Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjskie Terminatory pod Swatowe

Autor. Nickel nitride/ Wikipedia

Rosyjskie ciężkie wozy wsparcia czołgów BMPT Terminator zauważone niedawno w okolicach Doniecka, biorą aktualnie udział w walkach w rejonie Swatowa. Nie jest wiadome, czy pojazdy te wcześniej były używane w rosyjskim wojsku, czy pochodzą z nowszej partii produkcyjnej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

BMPT Terminator mimo otoczki, jaką Rosjanie przez wiele lat tworzyli wokół niego, jako świetnego pojazdu do walk w miastach oraz ubezpieczenie własnych czołgów przed piechotą wroga nie ma większego wpływu na przebieg walk, z prostej przyczyny - jest ich najzwyczajniej za mało. Wozy te miały nie sprawdzić się w początkowym fazie operowania na Ukrainie, przez co zostały wysłane do Rosji na przeglądy i ewentualne modyfikacje. Nie jest wiadome, czy obecnie operujące w okolicy Swatowa pojazdy są tymi samymi, które wcześniej były używane na Ukrainie, czy pochodzą z nowej partii wyprodukowanej już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Na ujęciach z transportu BMPT na Ukrainę, widoczne było zaimplementowanie na bokach kadłuba dodatkowych brezentowych zasobników pancerza reaktywnego, podobnie jak na T-90M.

Czytaj też

BMPT Terminator to ciężki pojazd wsparcia czołgów opracowany na podstawie wniosków wyciągniętych z walk w Czeczeni. Nośnikiem tego wozu jest podwozie zmodyfikowanego czołgu podstawowego T-72 lub T-90. Na nim osadzono, specjalnie zaprojektowany w tym celu, załogowy moduł wieżowy uzbrojony w dwie armaty automatyczne 2A42 kal. 30 mm (z zapasem 850 pocisków) i czołgowy karabin maszynowy PKTM kal. 7,62 mm (z zapasem 2100 pocisków) oraz dwie podwójne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M120 Ataka. Załoga składa się z trzech osób (dowódca, kierowca i operator uzbrojenia), a inne parametry techniczne są zbliżone do osiągów oryginalnego nośnika.

Reklama

Czytaj też

Głównym zadaniem tego wozu jest zapewnienie kompleksowego wsparcia ogniowego czołgom podstawowym na polu walki. W przypadku otwartego terenu jeden BMPT jest przeznaczony do wsparcia dwóch czołgów, a w terenie zabudowanym do współdziałania z jednym. Dzięki wspomnianemu wyżej zróżnicowanemu arsenałowi jest w stanie skutecznie zwalczać szerokie spektrum celów- od siły żywej przez lekko i ciężko opancerzone wozy bojowe, nisko lecące samoloty i śmigłowce bojowe - po umocnienia i zabudowania. Opancerzenie analogiczne jak w przypadku czołgu podstawowego zapewnia mu przy tym kompleksową ochronę balistyczną i przeciwminową na poziomie wyższym niż klasyczne bojowe wozy piechoty.

Czytaj też

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru
Reklama

Komentarze (2)

  1. QVX

    Jak na razie powstał jeden film z RU drona, na którym 2 pojazdy pomykały po terenie z nielicznymi lejami strzelając smugaczami. Czyli RU mają dwa takie pojazdy na chodzie trzymane na tyłach i uźywane do tworzenia propagandowych zdjęć i filmów;

  2. Pirat

    Jeżdżą w kółko tym Terminatorem ale daleko od frontu żeby się nie skompromitować.

Reklama