Reklama

Wojna na Ukrainie

KTO Rosomak już na Ukrainie?

KTO Rosomak z wieżą Hitfist-30P na patrolu w Afganistanie, marzec 2010 roku.
KTO Rosomak z wieżą Hitfist-30P na patrolu w Afganistanie, marzec 2010 roku.
Autor. Petty Officer 1st Class Mark O'Donald (U.S. Navy) / Wikimedia Commons

W mediach społecznościowych wypłynęły pierwsze nagrania KTO Rosomak w służbie Zbrojnych Sił Ukrainy. W materiałach wideo widać pochodzące z Polski transportery opancerzone w towarzystwie przekazanych przez Szwecję czołgów Strv 122 (Leopard 2) oraz bojowych wozów piechoty Strf 9040C (CV90).

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Uwagę polskiego widza skupiają dwa egzemplarze KTO Rosomak w wariancie kołowego bojowego wozu piechoty, które w ostatnich miesiącach zostały przekazane stronie ukraińskiej przez Polskę. Łącznie rząd w Kijowie miał zamówić 200 pojazdów z rodziny KTO Rosomak, w tym moździerze samobieżne M120K Rak. Pojawienie się nad Dnieprem wozów z wieżami Hitfist-30P oznacza, że przynajmniej część Rosomaków przekazywanych Ukrainie to pojazdy wydzielane z jednostek Wojska Polskiego, które są ich jedynymi użytkownikami.

Czytaj też

KTO Rosomak to licencyjna odmiana fińskiego kołowego transportera opancerzonego Patria AMV. Wóz jest produkowany w zakładach Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich. Różni się od przodka z Finlandii m.in. zmniejszonymi wymiarami, które czynią go zdolnym do przewozu na pokładzie średnich samolotów transportowych z rodziny C-130 Hercules. Pojazd ten jest bazą dla wielu wersji specjalistycznych, jak wozy ewakuacji medycznej, wozy zabezpieczenia technicznego, a nawet pojazdy walki radioelektronicznej. Jednostkę napędową stanowi silnik Scania DI 12 56A03PE o mocy 480 KM. Bazowo ważący 22 tony wóz może rozpędzić się do 100 km/h na drodze oraz do 10 km/h podczas pokonywania przeszkód wodnych metodą pływania.

Reklama

Czytaj też

W wariancie kołowego bojowego wozu piechoty uzbrojenie umieszczono w wieży Hitfist-30P o włoskim rodowodzie. Uzbrojeniem głównym jest armata łańcuchowa Bushmaster II Mk44 kalibru 30 mm. Sprzężono z nią uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000C kal. 7,62 mm. Zapas amunicji do armaty automatycznej wynosi 200 nabojów. Opancerzenie pojazdu zapewnia załodze ochronę przed amunicją kal. 14,5 mm od przodu oraz 7,62 mm w przypadku boków i tyłu kadłuba. Poziom ochrony może zostać podwyższony dzięki zestawom dodatkowego opancerzenia, lecz jego montaż odbywa się kosztem zdolności wozu do pływania. Tak wyposażony pojazd ma być odporny na ostrzał przedniej części kadłuba przez na starszego typu pociski kal. 30 mm wykorzystywane przez rosyjskie armaty automatyczne 2A42. W przypadku burt kadłuba poziom ochrony po dopancerzeniu odpowiada poziomowi 4 według normy STANAG 4569A, tj. chroni przed amunicją przeciwpancerną kal. 14,5 mm.

Czytaj też

Hitfist 30
Autor. Rosomak S.A.
Reklama

Komentarze (14)

 1. SPQR

  Jak to już? Od kilku miesięcy. I nie pojedyncze egzemplarze tylko spora ilość... I nie tylko Rosomaki... Raki też poszły... Davien, jesli to zawitasz, pytałeś mnie kiedyś o źródła tych informacji. Odpowiedziałem ale mój wpis się nie ukazał. Próbowalem 3-krotnie.

  1. Davien3

   @SPQR Raków poszło 24 sztuki Rosomaków kupili 150 wiec jak widac ....

  2. SPQR

   Nic nie kupili. Nic nie zapłacili. poszły w darze.

  3. Davien3

   @SPQR Udowodnij te kłamstwa albo zamilcz na wieki.

 2. PPPM

  Czytałem dzisiaj, że 100 Rosomaków to darowizna (niby z pierwszej transzy), a kolejna setka zakupiona przez Ukrainę. Polska to strasznie bogaty kraj. Staramy się o kredyty na sprzęt, a lekką ręką rozdajemy. Jeżeli już rozdawać, to stare BWP, a nie coś co uważamy za perspektywiczne. Rozbudowujemy struktury, zatem nowoczesne uzbrojenie powinniśmy gromadzić. Robimy na odwrót. Dać Ukrainie wszystkie goździki, BWP, ale rośki zostawmy (no chyba, że za dolary), Byłem przekonany, że dostajemy kasę za 200 sztuk. Niestety tylko za 100, a jeszcze ktoś śmie nazywać nas nieprzyjaznym krajem...

