Reklama

Wojna na Ukrainie

Nakaz aresztowania Szojgu i Gierasimowa. „Zostaną pociągnięci do odpowiedzialności”

Autor. Пресс-служба Президента Российской Федерации/Wikimedia Commons/CC 4.0

Międzynarodowy Trybunał Karny poinformował we wtorek, że wydał nakazy aresztowania byłego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i szefa rosyjskiego sztabu generalnego generała Walerija Gierasimowa za wydawanie rozkazów przeprowadzania bezpośrednich ataków na infrastrukturę i ludność cywilną w Ukrainie.

Jak przekazał trybunał w komunikacie prasowym, sędziowie uznali, że „istnieją realne przesłanki, aby sądzić, że obaj podejrzani ponoszą odpowiedzialność za ataki rakietowe wymierzone w ukraińską infrastrukturę energetyczną w okresie od 10 października 2022 r. do 9 marca 2023 r.”

Czytaj też

Sąd oskarżył Szojgu i Gierasimowa o dokonanie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości noszących znamiona „czynów nieludzkich” - podała AP. Cytowana przez Reutersa rosyjska Rada Bezpieczeństwa w odpowiedzi oświadczyła, że jest to część wojny hybrydowej przeciw Rosji.

Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Andrij Jermak, oświadczył, że nakazy aresztowania Gierasimowa i Szojgu oznaczają, że każdy odpowie za wyrządzone zło. „Szojgu i Gierasimow ponoszą odpowiedzialność indywidualną. To ważna decyzja. Każdy zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za zło” – podkreślił.

Rosja, która nie jest już stroną Statutu Rzymskiego (dokumentu założycielskiego MTK), wielokrotnie deklarowała, że ukraińska infrastruktura energetyczna jest uzasadnionym celem wojskowym i m.in. dlatego rosyjskie władze odrzucają wszelkie oskarżenia dotyczące ataków na infrastrukturę i ludność cywilną.

Czytaj też

Ukraina również nie jest stroną MTK, ale wyraziła zgodę na przeprowadzanie śledztw dotyczących zbrodni dokonanych na jej terytorium. MTK nie ma własnej policji i musi liczyć, że służby krajów członkowskich podejmą się aresztowania osób ściganych nakazem.

Od lutego 2022 r. MTK wydał osiem nakazów aresztowania w związku z pełnowymiarową inwazją Rosji na Ukrainę, łącznie z nakazami dotyczącymi Szojgu i Gierasimowa. Wśród ściganych nakazem jest Władimir Putin, oskarżony o zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. W ramach zmian w rosyjskiej administracji Szojgu ustąpił w maju ze stanowiska ministra obrony i został wyznaczony przez Putina na stanowisko szefa Rady Bezpieczeństwa.

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (1)

 1. Tani2

  A oni mają paszporty? To jest pokazanie bezsiły i po co?

  1. Rusmongol

   To tak dla jaj. Nie musisz się więc tym przejmować. Putin też się tym nie przejmuje...ale gdzie nie może nie jedzie 😄. BO boi się że go zapuszkuja

  2. GB

   Przykładowo na zlot BRICS do RPA Putin nie poleciał. Pewnie obawiał się że będzie wracał do Moskwy innym (znaczy nie swoim) samolotem z lądowaniem w Hadze.

Reklama