Reklama

Wojna na Ukrainie

Łotwa przekaże Ukrainie transportery opancerzone

Łotewski transporter opancerzony FV103 należący do rodziny pojazdów CVR-T.
Łotewski transporter opancerzony FV103 należący do rodziny pojazdów CVR-T.
Autor. Gatis Indrevics/Wikipedia

Łotwa ogłosiła przekazanie Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej o wartości 40 milionów euro, w skład którego wejdzie dziewięć transporterów opancerzonych FV103 Spartan, drony, wyposażenie indywidualne żołnierzy oraz sprzęt saperski.

Łotwa mimo posiadania niezbyt dużego budżetu obronnego oraz zasobów sprzętu wojskowego stale angażuje się w pomoc na rzecz Ukrainy. Dotychczas Ryga wsparła ukraińską armię m.in. 4-6 lekkimi śmigłowcami Mi-2, 4 średnimi Mi-8/17, 6 gąsienicowymi haubicami M109A5Ös oraz naramiennymi wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych FIM-92 Stinger. Oprócz tego zapowiedziano dostarczenie Ukrainie w tym roku dronów o wartości 10 mln euro.

Reklama

Najnowszy pakiet o wartości 40 milionów euro wzmocni jej armię m.in. znanymi już dobrze na Ukrainie transporterami opancerzonymi FV103 Spartan, dronami, wyposażeniem osobistym żołnierzy oraz sprzętem saperskim. Zważywszy na to, że przekazywanych transporterów jest niewiele i są używane (niska cena), to pakiet sprzętu poza nimi jest zapewne dość bogaty pod kątem ilości.

FV103 Spartan to gąsienicowy transporter opancerzony z rodziny lekkich opancerzonych pojazdów rozpoznawczych CVR-T, które weszły do służby w armii brytyjskiej w 1978 roku. Kadłub Spartana jest wykonany ze spawanego aluminium, zapewnia załodze ochronę przed pociskami kal. do 14,5 mm w jego przedniej części i przeciwko pociskom przeciwpancernym 7,62 mm z pozostałych stron. Spartan ma trzyosobową załogę (kierowca, dowódca i strzelec) i może przewozić czterech żołnierzy piechoty. Jednostkę napędową stanowi sześciocylindrowy silnik benzynowy Jaguar J60 No 1 Mk 100B o pojemności 4,2 litra i mocy 190 KM. Pojazd może osiągnąć maksymalną prędkość 72 km/h przy maksymalnym zasięgu 480 km. Obecnie jest on wykorzystywany przez takie kraje jak Ukraina, Łotwa, Oman, Nigeria, Jordania, Irak oraz Botswana.

Łotewski transporter opancerzony FV103 należący do rodziny pojazdów CVR-T.
Łotewski transporter opancerzony FV103 należący do rodziny pojazdów CVR-T.
Autor. LatvijasArmija/Wikipedia
Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. user_1053912

    Etam Bewup 1 przy nim to gwiazda śmierci. Ostatnio ruscy podali że 30% zdobycznego po warszawskiego sprzętu naprawiają i użytkują przeciwko ukr. Napiszę prawdę ,do tej pory naszego teciaka z sowietską załogą jeszcze nie widziałem. To że mają kilkanaście sztuk na chodzie to fakt. Ale w praniu? Może nie mam szczęścia.

  2. Bunio

    Jak Jack zauważył że wszyscy to robią to dodałbym jeszcze Rosję która rzuciła na front czołgi czasów stalina

  3. Fala44

    Trójmorze walczy!

  4. MAG 1

    Super! Zamiast ponieś koszty "utylizacji" oddać zło9m Ukraińcom. To jest "ekonomika". Brawo Łotwa.

    1. Ajot

      Chyba nie orientujesz się w obecnej sytuacji. Na takie spartany rzuciliby się kolekcjonerzy gdyby tylko pojawiły się na jakieś aukcji. Zresztą sprzęt militarny nawet jak trafia na złom, to saldo z odzyskanych metali znacznie przewyższa koszt usługi.

    2. Jack Bauer 73

      Wszyscy to robią. Od Łotwy, przez Polskę, po Stany Zjednoczone.

Reklama