Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjski BWP kontra drony morskie Ukrainy

BMP-2M (zdjęcie poglądowe).
BMP-2M (zdjęcie poglądowe).
Autor. Mike1979 Russia/Wikipieda

Rosjanie rozmieścili w kilku miejscach na wybrzeżu Krymu bojowe wozy piechoty BMP-2M Biereżok, które mają zwalczać ukraińskie nawodne bezzałogowce stale nękające Flotę Czarnomorską.

Rosyjskie drony nawodne regularnie atakują rosyjskie okręty i porty na okupowanym przez Moskwę od lat Krymie. Wiele z takich ataków odznaczyło się sukcesami, m.in. zatopiony został nie tak dawno desantowiec typu Ropucha „Cezar Kunikow”.

Reklama

Do ich zwalczania zaczęto z czasem angażować m.in. śmigłowce morskie, które za pomocą broni pokładowej w postaci różnego typu karabinów maszynowych mają je eliminować. Jest to rozwiązanie jednak dalekie od optymalnego, które doprowadzić miało do omyłkowego zestrzelenia przez rosyjską OPL swojego Ka-29. Niedawno Rosjanie zdecydowali o oddelegowaniu do tego typu zadań bojowych wozów piechoty BMP-2M z systemem wieżowym Biereżok.

Jak widzimy na powyższym nagraniu, do niszczenia nawodnych dronów użyto nie armaty automatycznej 2A42 kal. 30 mm, a przeciwpancernych pocisków kierowanych Kornet-E, które miały wyeliminować przynajmniej 3 sztuki. Spowodowane to jest zapewne odległością celu od pojazdu, ponieważ wspomniane efektory mają zasięg do 5,5 km. W przypadku celów mogących zostać skutecznie porażonych armatą automatyczną zostałaby ona także użyta, chociaż zważywszy na jej celność, która pozostawia wiele do życzenia, realizacja takiego ostrzału byłaby trudniejsza niż może się wydawać. Niemniej, jest to kolejny przykład dostosowywania się jednej ze stron do warunków pola walki.

Czytaj też

BMP-2M to zmodernizowany wariant rosyjskiego bojowego wozu piechoty BMP-2, której główną zmianą było zastosowanie nowego systemu wieżowego Bierieżok. Otrzymał on dwie podwójne wyrzutnie nowoczesnych ppk typu 9M133 Kornet-E naprowadzanych laserowo o zasięgu do 5,5 km. Uzbrojenie główne dalej stanowi armata automatyczna 2A42 kalibru 30 mm, sprzężony z nią jest karabin maszynowy PKT kalibru 7.62 mm. Uzupełnieniem ich jest 30 mm granatnik automatyczny AGS-30M. Według dostępnych informacji Biereżok może prowadzić ogień pociskami przeciwpancernymi w ruchu, co znacząco zwiększa potencjał tych pojazdów, w stosunku do istniejących BMP-2 wyposażonych w wyrzutnię ppk Konkurs/Fagot.

Reklama

W systemie wieżowym Bierieżok wprowadzono nowy system kierowania ogniem oraz przyrządy optoelektroniczne znacznie polepszające możliwości wozu w zakresie wykrywania, identyfikacji i zwalczania różnych zagrożeń. Wieża została dodatkowo dopancerzona. Jednak dale jest to ochrona niewystarczająca, nie zabezpieczająca załogi wieży przed różnego rodzaju działkami automatycznymi. Zmodernizowane wozy mogą wykorzystywać pociski rakietowe Kornet pięciu wersji — przeciwpancerne z głowicą tandemową 9M133-1 i 9M133-2 oraz trzy wersje termobaryczne do zwalczania siły żywej 9M133F-1/2/3. Oznacza to dużą uniwersalność w zastosowaniu wozu na różnych teatrach działań. Jednostkę napędową pojazdu stanowi ulepszony silnik wysokoprężny UTD-23 o mocy 400 KM, co pozwala przy masie własnej BMP-2M ponad 14,5 tony na osiągnięcie prędkości maksymalnej wynoszącej około 65 km/h.

BMP-2M Biereżok.
BMP-2M Biereżok.
Autor. The Presidential Press and Information Office/Wikipedia

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

 1. młodygrzyb

  No i skończyło się rumakowanie. No trochę to ruskim zajęło zanim znaleźli środek na morskie drony. Teraz muszą jakoś ustawić odpowiedniki Bierieżoka na swych łajbach . Podejrzewam że już pewno je montują, skoro pokazali ich skuteczność. Ciekawe ile tych BMP stoi w okolicach mostu krymskiego.

  1. Buczacza

   No to faktycznie zmienia postać rzeczy.... Kiedyś 2 dziś 1 armia galaktyki...

  2. skition

   Rosjanie mieli 2 350 BMP2... 1500 zostało zniszczonych lub przechwyconych...Naval Infantry miała coś około 300 sztuk....Dość mizernie wygląda to rumakowanie. .Resztę wykorzystują inne jednostki.. Według Bułgarów Kurganmasz zawod naprawił"zawrotną" liczę 60 sztuk do wariantu Bereżok.. To raczej pod publiczkę jest niż faktyczna siła.

  3. Davien3

   Młodygrzyb jakby to było takie proste to zrobiliby to lata temu To rozwiązanie prowizoryczne, wysoce zawodne z uwagi na sposób naprowadzania Kornetów a działka mają spore problemy z trafieniem w stodołe a co dopiero w szybko poruszający sie niewielki cel Na tym filmiku masz idealne warunki do takiego ostrzału a i to minimum jeden dron się przedarł

 2. Paweł P.

  Borsuk zrobi br bry, i 35 ściągnie z nieba co trzeba.

 3. rED

  Czyli wystawli te BMP2 jak na strzelnicy? Bez ochrony?

Reklama