Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Chwałek: Mała Narew przyspiesza. Wyrzutnie zintegrowane z podwoziami

Autor. R. Suchy

„W Małej Narwi jesteśmy już po integracji podwozia Jelcz z systemami wyrzutni. Zgodnie z harmonogramem w tym roku odbędą się dostawy tych zamówionych modułów. Jednocześnie mogę powiedzieć, że Duża Narew również idzie zgodnie z planem. Negocjujemy kolejne etapy umów wykonawczych.” - Mówi prezes PGZ Sebastian Chwalek, dodając również, że w programie Wisła zakończono produkcje wyrzutni i tra praca nad kabinami dowodzenia i systemem łączności.

Reklama
Reklama

Komentarze (9)

 1. Denar

  Pociski 155 mm są produkowane nie w "Męsko", a w "Dezamecie" w Nowej Dębie, też w za małych ilościach. Pociski CAMM to wyrób high tech, światowa liga. "Męsko" po doświadczeniach z izraelskimi pociskami "Spike" powinien dać sobie radę. Inna sprawa, że pociski "Brimstone", w pewnym zakresie są konkurencyjne dla "Spike". PGZ powinien więc wynegocjować albo lepsze warunki licencji z izraelską firmą "Raphael", albo dać sobie z nimi spokój. Obecne warunki są niekorzystne dla Polski.

  1. Valdore

   @Denar, co do Spike to nei zapominaj że Mesko nie robi GSN ani LCU do Spike, te przyjeżdzają w pudełkach z Izraela A Brimstone nie jest żadna konkurencją dla Spike, równei dobrze możesz twierdzić że Piorun to konkurencja dla Patriota.

  2. QVX

   @Valdore Raczej Patriot dla Pioruna. Nie zapominajmy, że produkujemy Spike LR (i ew. LR2), a nie NLOS.

  3. Valdore

   Qvx masz rację, mała pomyłka

 2. DIM1

  Jakoś nie znajduję rzetelnego usprawiedliwienia, czemu kontrakty, których podpisywanie widzimy dopiero teraz, nie zostały zawarte najpóźniej w roku 2014 ? A tak pięknie było na defiladach... Dynamiczny rozwój, wręcz mnożenie sił Wojska Polskiego, a konkretnie kompanii reprezentacyjnej, w batalion reprezentacyjny. Muzea, ławeczki muzyczne. całkowicie puste (błazeńskie) obiecanki ówczesnego MON, a potem sławna "podkomisja", chyba specjalnie dla jego osoby ?

  1. Vixa

   Co tam, okresik się zbliża? Weź człowieku znajdź dobrego lekarza, niech Ci zapoda mocne HRT, bo jęczysz jak baba....

  2. gresw

   Teraz to już mamy pułk reprezentacyjny. jeszcze chwila i będzie dywizja.

  3. Anty 50 C-cali

   nie udawajmy Greka, "pokopmy" w wiki, zapytam ======czy lepsza osoba, która otworzyła drzwi do przyjęcia prototypowej Pilicy, do Sochaczewa......10 LAT!!!? od startu gmyrania środkami koalicji WAT, Tarnowa, Bumaru, CZY LEPSZY ten od wyznaczania święta Tego dywizjonu i/ czy specjalnej plakietki. W roku 2014

 3. Dudley

  To do tej pory nie były zintegrowane? To co pokazywali od 2019r i na jakim nośniku? Dobrze że nie zajmują się posadowieniem np zwyżki na ciężarówce, bo to by była dopiero integracja, zapewne zajęła by PGZ dekadę i kosztowała setki mln zł. Może trzeba było to zlecić nie PGZ a właśnie takiej firmie sprzedającej podnośniki. Im taka integracja zajęła by pewnie nie więcej jak miesiąc łącznie z dokumentacją.

