Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Niemcy: Rosyjskie rezerwy militarne mniejsze niż sądzono?

Fot. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Rosja poniosła na Ukrainie znaczne straty w wojsku i sprzęcie, a kontrofensywa Kijowa może pokazać, że rezerwy militarne Moskwy są mniejsze niż zakładano - powiedziała niemiecka minister obrony Christine Lambrecht w opublikowanym w piątek wywiadzie dla agencji Reuters.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

"Rosyjskie wojsko poniosło do tej pory znaczne straty - zarówno w wojsku, jak i sprzęcie - powiedziała szefowa MON w Berlinie - Pogląd, że siły rosyjskie mają do dyspozycji praktycznie nieograniczone środki wojskowe... nie pasuje do rzeczywistości".

Dodała, że Rosja ma teraz duże ilości uszkodzonego sprzętu wojskowego, który wymaga naprawy i ma trudności z rekrutacją wystarczającej liczby nowego personelu wojskowego.

Czytaj też

"Bardzo interesujące będzie zobaczyć, jak duże są w rzeczywistości pozostałe rezerwy rosyjskiego wojska. Myślę, że to znacznie mniej, niż prawdopodobnie początkowo sądziliśmy" – powiedziała Lambrecht.

"Niemniej jednak nie należy się mylić - jest jeszcze daleko do pokonania Rosji, która wciąż ma różne opcje militarne" - zaznaczyła szefowa MON.

Jednocześnie pochwaliła odwagę Rosjan, publicznie krytykujących Putina. Jednak, jej zdaniem, społeczny sprzeciw nie wystarczy, aby w krótkim okresie spowodować upadek rosyjskiego przywódcy.

Czytaj też

"Kiedy widzisz, jaki system zastraszania Putin dość konsekwentnie konstruował w ostatnich latach, to jesteś pod wrażeniem, gdy ludzie w Rosji tak otwarcie wyrażają swoją krytykę" – powiedziała. "Ale nie mam wrażenia, że ta krytyka osiągnęła taki stopień, który doprowadziłby do rychłego upadku Putina" – dodała.

Czytaj też

"Rozumiem nadzieje, ale jeszcze nie widzę konkretów. Oczywiście mam nadzieję, że ta krytyka zachęci innych do zabrania głosu" - przyznała.

Minister zapytana, czy spodziewa się, że niemieckie społeczeństwo będzie nadal wspierać rosyjskie sankcje w trakcie nadchodzącej zimy, pomimo rosnących cen energii i gwałtownie rosnącej inflacji, Lambrecht powiedziała, że niemiecki rząd musi jasno zapewnić, że rozwiąże obawy obywateli Niemiec.

Czytaj też

"Oczywiście nie możemy wszystkiego zrekompensować – zaznaczyła - Ale jeśli możemy to zrobić (zająć się egzystencjalnymi obawami), to jestem pewna, że poparcie ludzi w naszym kraju dla Ukrainy pozostanie silne".

Źródło:
PAP

Komentarze (5)

 1. youkai20

  A więc niemiecki rząd "zapewnia, że rozwiąże obawy obywateli Niemiec"? To nie jest odpowiedź na pytanie, czy Niemcy będą przestrzegać sankcji, gdy im zrobi się zimno w tyłki. Przeciwnie, to zawoalowane stwierdzenie spod szyldu: "Absolutnie nie damy Wam zmarznąć, nawet jeśli wrócimy przy tym do business as usual, choćby na chwilę. Typowe u Niemców. Swoją drogą... Poparcie dla Ukrainy w Niemczech nie pozostanie silne, bo nigdy do silnego się nawet nie zbliżyło.

  1. Extern.

   Wcale bym się nie zdziwił jakby rząd Niemiec sam doprowadził do tego że Niemcom w tą zimę "tyłki przemarzną", bo wtedy naród Niemiecki nie będzie aż tak skory na powtórkę kolejnej zimnej zimy i przestaną wiązać ręce swojemu rządowi w kwestii porozumienia się z Rosją ,na co przecież Niemiecki rząd od samego początku gra.