  1. Davien3

   @PPPM WSZYSTKIE Rosomaki zostały kupione z funduszy UE i USA więc nie zmyslaj, ok reszty tych wypocin nawet nie ma sensu komentowac.

 3. staryPolak

  znowu ten lament że Ukraina "za darmo' dostaje sprzęt. Nie za darmo tylko za nasze bezpieczeństwo. Co do przechwycenia rosomaka przez moskwiczan to nie przesadzajmy. Złe to byłoby gdyby przejeli Borsuka, lub nawet Rośka z wieżą ZSSW-30. Ale takich nie dostaną bo nie będzie ich w Ukrainie. p.s. gdzxie lepiej płaca - w Olgino czy w Inowrocławiu?

 4. Odyseus

  Ponoć z finansować zamówienie na te 200 szt. Rośków mają UE i USA , ale to nie te które widzimy na zdjęciach tylko tych które są zamówione, zamówienie jest bez wierz i uzbrojenia bo UA jeszcze tego nie wybrało a na temat wież rozmawiali z Izraelem, do tego sprzedaż Rosomaków przechodzi przez ręce Finów bo taka jest ta cudowna umowa licencyjna tym bardziej że zgodnie z tą umową mamy zezwolenie od Finów na eksport do mniej niż 10 krajów na świecie a jak pamiętam na tej liście UA nie było i finalnie to Finowie na papierze (choć wyprodukowane w Polsce) mogą je sprzedawać tak jak było z ZEA, także Rosomaki które tu widzimy to nasza darowizna a nie zamówiony sprzęt b on jeszcze nie istnieje

  1. Davien3

   @Odyseus KAZDY Rosomak jak jest na Ukrainie został przez Ukraine kupiony Polska nie wysłała im zadnego wiec skończ zmyslac, ok

  2. Odyseus

   @Davien weź chłopie się w końcu ogarnij , a niby za co zbankrutowany kraj za którego nawet już rachunki trzeba płacić miałby kupić cokolwiek , Ukraina nic nie kupuje bo na nic jej nie stać a Polska według już oficjalnych informacji Ministerstwa Finansów w tym roku przekażę pomoc finansową ( nie wojskową tylko pieniężną ) w wysokości 2% PKB czyli całkiem do nie dawna Budżet na całą Naszą armie, więc skończ chłopie cały czas nawijać ludziom tu jakiś makaron na uszy że Ukraina to czy tamto bo ona nic fizycznie prócz już cholendarnych długów na całym świecie niema i za nic nie zapłaci bo nie ma po prostu z czego i tyle w temacie

  3. wojghan

   Davien3, żaden NIE ZOSTAŁ kupiony. Żaden Krab nie został kupiony ani żaden czołg. Przynajmniej nie od Polski. Te pieniądze, które niby dostaliśmy za MiG-i (jedyne jakie dostaliśmy za broń dostarczoną na Ukrainę) zostały zainwestowane w .... kolejną dostawę broni na Ukrainę.

 5. wojghan

  Cieszycie się? Nic się nie stało, chłopaki. Premier weźmie kolejny kredyt na kilkadziesiąt miliardów i kupi wam nowe. A że wasze prawnuki jeszcze będą spłacać ten kredyt to premiera już nie obchodzi. A może odwrotnie. Może to właśnie o to chodzi żeby wasze prawnuki ciągle miały jakieś miliardy do spłacenia?

 6. Davien3

  Ukraina łacznie kupiła ok 150 Rosomaków wiec nic dziwnego ze w końcu jakis wypłynął.

  1. K.

   @Davien3. Pytanie czy kupiła czy jest to dar , przynajmniej w części . Jeżeli kupili to za co ? Unia nie przeznacza takich pieniędzy aby mogli nam za wszystko płacić . Jeżeli pojechało 200 sztuk z 30 to faktycznie Morawiecki może obawiać się 100 wagnerowców .Trochę wymyka się to z pod kontroli , Amerykanie dawkują pomoc a my wydajemy bez opanowania . Dla nich to promil zasobów dla nas dramatyczny ubytek .

  2. Franek Dolas

   K Tobie chyba się coś się wymknęło spod kontroli. Najpierw pytasz potem sobie głupawo odpowiadasz a na końcu płentujesz że jest dramatycznie Inowrocław czy Olgino?

  3. Davien3

   @K w wykazie sprzetu armii ukraińskiej widnieje 150+ Rosomaków zakupionych ze srodków UE i USA Do tego mielismy ponad 200 bazowych podwozi bez zadnych zabudów wiec było co sprzedac bez naruszania stanu WP które zreszta uzywa jedynie niecałych 700 z wybudowanych 903 Rosomaków .Wiec obawy Morawieckiego to tylko zwykle populistyczne zmyslanie by nakrecic spiralę strachu w narodzie.

 7. PPPM

  Mam nadzieję, że przed porzuceniem zostaną zniszczone. Nie ma co ryzykować.

