Reklama

Wojna na Ukrainie

Rusza zbiórka na lekki czołg dla Ukrainy

Czołg lekki FV101 (zdjęcie poglądowe).
Fot. Megapixie/Wikipedia

Międzynarodowy zespół Armored Turtle rozpoczął zbiórkę funduszy na zakup czołgu lekkiego FV101 Scorpion pochodzącego zapewne z brytyjskiego demobilu. Jego cena wynosi 90 000 funtów, jeżeli zbiórka zakończy się sukcesem, trafi on na stan ukraińskiej obrony terytorialnej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Jest to już kolejna tego typu zbiórka organizowana przez społeczność międzynarodową, której celem jest pozyskanie pojazdu pochodzącego z brytyjskiego demobilu. Czołg ma być w pełni sprawny i gotowy do szybkiego transportu. Na szczęście nie został on poddany procesowi demilitaryzacji, polegającemu na zaspawaniu armaty, jak wiele podobnych pojazdów, .

„Znaleźliśmy absolutnie kompletny czołg! Oznacza to, że oprócz opancerzenia pojazd posiada działo kalibru 76 mm oraz system celowniczy" – dodano w komunikacie. „To lekki czołg rozpoznawczy „Skorpion", który ma wiele unikatowych cech! Jest lekki dzięki aluminiowemu opancerzeniu. Duża prędkość 90 km/h, niski profil, dość mocne działo."

Czytaj też

„Nasza grupa zapewni transport sprzętu wojskowego z Wielkiej Brytanii i jego niezakłócony tranzyt przez Europę na Ukrainę" – przekazała grupa Armored Turtle.

Oznacza to możliwe pojawienie się w Ukrainie kolejnego przedstawiciela rodziny wozów CVR-T. Dotychczas na Ukrainę przekazano blisko 200 pojazdów tej rodziny. Są one chwalone przez ukraińskich żołnierzy z racji na niezawodność oraz prostotę użytkowania. Zważywszy na wciąż dużą ich iloliczbę w drugim obiegu, można spodziewać się kolejnych zbiórek czy informacji o dostawach ich na Ukrainę poprzez zaangażowanie organizacji różnego typu.

Czytaj też

FV101 Scorpion to brytyjski czołg lekki/zwiadowczy opracowany w na przełomie lat 60. i 70. XX wieku przez firmę Alvis. Uzbrojenie główne znajduje się w obrotowej wieży umiejscowionej w tylnej części pojazdu. Jest nim krótkolufowa armata L23A1 kal. 76 mm, której uzupełnienie stanowi uniwersalny karabin maszynowy L43A kal. 7,62 mm (licencja FN MAG). Kadłub Scorpiona jest wykonany ze spawanego aluminium, zapewnia załodze ochronę przed pociskami kal. do 14,5 mm w jego przedniej części i przeciwko pociskom przeciwpancernym 7,62 mm z pozostałych stron. Jednostkę napędową stanowi 5,9- litrowy silnik wysokoprężny Cummins BTA o mocy 190 KM, pozwalający na rozpędzenie czołgu do nawet 82,5 km/h. Wyprodukowano łącznie 3000 tego typu pojazdów, z czego połowę stanowiły wozy eksportowe. Obecnie znajdują się one na wyposażeniu armii takich krajów jak Wenezuela, Chile, Nigeria, Indonezja .

Czytaj też

FV101 (zdjęcie poglądowe).
Fot. Rhk111/Wikipedia

Komentarze (4)

 1. Maks50

  A co robili Ukraińcy oligarchowie przez te lata kiedy ruskie Krym zajęli a no rozkradali kraj zamiast inwestować własną armie Ukraińską .

  1. Adam S.

   w 2014 roku po obaleniu Janukowycza okazało się, że Ukraina ma dwie zdolne do walki brygady - ok 4 tys żołnierzy. A w 2022, po okresie "rozkradania przez oligarchów" ma 400 tysięcy i z powodzeniem opiera się "drugiej armii świata". Słaby i mało przekonujący ten wątek rosyjskiej propagandy.

  2. CzarnyRycerz

   Właśnie opisałeś naszą władzę. Takie same zaniedbania przez lata w naszej armii.

  3. Chyżwar

   @CzarnyRycerz Opisał znacznie gorszą pod tym względem UE. Tutejsi koledzy namaszczeni przez UE do rządzenia MONem mieli za mało czasu, żeby wszystko zniszczyć.

 2. Klozapol

  Lepiej na łączność albo drony by wydali

 3. Kalrin

  Ciekawe czy u nas dałoby radę uzbierać odpowiednią kwotę na taką zbiórkę. Znam firmę która sprzedaje stare pojazdy wojskowe w aktualnej ofercie mają parę czołgów t-55, parę btr-60 jednego brdm-2 i jeszcze parę innych maszyn głównie w wersjach specjalistycznych jak SKOT w w wersji dowodzenia czy jakiś radar.

 4. skition

  A wy w ogóle wiecie ,że aluminium się pali? Możecie podziwiać zdjęcia BMD ....spaliły się całkiem doszczętnie bo zrobione były z aluminium.

  1. VIS

   Bradley też jest z aluminium i M113 też.

  2. skition

   Czyli Bradley to takoż samo szmelc i gorszy jest od czołgu T-55 czyli od izraelskiego Achzarit.

  3. VIS

   A co to za porównanie? BWP z czołgiem? Może najpierw poczytaj trochę o stopach aluminium stosowanych przy budowie wozów bojowych a potem się wypowiadaj... w zeszłym roku był o tym obszerny artykuł w NTW.