Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosjanie przejęli ukraińskiego (prawie) Leoparda 2

Autor. Fot. General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Twitter

Rosjanie przejęli jedną z bardzo dobrze wykonanych przez Ukraińców makiet przekazanego im od państw sojuszniczych czołgu Leopard 2A4. W celu zwiększenia jej autentyczności zastosowane została pokrycia maskujące oraz imitacja kostek pancerza reaktywnego Kontakt-1.

Jednym z elementów kluczowych dla zwiększenia przeżywalności pojazdów na polu bitwy jest… masowe stosowanie różnego typu makiet lub atrap. Powoduje to nadmierne zużywanie efektorów przez stronę przeciwną do eliminacji celów udających dany sprzęt wojskowy, których produkcja to „grosze”. Często sprawia to także, że ujawniony zostaje wrogie uzbrojenie, którego eliminacja staje się tym samym znacznie łatwiejsza dla wyznaczonych do tego jednostek. Idealnym przykładem jest tego wojna na Ukrainie, na potrzeby której powstały już zapewne tysiące różnego typu celów pozoracyjnych. Jeden z nich przejęli Rosjanie.

Mowa tutaj o naprawdę dobrze zrobionej pod kątem autentyczności makiecie czołgu Leopard 2A4, które to ostatnio są głównie widoczne z doczepionymi kostkami pancerza reaktywnego Kontakt-1 oraz pokryciami maskującymi. Tym samym na powyżej atrapie także zastosowano elementy imitujące je, co zapewne zwiększyło jej wiarygodność. Co więcej, kostki ERA zostały umieszczone w sposób identyczny, jak na wielu prawdziwych pojazdach, co pokazuje zaangażowanie jej twórców w swoją pracę. Ponownie warto by tutaj tę kwestię przytoczyć w kontekście naszej armii, która ma posiadać kilkaset czołgów, ponad 1000 bojowych wozów piechoty, kilkaset armatohaubic… ale czy mamy przygotowane ich makiety?

Reklama

Leopard 2A4 to niemiecki czołg podstawowy produkowany od 1985 r. To ostatnia wersja Leoparda 2 wdrożona w czasie zimnej wojny. Uzbrojenie główne stanowi gładkolufowa armata Rh-120 L/44 kalibru 120 mm. Zapas amunicji wynosi 42 naboje. Z armatą sprzężono uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm. Identyczny ukm umieszczono na stropie wieży. Jednostkę napędową stanowi 12-cylindrowy silnik MTU MB 873 Ka-501 o mocy 1500 KM połączony z przekładnią Renk HSWL 354. Czołg może rozpędzić się do 68 km/h podczas jazdy do przodu oraz 31 km/h przemieszczając się wstecz. Do tej wersji modernizowano wszystkie wcześniejsze warianty Leoparda 2 (A0-A3). Czołgi w tym standardzie zostały zakupione przez (między innymi) Polskę, Ukrainę, Hiszpanię, Finlandię, Chile, Czechy, Słowację, Czechy czy Grecję.

Ukraiński Leopard 2A4 z dodatkowymi modułami pancerza reaktywnego Kontakt-1 oraz osłoną ze zbrojonej gumy.
Ukraiński Leopard 2A4 z dodatkowymi modułami pancerza reaktywnego Kontakt-1 oraz osłoną ze zbrojonej gumy.
Autor. General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Twitter
Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (4)

  1. Sebseb

    A czy Rosja też używa makiet hmmm…. czy może nie?

    1. kurczak

      Nie jest to nic nowego także dla rosjan. Oni także już w czasie II WŚ używali makiet jak wszystkie strony tego konfliktu. Także to że używają takich makiet i teraz nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Ciekawe jest to że rosjanie zdobyli makietę w stanie idealnym, jak widać na zdjęciach, czyli nikogo ta makieta nie zmyliła. Oglądalismy juz także film z rosyjskiego ataku na ukraińskie lotnisko gdzie także było widać atak na prawdziwe samoloty a stojące makiety jakoś nie wzbudziły zainteresowania rosjan. Film i artykuł o tym ataku dostępny tutaj na Defence.

  2. ALBERTk

    Narazie w wypadku Polski te 1000 bwp jest w sferze marzeń.

    1. radziomb

      1000 bwp jest tansze od lotniskowca i od atomowej lodzi podwonej. To jest zakup raz na 40 lat.

    2. skition

      Zupełnie nie rozumiem skąd się bierze owe 40 lat? Np M75 okazał się być przestarzały po 10 latach i już w roku 1960 zaczęto produkować M113 , które już w roku 1980 wymagały zastąpienia przez M2 Bradley. BMP1 okazał się być przestarzały już w roku 1979 kiedy zaczęto go zastępować BMP2 czyli zanim się pojawił M2 Bradley. Oczywiście po dwudziestu latach sprzedano BMP2 ( BMp1 już nikt nie chciał kupić a było to 25 lat temu) Cyt. " Początkowo wozy te próbowano wymienić z Białorusią na starsze wozy BWP-1 (w stosunku 1:2), ale gdy to się nie udało (Białoruś zgodziła się na wymianę w stosunku 1:1), podjęto decyzję o ich sprzedaży za granicę. Uzasadniano to opiniami różnych „ekspertów”, którzy uznali, że utrzymywanie tak małej liczby pojazdów, nie jest uzasadnione ekonomicznie." Tym sposobem wszystkie BMp1 mają już 50 lat .40 lat wzięło się ( prawdopodobnie ) z sumy 23+ 40 co daje nam wynik 63 lata czyli ustawowy wiek do "odejścia pod kapelusz"..

  3. Monkey

    W jednym z artykułów opublikowanym na tym forum autor zadał pytanie (w tytule), czy użycie przez Rosję bombowców strategicznych to oznaka siły, czy słabości? Ja zadam prześmiewczo takie: czy użycie przez Ukrainę makiet sprzętu wojskowego to oznaka jej siły, czy jednak słabości?

    1. Papiesh

      Czy użycie przez aliantów dmuchanych i drewnianych makiet przed lądowaniem w Normandii to była oznaka słabości?

    2. szczebelek

      Na wojnie wszystkie środki dozwolone, więc w obu przypadkach jest to jakiś środek.

    3. Chyżwar

      @Papiesh Nie tylko Normandia. Operacja Bertram przez bitwą pod El Alamein to był jeszcze lepszy i trudniejszy w wykonaniu numer. Tam proces dezinformacji miał miejsce na pustyni. A to już wyższa szkoła jazdy, że tak powiem.

  4. Ma_XX

    Z braku laku sukcesem jest zdobycie atrapy 🤣

Reklama