Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemieckie mini-Łancety w drodze na Ukrainę

Grafika przedstawiająca Zala Lancet-3 atakujący ukraińskie działo samobieżne
Grafika przedstawiająca Zala Lancet-3 atakujący ukraińskie działo samobieżne
Autor. mil.ru

Według niemieckiego dziennika „Bild”, Niemcy planują w rozpocząć dostawy nowoczesnej amunicji krążącej do Ukrainy.

Chodzi o zaawansowane technologicznie bezzałogowe statki powietrzne HX-2 Karma opracowane przez firmę Helsing. Miesięczne dostawy mają obejmować kilkaset jednostek i rozpoczną się w grudniu. Łącznie przekazanych ma zostać około 4 tysiące bezzałogowców.

Reklama

Aparaty firmy Helsing to bezzałogowe statki powietrzne wykorzystujące algorytmy nauczania maszynowego do naprowadzania. Oprogramowanie umożliwia nawigację na bazie rozpoznawania krajobrazu. To eliminuje konieczność korzystania wyłącznie z nawigacji satelitarnej (GPS), która może być podatna na zakłócenia. Nawet jeśli komunikacja z operatorem zostanie przerwana, bezzałogowiec jest w stanie dokończyć zadanie w pełni autonomicznie. Jednym z kluczowych atutów „niemieckich Łancetów” jest ich imponujący zasięg – czterokrotnie większy niż w typowych ukraińskich dronach-kamikaze.

Rosyjskie Łancety, szeroko stosowane w wojnie na Ukrainie, stanowią punkt odniesienia. Choć Łancet jest skuteczny w atakach na pojazdy opancerzone czy artylerię, ograniczony zasięg (do około 40 km) oraz niska odporność na zakłócenia elektroniczne stawiaja go w cieniu technologii Helsing. Niemieckie drony nie tylko oferują większy zasięg i wyższą precyzję, ale także są bardziej wszechstronne dzięki wspomnianemu układowi nawigacji oraz możliwości operowania w trudnych warunkach pogodowych.

Czytaj też

Decyzja o dostawach bezzałogowców zapada w kontekście debaty nad przekazaniem Ukrainie pocisków manewrujących Taurus, których dostawy Niemcy wciąż odmawiają. Kanclerz Olaf Scholz wielokrotnie wyrażał obawy związane z potencjalnym użyciem pocisków przeciwko celom na terytorium Rosji w obawie o eskalację. Bezzałogowce, choć mniej kontrowersyjne politycznie, oferują Ukrainie znaczące możliwości ofensywne.

„Niemieckie Łancety” stanowią bardziej ekonomiczne rozwiązanie w porównaniu z amerykańskimi dronami Switchblade oraz rosyjskimi modelami Zala Łancet. Pomimo niższych kosztów produkcji, zapewniają wysoką skuteczność w działaniach bojowych, którą potwierdzono już na wschodzie Ukrainy.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama