Reklama

Wojna na Ukrainie

Hiszpańskie Leopardy nie dla Ukrainy

Autor. Ministerio de Defensa España/Facebook

Nie ma dyskusji w sprawie wysłania przez Hiszpanię czołgów Leopard do Ukrainy - powiedział minister spraw zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares, cytowany w środę przez dziennik „El Mundo”.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

„Robimy, co uważamy za najlepsze, aby pomóc Ukraińcom w obronie suwerenności i integralności terytorialnej oraz w celu jak najszybszego zaprowadzenia pokoju w kraju" - dodał minister przy okazji rozmowy związanej ze szczytem ministrów obrony państw wspierających Ukrainę, który odbędzie się w piątek w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech.

Czytaj też

Na to spotkanie rząd w Madrycie wyśle dyrektora generalnego ds. polityki obronnej generała Lopeza del Pozo.

Reklama

Hiszpański premier Pedro Sanchez w sierpniu ub. roku, jako jeden z pierwszych, obiecał Ukrainie dostarczenie ponad 50 czołgów Leopard. Jednak wkrótce minister obrony Margarita Robles poinformowała, że czołgi nie mogą zostać wysłane, gdyż „znajdują się w fatalnym stanie technicznym". Od tamtego czasu rząd dokładnie analizuje każdą prośbę Ukrainy o sprzęt wojskowy. Według „El Mundo" rząd otrzymuje listę ze zgłoszonym przez Kijów zapotrzebowaniem i po konsultacji z ministerstwem obrony decyduje, co wysłać broniącej się Ukrainie. Decyzje są też koordynowane z pozostałymi sojusznikami.

Czytaj też

Obecnie Hiszpania koncentruje się na szkoleniu Ukraińców w bazie wojskowej w Toledo, w ramach misji UE. W grudniu ub. roku do Toledo przybyło następnych 200 Ukraińców. Żołnierze otrzymują tylko podstawowe szkolenie w strzelaniu i udzielaniu pierwszej pomocy. Hiszpania wysyła też Ukrainie między innymi ciężkie karabiny maszynowe i amunicję przeciwpancerną, a także generatory prądu, materiały pierwszej pomocy i odzież zimową.

Hiszpania posiada około 219 czołgów Leopard 2 w najnowszej wersji Leopard 2E (odpowiednik Leoparda 2A6) oraz około 100 starszych Leopardów 2A4, z których połowa jest zmagazynowana. Madryt mógłby więc wysłać swoje Leopardy 2A4 Ukrainie w części lub w całości, a następnie odremontować zmagazynowane czołgi, odtwarzając zdolności. Jak na razie decyzji jednak nie ma. Ciekawostką jest fakt, że nabycie zmagazynowanych Leopardów 2A4 z Hiszpaniiswego czasu rozważała Polska, ale do tego nie doszło, bo Madryt zaplanował wykorzystanie podwozi tych czołgów jako bazy dla wozów wsparcia. Swego czasu również Czesi byli zainteresowani tymi czołgami.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (6)

 1. Pseudonim

  Niemcy nie chcą przekazania leopardów bo wyjdzie w warunkach wojennych jaki to średniak i ile awarii będzie gdy będzie działał poza poligonem

  1. staryPolak

   Leopardy maja ciekawą właściwość. Okazuje się że w całej Europie a) jest bardzo dużo leopardów, b) większość nie ruszy bez remontów, c) remont leopardów jest nieco łatwiejszy od budowy statku galaktycznego.

  2. Nico44

   kolego co ty bredzisz ..2007 pluton trzech duńskich zmodernizowanych Leopardów 2A5 był używany podczas operacji w Afganistanie, głównie w dolinie rzeki Helmand w prowincji Helmand. Rezultaty ich użycia były bardzo wysoko oceniane; czołgi te wspierały siły brytyjsko-duńskie w walkach z bojownikami i przetrwały po kilkadziesiąt prób ataków z różnych broni .. mylisz bwp puma od leoparda

 2. Rusmongol

  Właśnie dlatego dajemy, jak i Bałtowie. My dobrze znamy ludob@jcow z Rosji.

  1. PGR

   Dlatego się rozbrajamy? Hiszpanie podczas wojny domowej też zaznali a jednak nawet nie zająknęli się o przysłaniu do Polski swoich czołgów za te co już wysłaliśmy Ukrainie.

  2. siafok

   Sprzęt wojskowy powinien walić wroga, jak jest okazja, a nie leżeć w magazynie i rdzewieć.

  3. PGR

   Wyslalismy z jednostek linowych a nie z magazynow.

 3. Piotr Glownia

  A w międzyczasie 3 hiszpańskich profesjonalistów nurkowało sobie spokojnie w sztorm przez 6 godzin obok krytycznej infrastruktury państwa polskiego położonej w Zatoce Gdańskiej. Ciekawe w co gra ten NATO sojusznik Polski? Ciekawe co Hiszpanie widzą takiego strategicznego dla Hiszpanii w Gdańsku czy Gdyni. Stocznia Wojenna buduje sobie nowy budynek. Rozbudowuje się terminal kontenerowy. Ciekawe co robi polski kontrwywiad, bo mi się wydaje Hiszpania butami swoich profesjonalistów depcze po całej Polsce, kiedy w tym samym odmawia pomocy Ukrainie. Ciekawe, nie?

  1. Pseudonim

   W punkt , no i spór z Londynem i incydenty z Londynem na Gibraltar

  2. staryPolak

   to że nurkowanie Hiszpanów w Gdańsku wypłynęło w mediach a oni sami nie siedzą gdzieś "zabezpieczeni" świadczy o kiepskiej formie naszego kontrwywiadu. I wisi mi i powiewa jakiś protest ambasady hiszpańskiej ... po wszystkim.

  3. wert

   równie dobrze co ma kontrwywiad do przemytu narkotyków? Ich "sprzęt" wg profesjonalistów to żadna półka. Nic nie wiemy więc uprawiasz dość prostawe "wydaje misie". Hiszpańskie Leo to złom swego czasu niewarty restauracji czyli dziś jest jeszcze gorzej. Wiedzieli to Czesi, wiemy i my. A że premier jest niekompetentny? Cały ich "żond" jest taki

 4. szczebelek

  Czyli ich akcja była dla rozgłosu 😎

 5. rwd

  Niemcy konstruowali swoje Leopardy nie na wojny ale na defilady. Czołgi na defiladach tak się spodobały, że niektórzy koniecznie chcą je wysłać na wojnę. Niemcy robią wszystko, by temu zapobiec wiedząc, że na wojnie będzie gorzej niż z Panzerhaubicami.

 6. PGR

  To niech przekażą Leopard 2E, kolejny kraj na tyłach który dekuje się przed wysłaniem sprzętu na Ukrainę. My którzy mamy Rosje za miedzą mamy dawać czołgi.

Reklama