  1. Dudley

   To w Pl musieli by zamontować układ samodestrukcji, i wysłać z Rośkami "oficera łacznikowego" z walizką.😂

  2. Był czas_3 dekady

   Nic z tego. Będzie jak w tym przypadku. Będą to wzory do opracowania nowych pojazdów przez Rosjan albo unowocześnienia według tych wzorów obecnie produkowanego sprzętu. Tylko patrzeć jak RAKi wpadną w ich ręce. https://defence24.pl/wojna-na-ukrainie-raport-specjalny-defence24/rosjanie-zdobyli-szwedzki-bojowy-woz-piechoty

  3. Essex

   Faktycznie, Rośki są ąz wypchanie technologią SF

 8. ALBERTk

  Więc ten news który się pojawił tydzień temu o zamiarze zakupu Rosomak Long, nie ma nic wspólnego z dozbrajaniem nowo formowanych brygad w wojsku polskim, tu chodzi o załatanie luk w obecnych brygadach po tym jak Rosomaki z hitfist zostały siłą i bez pytania zabrane z wojska polskiego na rzecz Ukrainy.

  1. Davien3

   @albertk było ok 200 bazowych podwozi poza stanem WP wiec mogli je spokojnie sprzedac na Ukraine

  2. Dudley

   A niby kto i kogo miał się pytać, bo nie rozumiem? Ciebie, Sejmu RP, czy narodu w referendum?

  3. Rupert

   Nie. Nie siłą. Polska pomaga bo chce. I jest to jedyna rozsądne rozwiązanie. A kolejne Rosomaki w WP i tak są potrzebne.

 9. MiP

  Mogliby dać jednego z wieżą ZSSW-30 tak samo jak i jednego Leoparda 2PL żeby zobaczyć jak te "cuda" na prawdziwej wojnie się spisują.......... Czy wstydzą się przekazać 🙂

  1. CzarnyRycerz

   A po co nasza nowa technologia ma wpaść w ręce Rosjan? Wstydzę to się za ciebie. Bo wieża jest topowa. Ale potrzebujesz wyrzucić z siebie swoje kompleksy. Co do Leopardów 2 PL to prezentują one poziom maksymalnie Leoparda 2 A5, bo była to powierzchowna modernizacja. Skoro na Ukrainie są niszczone i A6 i Twarde i inne pojazdy, to czemu Leopard 2 PL miałby magicznie być bardziej odporny na ostrzał artyleryjski czy miny? Myśl człowieku.

  2. Paweł P.

   Na pewno byłby przydatne, ale nie 1 szt., a 100 szt. Można wtedy testować, ale to jeszcze trochę do takich ilości.

  3. Anty 50 C-cali

   opinie od "Sasa do Lasa"...nie dalej jak o 12 : 43 inny jajczy jak Rosie SIŁĄ I BEZ PYTANIA Zabrane z wojska polskiego. Powinno być raczej z "dużej" WP. Mi Podoba się co ćwierka ten preiseTheSteph - Szwedzi Donację a Siemirowice HANDEL. = sprzedać nie Dać. W tej Wojnie Północnej naszych czasów------

 10. Klozapol

  Coś nam zostało w wp? Honkery?

 11. Zygazyg

  Czyli co, Unia zapłaciła z produkcje nowych a my im używane oddajemy zamiast nowych? Czy też to są egzemplarze ponad te 200 zakupionych? Uważam że nowoczesny sprzęt powinien nie być oddawany ale wynajmowany . Po wojnie do oddania po remontach generalnych lub do odkupienia i zwrotu. Postsowiecki nich sobie zatrzymają.

  1. [email protected]

   Pamiętaj, że większość tych porozumień/umów jest tajna i każdy ze scenariuszy który wymieniłeś jest możliwy, że jest realizowany. Czyli ślemy używane bo presja czasu a sobie na spokojnie produkujemy. Jakaś forma dzierżawy i ich powrót jeśli przetrwają

  2. Davien3

   @Zygazyg na razie na Ukrainie jest ok 150 KTO Rosomak zakupionych przez Ukraine z funduszy UE i USA

  3. Dudley

   Kto szybko daje, ten dwa razy daje. Postaw się na miejscu Ukraińców, wolałbyś czekać rok lub 2 na nowe, czy otrzymać używki natychmiast? To transakcja korzystna dla wszystkich. UE zapłaci zapewne trochę taniej za używane, co może przełożyć się na większą ilość. My pewnie otrzymamy nowe pojazdy, Ukraińcy otrzymają uzbrojenie w ekspresowym trybie. Rosomak S.A będzie miał zajęcie na natepnych parę lat. I po co tobie zajechane Rośki?

 12. Ma_XX

  paliwo się skończy to porzucą - będzie eksponatem w muzeum na Kubince

 13. Dudley

  Ciekawe jak się spiszą w pelnoskalowym konflikcie, choć dużo tu zależy też od sposobu ich użycia. Jak będą ich używać jako namiastka czołgu, to pewnie straty będą duże. No i powinni zainstalować tam zdalny system autodestrukcji, co by się ruscy nie chwalili że mają jeżdżącego Rośka.

 14. szczebelek

  Ciekawy jestem czy to celowe działanie by najpierw zmniejszyć liczbę pojazdów z wieżami Hitfist, a potem w ramach argumentu o poprawie logistyki ogłoszą wymianę wież na ZSSW30.

Reklama