Reklama

Wojna na Ukrainie

Norwegia wysyła Leopardy dla Ukrainy

Leopard 2NO (zdjęcie poglądowe).
Leopard 2NO (zdjęcie poglądowe).
Autor. Norweskie Siły Zbrojne

Minister obrony Norwegii Bjørn Arild Gram poinformował o przekazaniu Ukrainie 8 czołgów podstawowych Leopard 2A4NO oraz 4 wozów wsparcia opartych o podwozia czołgowe (Bergepanzer 2?). Dodatkowo Norwegia przeznaczy środki na zakup amunicji i części zamiennych do nich.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Norwegia jako kolejne państwo zadeklarowała przekazanie konkretnej liczby czołgów Leopard 2 Ukrainie. Mowa tutaj o 8 pojazdach w standardzie Leopard 2A4NO oraz 4 wozach wsparcia osadzonych na podwoziu czołgowym. Nie określono dokładnego typu, jednak mogą to być wozy zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, których Norwegowie mają 13 na stanie, a 8 planowano poddać pracom modernizacyjnym. Oprócz tego w pakiecie pomocowym znajdą się części zamienne oraz amunicja pozwalająca na eksploatację tych maszyn w najbliższym czasie. Oprócz tego Norwegia przekaże 250 mln NOK funduszowi UE na rzecz Ukrainy, European Peace Facility. Środki zostaną przeznaczone na amunicję i części zamienne do Leopardów 2 przekazanych Ukrainie.

Czytaj też

"Decyzja o przekazaniu czołgów Leopard 2 i pojazdów na podwoziu czołgowym została podjęta po ścisłym dialogu zarówno z szefem obrony, jak i innymi krajami europejskimi. Wojna na Ukrainie zbliża się do krytycznej fazy i są one uzależnione od terminowego i rzeczowego wsparcia. Będziemy również przyczyniać się do edukacji i szkolenia ukraińskich załóg czołgów w Polsce wraz z innymi krajami sojuszniczymi. Ta darowizna jest ważnym i bardzo potrzebnym wkładem" - mówił minister obrony Bjørn Arild Gram.

Reklama

"Rząd uważa, że ta darowizna pozostawia Norwegię z zadowalającą gotowością narodową. Jest to ocena, którą podziela szef obrony. Nadal będziemy też mogli wypełniać nasze zobowiązania wobec NATO" - kontynuował.

Czytaj też

Obecnie Norwegia ma posiadać na uzbrojeniu 44 egzemplarze Leopardów 2A4NO pozyskanych z nadwyżek magazynowych holenderskiej armii w 2001 roku. Przeprowadzono ich modyfikację polegającą m.in. na montażu nowych radiostacji, systemu zarządzania polem walki oraz uchwytów na broń. Obecnie w służbie ma pozostawać tylko 36 z nich, a pozostałe znajdują się w rezerwie sprzętowej. Przekazanie wraz 8 Leopardami 2A4NO pojazdów wsparcia oraz materiałów eksploatacyjnych oznacza bardzo odpowiedzialne i kompleksowe podejście do sprawy pomoc ukraińskim pancerniakom.

"Minął prawie rok od ataku Rosji na Ukrainę. To był okropny rok z wojną, zbrodniami wojennymi, zniszczeniami i morderstwami w stopniu, jakiego nie widzieliśmy od czasów II wojny światowej. Ponieważ wspieranie walki Ukrainy o wolność jest ważniejsze niż kiedykolwiek, zdecydowaliśmy się przekazać Ukrainie 8 czołgów i do 4 czołgów specjalnego przeznaczenia. Kilka innych krajów sojuszniczych również zdecydowało się przekazać czołgi" - mówi premier Jonas Gahr Støre.

Czytaj też

Norweski Leopard 2A4
Norweski Leopard 2A4
Autor. Soldatnytt/ Wikipedia
Reklama

Komentarze (3)

 1. wsw13

  Gdyby wszyscy posiadacze Leo 2A4 i tym podobnych wysłali tyle co NORWEGIA to było by 500 szt, i to był by przełom.

  1. K.

   @wsw13 . To wymień te 64 kraje które mają na stanie Leo2A4 . Wiesz chociaż ile jest Leo2 na naszym kontynencie ?

  2. bc

   Dokładnie, ale teraz podstawa to jak najszybciej wyposażyć i wyszkolić tą Brygadę by zrobiła robotę. Na zachodzie jest jeszcze teoretycznie sporo czołgów, sami Niemcy mogą mieć kilkaset Leopardów 2 na składach, Francuskie Leclerci, Brytyjskie Challangery2, ale przede wszystkim Challangery 1 w dużej liczbie by zrobiły mega różnicę. No i Abramsy nawet pośrednio w ramach wymiany okrężnej. Niemiecka zbrojeniówka musi rozkręcić produkcję części do Leo i nie tylko dla UA ale dla wszystkich użytkowników bo to w jakim jest stanie globalnie flota tych czołgów to jest historyczna kompromitacja. To samo amunicja do Challengerów i Leopardów 1 choć to ostatnie można rozwiązać przez szybką modyfikację armaty do używania amunicji Amerykańskiej.

 2. bc

  Jeszcze teraz Finlandia nawet kilka sztuk, ale Finowie mają dużo ważniejsze coś do tych czołgów a mianowicie trały i rolki przeciw minom, mega by się przydały.

 3. rwd

  "Będziemy również przyczyniać się do edukacji i szkolenia ukraińskich załóg czołgów w Polsce wraz z innymi krajami sojuszniczymi." Ciekawe na czym to przyczynianie się będzie polegało?

  1. Anty 50 C-cali

   To z wczoraj, kopiuj- wklej ..."wraz z polskimi żołnierzami współpracują żołnierze-instruktorzy z Kanady i Norwegii. „Żołnierze ukraińscy doskonalą się we wszystkich działaniach zawiązanych z czołgiem Leopard, włącznie z naprawami (...) Ciekawe czy "przyczyniono" do tej obiecanej kompanii - "wzmocnienie" w postaci 4 dostarczonych z Kanady. Zanim wpadnie na mnie krytyk od bełkotu, nie jako "młokos" - ale posiadacz golfa 10-cio letniego + "pod chmurką" - moja "edukacja" nie przyczynia się do zachwytu nad rocznikiem produkcji Leo2 z 1986. za "frajerskie 1 euro"....z 1985! ani tyle

Reklama