"Nieba nad Charkowem bronią już cztery myśliwce przekazane nam w ostatnim czasie przez Słowację. (...) Jestem wam bardzo wdzięczna w imieniu wszystkich Ukraińców, których życie chronią nasze siły powietrzne" - oznajmiła Kondratiuk, zwracając się do słowackich władz i społeczeństwa.

Zapis środowego przemówienia wiceprzewodniczącej Rady Najwyższej został opublikowany na jej profilu na Facebooku.

Czytaj też

Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej agresji na sąsiedni kraj, rząd w Kijowie apeluje do zachodnich partnerów o przekazanie samolotów bojowych. W dniach 16-17 marca władze Polski i Słowacji poinformowały, że dostarczą Ukrainie łącznie 17 myśliwców MiG-29. Część maszyn ofiarowanych przez stronę słowacką prawdopodobnie posłuży jako źródło części zamiennych.

Czytaj też

Stany Zjednoczone regularnie dementują doniesienia o możliwym udostępnieniu Ukrainie samolotów wielozadaniowych F-16. Dostawa maszyn piątej generacji, takich jak F-35, jest - w opinii większości ekspertów - nieprawdopodobna.

Czytaj też

Źródło:
PAP

Komentarze (2)

 1. DIM1

  A co z tymi F-35 dla Polski ? A pytam, gdyż mówi się, że ich przekazanie odbędzie się już 1 kwietnia 2024 ?

  1. Davien3

   DIM1 pierwsze 4 F-35a pozostana w USA do szkolenia pilotów a do Polski przyleca w 2026r

 2. Zygazyg

  Jeśli naprawde jest oferta na pomostowe Eurofightery to powinnismy brać i od razu oddać wszystkie nasze migi i Sutki . Jak widać w Malborku infrastruktura jest bo sojusznicze Eurofightery tam ciagle przesiadują.