Reklama

Wojna na Ukrainie

Minister Błaszczak będzie rozmawiał z Pistoriusem o koalicji czołgów Leopard

Czołg Leopard 2A5 z 1.Brygady Pancernej w Warszawie.
Czołg Leopard 2A5 z 1.Brygady Pancernej w Warszawie.
Autor. Jarosław Ciślak/Defence24.pl

Rozmowa z ministrem obrony Niemiec Borisem Pistoriusem będzie dotyczyć koalicji państw, które posiadają czołgi Leopard i które są gotowe przekazać je Ukrainie. Będziemy rozmawiać jak zbudować taką koalicję w stosunkowo krótkim czasie - powiedział w środę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W środę z ministrem obrony Niemiec spotkał się w Warszawie z szefem BBN Jackiem Siewierą. Tematem spotkania jest wsparcie Ukrainy. Pistorius ma spotkać się też z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem.

Minister Błaszczak pytany o spotkanie z Pistoriusem odparł, że będzie z nim rozmawiał na temat "koalicji, którą budujemy, o której mówił prezydent Andrzej Duda 11 styczna we Lwowie". "Koalicji państw, które posiadają czołgi Leopard, które są gotowe, żeby te czołgi przekazać na Ukrainę" - dodał szef MON.

Reklama

Czytaj też

Podkreślił, że zarówno Polska i jak Niemcy przekażą Ukrainie po 14 takich czołgów. "Jesteśmy trochę rozczarowani tą liczbą ze strony Niemiec" - zaznaczył Błaszczak.

Przekazał, że podczas rozmowy będzie też stawiał sprawy, o których rozmawiał z naszymi partnerami podczas dwóch wideokonferencji. "Tej ostatniej, którą przeprowadziłem razem z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem w Kijowie. Wówczas też rozmawialiśmy na temat wyzwań, które stoją przed budową tej koalicji" - dodał minister.

"Powiem wprost, że największym wyzwaniem są części zamienne do czołgów. Producent tych części zamiennych, to niemiecka firma. Liczę więc na to, że minister Pistorius skoncentruje swoją aktywność na tym, żeby przemysł niemiecki sprostał wyzwaniu i żeby można było stworzyć punkty serwisowe, w których czołgi byłyby naprawiane" - zaznaczył szef MON.

Czytaj też

Zwrócił uwagę, że od poniedziałku trwa już szkolenie ukraińskich załóg na polskich czołgach, na polskich Leopardach. "Będziemy przygotowani w ciągu stosunkowo krótkiego czasu, żeby spełnić ten warunek, który dotyczy koalicji wspierającej Ukrainę czołgami Leopard" - powiedział Błaszczak.

"Rozmowa z moim niemieckim odpowiednikiem będzie skoncentrowana właśnie na tej sprawie, jak tą koalicję należy zbudować w stosunkowo krótkim czasie" - dodał.

We wtorek podczas wizyty w Kijowie Pistorius zapowiedział dostawę ponad 100 czołgów leopard 1A5. Zezwolenie niemieckiego rządu opiewa na 178 wozów, dokładna liczba dostarczanych czołgów będzie zależeć od ich stanu technicznego. Do lata ma to być 20-25 czołgów, do końca roku – do 80. Do końca pierwszego kwartału przyszłego roku Ukraina ma otrzymać ponad 100 wozów. Czołgi mają pochodzić nie tylko z Niemiec, ale od grupy państw europejskich.

Czytaj też

Pod koniec stycznia Niemcy zgodziły się także na dostawę Ukrainie czołgów Leopard 2. Jak informowało ministerstwo obrony Niemiec, Polska ma być państwem wiodącym wśród krajów przekazujących czołgi Leopard 2A4 (przygotowania do ich przekazania rozpoczęła także Kanada), a Niemcy - wśród donatorów wersji 2A6. Wielka Brytania postanowiła przekazać Ukrainie przekazaniu 14 czołgów Challenger 2, Francja rozważa wsparcie Ukrainy swoimi wozami Leclerc. Polska ma przekazać Ukrainie także 60 czołgów innych typów, w tym 30 PT-91 Twardy.

Od połowy stycznia w Polsce stacjonują niemieccy żołnierze obsługujący rozlokowane na wschodzie kraju baterie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Sprzęt ten został wysłany przez Niemcy w celu wzmocnienia obrony powietrznej wschodniej flanki NATO. Propozycja rozlokowania niemieckich Patriotów w Polsce została wysunięta przez Niemcy po upadku rakiety w przygranicznym Przewodowie 15 listopada ubiegłego roku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. krajan

  Czas by minister MB wynegocjował od Niemiec obiecane Leo2A6 za T72 dostarczone na front do Ukrainy Czas na barter; DE- 28 Leo2A6+DM-14 Leo2A5 > PL- 28+14 Leo2A4 > UA USA- 190 Abrams1+116 Abrams2 > PL- 200 T72+132 PT91 > UA CHE- 60 Leo2A4 > PL 60 T72 > UA Korea- 90 K2 > PL 90 PT91 > UA DE- 28 Leo2A6 > PL- 50 T72 > UA

 2. wert

  czyżby gebelsy znów wiedziały więcej jak wtedy gdy znały termin ataku co ujawnili brytyjczycy? 2 kompanie "papierowych" Leo gdy ofensywa wiosenna będzie już rozstrzygnięta to zaprawdę POwiadam wam; wsparcie zaiste ogromne. Ostatnie znaki wskazuja że ten rok rozstrzygnie. Czy gebelsy przekazały już drugi IRIS-T ? Ten który miał byc na UKR do końca UBIEGŁEGO roku? Swoją drogą dobrze wygląda nasza koncepcja 2 JO w baterii Wisły czy Narwi

 3. Ma_XX

  weźmiemy L1 a oddamy L2? :D

 4. Był czas_3 dekady

  Tylko żeby Mariuszowi do głowy nie wpadł pomysł przekazywania kolejnych Leopardów, bo napnie niepotrzebnie strunę.

Reklama