Reklama

Wojna na Ukrainie

Zełenski w Wielkiej Brytanii. „Pomoc wojskowa, szkolenia i pakiet sankcji na Rosję”

Autor. Twitter

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski składa w środę wizytę w Wielkiej Brytanii, podczas której spotka się z premierem Rishim Sunakiem i wygłosi przemówienie w parlamencie - poinformowano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak dodano, w środę brytyjski rząd przedstawi kolejny pakiet pomocy wojskowej, w tym zwiększenie szkoleń ukraińskich żołnierzy, a także ogłosi kolejny pakiet sankcji na Rosję.

Czytaj też

To pierwsza wizyta ukraińskiego prezydenta w Wielkiej Brytanii od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę niemal rok temu. W jej trakcie ma on również spotkać się z ukraińskimi żołnierzami, którzy szkolą się w ośrodkach treningowych brytyjskiej armii.

Reklama

Wielka Brytania jest jednym z liderów wsparcia wojskowego dla Kijowa. Brytyjskie źródła regularnie publikują swoje analizy dotyczące sytuacji operacyjnej nad Dnieprem. Brytyjskie ministerstwo obrony przekazało w jednej z ostatnich aktualizacji wywiadowczych, że celem operacyjnym Rosji niemal na pewno jest zajęcie pozostałych, utrzymywanych przez Ukraińców części obwodu donieckiego, ale siły rosyjskie były w stanie zdobywać jedynie kilkaset metrów terytorium tygodniowo, bo niemal na pewno brakuje im obecnie amunicji i jednostek manewrowych niezbędnych do prowadzenia skutecznych ofensyw. Nie maleje jednak zagrożenie ze strony Moskwy.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (6)

 1. Ma_XX

  Tornado ADV to jeszcze jakieś na chodzie?

 2. PPPM

  Facet szuka pomocy gdzie się da. Nie ma co się dziwić. W RP był wiele razy. Stosunki z Polską są na zupełni innym poziomie. Jeżeli Ukraina się od nas odwróci, to będzie oznaczać w przypadku kolejnej wojny jej przegraną. Polska wiele ryzykuje wysyłając im tak wielkie ilości uzbrojenia kosztem swojej armii oraz będąc hubem

  1. ciekawy1

   Nie oto chodzi... Wojna toczy się już niespełna rok, a prezydent jak dotąd nie był z oficjalną wizytą w Polsce... Ktoś mógłby powiedzieć, że Ukraina widzi w nas nie partnera, ale konkurenta w regionie i szuka zbliżenia z Francją i Niemcami...

  2. Anty 50 C-cali

   Facet, Słowacja wiele ryzykuje produkując 16 Zuzan 155mm KOSZTEM.... Niemiec, NORWEGII, Nederlandii. Oraz będąc hubem dla "rewitalizacji" tych 160-170 luf wyeksploatowanych---prędzej czy później. Dostarczonych, rozmaitych. Oby się Niemiaszki mylili, co do czasu trwania tej demilitaryzacji. (jak się mylili wiosną ub, roku}

 3. easyrider

  Zachód przede wszystkim powinien zerwać z Rosją stosunki dyplomatyczne do czasu zakończenia wojny, wycofania wojsk, wydania zbrodniarzy i zapłacenia reparacji. To rozwiąże problem handlu i wjazdu ludzi z rosyjskimi paszportami pod jakimkolwiek pozorem.

 4. ciekawy1

  Jeśli teraz kolejna oficjalna wizyta będzie miała miejsce we Francji czy Niemczech, a nie Polsce, to będzie można sobie wyobrazić jaki kurs Ukraina zapewne przyjmie na okres powojenny... Czyżby koniec marzeń o pogłębieniu polsko-ukraińskiej współpracy..?

  1. Ma_XX

   liczy się potencjał gospodarczy - co możemy dać my? europalety, ulotki partyjne czy leniwych związkowców?

  2. ciekawy1

   @Ma_XX Przypominam, że pierwsza podróż prezydenta Czech skierowana jest do Słowacji... Liczy się nie tylko potencjał gospodarczy, ale też geopolityka...

  3. Anty 50 C-cali

   Ma XX BZDURY, ty na pewno nie masz potencjału do tej "wojny artylerii" , - czytaj SERWISOWANIE choćby tych luf 155mm. Masz dostęp do internetu?? Poza 18 pierwszych możemy Sprzedać 36 kolejnych, zanim Niemcy zrobią te oferowane 100 panzerHaubic----za jakie trzy lata! Misie koala i kangury widzą że wieże AS90 i naszego Kraba są "identical". Identyczne, znaczy.

 5. szczebelek

  No właśnie kiedy wizyta w polskim parlamencie? USA i UK faktycznie powinny być przed nami, ale już wizyta w Brukseli była czymś innym, bo mają interes w postaci wstąpienia do tej organizacji. Jeśli odwiedzi Niemcy i Francję przed wizytą w naszym kraju to Polska powinna im wysłać 2 mln Ukraińców skoro są takimi wspaniałymi przyjaciółmi Kijowa.

  1. ciekawy1

   wypowiedziałeś marzenie Niemiec. Niemcy to obecnie chyba najniższe bezrobocie w Unii a przygotowują się do zwiększenia populacji do, jeśli mnie pamięć nie myli, 90 mln mieszkańcó..

 6. bc

  Nasi powinni wykorzystać kontakty i pomóc w tym by te pogłoski o czołgach Challenger 1 z Jordanii stały się faktem, może chcą coś kupić z PGZ przykładowo w dobrej cenie. UA potrzebuje czołgów a Leopardy idą za wolno.

Reklama