Reklama

Siły zbrojne

Pancerne Terminatory pokazane w Afryce

BMPT Terminator podczas algierskiej parady wojskowej
Fot. AL24news TV

Algieria według oficjalnych danych ma posiadać 300 wozów wsparcia czołgów BMPT Terminatorm, jednak dopiero teraz zostały one publicznie pokazane. Miało to miejsce podczas parady wojskowej armii algierskiej z okazji 60-lecia niepodległości Algierii, która odbyła się 5 lipca 2022 r.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Algieria miała zamówić nawet 300 wozów tego typu od Federacji Rosyjskiej w latach 2018-2021, stając się jego największym użytkownikiem na świecie. Dodatkowo, ich uzupełnienie, od niedawna, stanowią BMPT-62, czyli przerobione czołgi T-62. W tych ostatnich pojazdach oryginalną wieżę zastąpiono systemem znanym z BMP-2M Bierieżok. Konstrukcja ta także została opisana w naszym serwisie.

Czytaj też

Nośnikiem tytułowego wozu jest podwozie zmodyfikowanego czołgu podstawowego T-72 lub T-90. Na nim osadzone jest specjalnie zaprojektowany w tym celu załogowy moduł wieżowy uzbrojony w dwie armaty automatyczne 2A42 kal. 30 mm (z zapasem 850 pocisków) i czołgowy karabin maszynowy PKTM kal. 7,62 mm (z zapasem 2100 pocisków) oraz dwie podwójne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M120 Ataka. Załoga składa się z trzech osób (dowódca, kierowca i operator uzbrojenia), a inne parametry techniczne są zbliżone do parametrów oryginalnego nośnika.

Reklama

Czytaj też

BMPT Terminator jest napędzany czterosuwowym wielopaliwowym silnikiem wysokoprężnym W-92S2 z chłodzeniem cieczą i doładowaniem, który rozwija moc 1000 KM i daje pojazdowi stosunek mocy do masy wynoszący 21,2 KM/t. BMP-T wykorzystuje to samo podwozie, co czołg podstawowy T-72. Może osiągnąć maksymalną prędkość drogową 65 km/h przy maksymalnym zasięgu 550 km.

Głównym zadaniem tego wozu jest zapewnienie kompleksowego wsparcia ogniowego czołgom podstawowym na polu walki. W przypadku otwartego terenu jeden BMPT jest przeznaczony do wsparcia dwóch czołgów, a w terenie zabudowanym do kooperacji z jednym. Dzięki wspomnianemu wyżej zróżnicowanemu arsenałowi jest w stanie skutecznie zwalczać szerokie spektrum celów- od siły żywej przez lekko i ciężko opancerzone wozy bojowe, nisko lecące samoloty i śmigłowce bojowe - po umocnienia i zabudowania. Opancerzenie analogiczne jak w przypadku czołgu podstawowego zapewnia mu przy tym kompleksową ochronę balistyczną i przeciwminową na poziomie wyższym niż klasyczne bojowe wozy piechoty. Niewielka liczba BMPT Terminator jest używana przez Rosjan w działaniach bojowychna Ukrainie.

Czytaj też

Komentarze