  1. Jeremiasz

   Znam takich co że szwagrem (po pijaku) to taka integrację zrobili by w 2 godziny - zresztą znają się na wszystkim więc i rakiety by przez noc zrobili 🤣

  2. sebaa

   Za to twoja integracja z komputerem ograniczyła się do naciskania przycisku power a potem walenia palcami w klawiaturę w nadziei ze coś mądrego z tego wyjdzie.... niestety została nadzieja :)

 4. Gregorius

  Bo rzetelnego usprawiedliwienie dla tego faktu nie ma, ale należało by przypomnieć sobie, kto był wtedy ministrem obrony za Pisu czyli Macierewicz... dopiero za Błaszczaka coś w kwestii modernizacji ruszyło.

  1. QVX

   Wbrew pozorom PO i PiS to lustrzane odbicia. Błaszczak to odpowiednik Siemoniaka, a Macierewicz Klicha.

  2. dr Solfernus

   Żartujesz - Klich nic nie stworzył wszytko zniszczył Maciar przynajmniej stworzył BARDZO potrzebny WOT. Błaszczak to Raki, Kraby, Grot, Abramsy f-35 itd. koniec PO to zaledwie 70 tys żołnierzy (wiem to od starszego oficera sztabowego) teraz razem z 30 tys. WOTowców jest blisko 150 tys czyli 2 x tyle!!!!

 5. KPS1

  Oby duża Narew też przyspieszyła.

 6. ands

  Znaczy dadzą radę je przyspawać. No to milion dla każdego członka zarządu.

  1. Anty 50 C-cali

   Odpowiada sekretarz Mroczek " od 2013 r. Nastąpiła zmiana charakteru przedsięwzięcia - z zakupu na pracę rozwojową. Aktualnie prowadzone są działania analityczno-koncepcyjne zmierzające do uruchomienia pracy rozwojowej. Z uwagi na przedłużający się czas realizacji tej fazy nastąpi opóźnienie rozpoczęcia pozyskiwania omawianego systemu, które będzie możliwe najwcześniej w 2014 r." TO o "sztandarowym" osiągu POlski w "budowie"====Pilicy. To z dostępnych dla chcącego, interpelacji Sejmu, tego "doradcy". Wiesz kiedy dali rade przyspawać TO do Jelcza?! Po....2016??!

 7. Rudy 102-

  Żeby myśle o obronie nieba trzeba pomyśleć o Podobnym systemie i polach jakie ma Izrael to małe państwo wielkości województwa Pomorskiego a maja 10-13 bateri IRON dron wiec ile u nas trzeba ?-200-300 wystarczy -16 Patriotów -25 Narew -2 THAAD -200-300 Poprad -1500 Piorun -800 Javelin -1200 Spike -40-80 tys jedno różowych wyzutni Patriot to świetny sprzęt ale bardzo długi trzeba czekać Brytyjczycy szybciej to robiąc wiec opracować z nimi CAMM-XR o zasięgu 100 kil i CAMM-RX zasieg -150-200 kil

  1. Rattus Antideluvialis

   Rudy, pamiętaj, że iron first służy głównie do zestrzeliwania niekierowanych pocisków Hamasu, lecących ze strefy Palestyny na okoliczne kibice. Z prawdziwymi pociskami raczej sobie rady nie da....

  2. Valdore

   @rattus pomylił ci sie Iron Dome z Iron Fist, ten drugi to system ASOP a nei OPL/OPRAK. A Iron dome daje sobie radę z kazdym pociskeim o zasięgu do 70km bo do takich został stworzony. Wyżej masz David's Sling i Arrowa.

 8. Valdi

  Jaka to integracja? Ciągnik siodłowy Jelcz Czyli kicha

  1. Bosun

   Jakbyś mógł uzasadnić to ''Jelcz czyli kicha''?

  2. Chyżwar

   @Bosun Nie wiesz? Bo to polska ciężarówka i dlatego dla niektórych jegomości kicha.

  3. Esteban

   Bisun, on nic nie musi uzasadniać, on wszystko wie lepiej, nawet jak nic nie wie.

 9. Valdore

  ieźle, ciekawe tylko jak będzie z produkcją CAMM w Polsce.

  1. szczebelek

   Adaptacja Mesko do produkcji pocisków 155 mm w całości trwała kilka lat, a CAMM i Brimstone to o wiele bardziej złożone cudeńka, więc może w 2030 roku dojadą z możliwościami.

  2. Chyżwar

   Też ciekaw jestem

Reklama