Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Rosyjskie Terminatory w okolicach Doniecka

Terminator
Fot. Dmitriy Fomin/CC BY 2.0

W serwisie Twitter pojawiło się nagranie ukazujące rosyjski transport sprzętu wojskowego w okolicach Doniecka. Szczególną uwagę zwraca obecność na zestawach niskopodwoziowych wozów BMPT Terminator, które biorą udział w walkach na Ukrainie od wiosny.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Na nagraniach oprócz BMPT widać inne pojazdy jak bojowe wozy piechoty BMP-2, czołgi (T-80BW?) czy samochody ciężarowe Ural-4320. Liczba pojawiających się Terminatorów może wskazywać, że jest to większość (jak nie wszystkie) posiadanych przez rosyjską armię wozów tego typu, których całościowo jest raptem 10. Co więcej, obecnie już planowana jest wymiana ich systemów wieżowych, na te które integrowano z ciężkim bojowym wozem piechoty T-15 Armata, a mowa tutaj o module bojowym AU-220M Bajkał. Może, to wskazywać na niewystarczające osiągi obecnie używanych zdwojonych armat automatycznych, lub problemy całego modułu bojowego.

Czytaj też

BMPT Terminator to ciężki pojazd wsparcia czołgów opracowany na podstawie wniosków wyciągniętych z walk w Czeczeni. Nośnikiem tego wozu jest podwozie zmodyfikowanego czołgu podstawowego T-72 lub T-90. Na nim osadzone jest specjalnie zaprojektowany w tym celu załogowy moduł wieżowy uzbrojony w dwie armaty automatyczne 2A42 kal. 30 mm (z zapasem 850 pocisków) i czołgowy karabin maszynowy PKTM kal. 7,62 mm (z zapasem 2100 pocisków) oraz dwie podwójne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M120 Ataka. Załoga składa się z trzech osób (dowódca, kierowca i operator uzbrojenia), a inne parametry techniczne są zbliżone do parametrów oryginalnego nośnika.

Czytaj też

Głównym zadaniem tego wozu jest zapewnienie kompleksowego wsparcia ogniowego czołgom podstawowym na polu walki. W przypadku otwartego terenu jeden BMPT jest przeznaczony do wsparcia dwóch czołgów, a w terenie zabudowanym do kooperacji z jednym. Dzięki wspomnianemu wyżej zróżnicowanemu arsenałowi jest w stanie skutecznie zwalczać szerokie spektrum celów- od siły żywej przez lekko i ciężko opancerzone wozy bojowe, nisko lecące samoloty i śmigłowce bojowe - po umocnienia i zabudowania. Opancerzenie analogiczne jak w przypadku czołgu podstawowego zapewnia mu przy tym kompleksową ochronę balistyczną i przeciwminową na poziomie wyższym niż klasyczne bojowe wozy piechoty.

Fot. Nickel nitride/ Wikipedia

Komentarze (2)

  1. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

    Romskie traktory już stoją na poboczach drogi i czekają...

  2. QVX

    Rosja w ramach LL dostarcza Ukrainie, co może.