 2. X

  ...podobnie jak rezerwy zachodnie

  1. Jaszczur

   Z tym że prócz USA to reszta zachodu mogła by zazdrościć tych żałośnie małych rezerw Rosji

  2. Jaszczur

   I dlatego twierdzę że IIIwojne światową wygrają nie nowoczesne i drogie uzbrojenie ale to czego jest dużo i łatwo produkować karabinki AK , m16 a t-34 IIIwojny światowej będzie pickup toyoty i nissana . Jeżeli w 1939 r żyło nas 2mld i wojna polegała na tym kto kogo większa masa zaleje to jak w 2022 żyje nas 8mld to będzie się biło proporcjonalnie wiecie ludzi na froncie

  3. Allah|1435

   Więcej ludzi zginie z głodu, w wyniku epidemii, chorób, użycia różnych typów broni masowego rażenia. Większe masy ludzkie to po prostu tło do działań, które może zostać zabite przy okazji, bądź umrzeć naturalnie. Większa część z tych ludzi nie będzie walczyć bo nie będzie mogła, nie będą mieli jak.

 3. Jaszczur

  Każdy się śmieje z Rosyjskiej armi i pisze "druga armia świata" (swoją drogą ja za drugą armię świata już od paru lat uważam Chiny ) - nie chcę bronić Ruskich ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy że mimo wszystko , mimo tych upokorzeń ruskie i tak są "druga armia świata" (trzecią*) - czemu tak pisze .... Bo taki rozkład i bylejakość trapi wszystkie armię świata - myślicie że w Europie jakaś jest w lepszym stanie jak ruska? Haha nic z tych rzeczy ja bym powiedział że jest o wiele gorzej - było wiele doniesień medialnych o stanie armi Niemiec , Francji czy nawet Polskiej. W Azji czy jest jakaś sprawniejsza ? Pewnie Izraela ale ona sprawna do obrony w przypadku ataku masowego o wiele lepiej by nie było innych w stanie nie jestem znaleźć co mogły by być sprawniejsza . Na świecie tylko armia USA poważnie podchodzi do swojej misji ale w czasie wojny masowej też maska by opadła z tym że nie aż tak jak przy ruskich ale kolorowo też by nie było .

  1. GB

   Hmm...??? Juz tych kilkanaście wyrzutni HIMARS obsługiwanych przez żołnierzy po krótkim przeszkoleniu niszczy skutecznie logistykę rosyjską. A główną siłą Zachodu jest lotnictwo i to co jest w Europie wystarczy na całą tą wydmuszkę jaką jest wojsko rosyjskie. I nie mów mi o ataku rakietowym na nato2skie lotniska skoro ukraińskie lotnictwo wyszło z nich obronną ręką i lata do dziś.

  2. biały

   no włąśnie całkiem się zgadzam z GB i dlatego uważam że zakup uzbrojenia w takich ilościach jest całkowicie bezsensowny , Rosja już upadłą a jeśłi nawet podniesie się za 15 lat to i tak nie będzie miała takich zdolności jakie miała przed atakiem na Ukrainę ,, niepotrzebnie zadłużamy kraj i tyle

  3. Allah|1435

   To czego Tobie nie powiedzieli to informacja, że te wyrzutnie HIMARS są obsługiwane przez Amerykanów, natomiast Ukraińcy robią im jedynie za obstawę dlaczego tak jest pozwolę sobie mojej wypowiedzi nie rozwijać.

 4. DBA

  Czy wszystko jasne - Rosja nie ma rezerw i dlatego Niemcy nie muszą dostarczać broni Ukrainie. Jak sie to nie sprawdzi to się powie "ups" i awansuje drogą Ursuli do struktur UE

 5. Valdi

  SPD za czasow szredera dostawała 45,7mln EUR sponsoringu od Putina Mówicie niewiele No ale parę willi w Brandenburgii powstało The bild podaje