Wojna na Ukrainie

Gripeny nie polecą na Ukrainę? Zachód skupia się na F-16

Fot. Saab
Fot. Saab

Szwecja wstrzymuje plan przekazania Ukrainie samolotów bojowych Gripen - poinformował we wtorek szwedzki minister obrony Pål Jonson. Jako powód wymienił prośbę sojuszników, aby skupić się na jednym modelu myśliwców, czyli amerykańskich F-16.

„Wprowadzenie dwóch systemów myśliwców jednocześnie byłoby problematyczne” - podkreślił Jonson cytowany przez agencję TT.

Szef resortu obrony Szwecji dodał, że nie wyklucza, iż kwestia samolotów Gripen dla Ukrainy może być aktualna w przyszłości. „Obecnie uwaga strony ukraińskiej skupia się na realizacji programu F-16” - zaznaczył.

W Szwecji w trakcie kampanii przed czerwcowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego opozycyjni socjaldemokraci oraz partia Centrum domagali się przekazania Ukrainie Gripenów.

Czytaj też

Jesienią ubiegłego roku do rządu trafił raport o skutkach takiej ewentualnej darowizny dla szwedzkich zdolności obronnych. Konkluzji dokumentu nie ujawniono, zasłaniając się tajemnicą.

Szanse na przekazanie Gripenów wzrosły po wstąpieniu Szwecji do NATO na początku marca br. Ukraińscy piloci uczestniczyli już w próbnych lotach i testach na szwedzkich myśliwcach.

Jonson we wtorek w Brukseli odbył rozmowy z ministrami innych krajów należących do koalicji obrony powietrznej Ukrainy. Koalicja wspiera Kijów w walce z rosyjską agresją zarówno przekazując samoloty F-16 od Belgii, Holandii, Danii oraz Norwegii, jak i systemy obrony powietrznej.

Czytaj też

Państwa stojące na czele koalicji zapewniają także niezbędne szkolenie ukraińskich pilotów i techników do korzystania z zachodnich myśliwców 4. generacji.

Jak podaje duński rząd, pierwsze F-16 przylecą już latem tego roku. Natomiast holenderskie myśliwce powinny zacząć przybywać jesienią.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24

Komentarze (7)

 1. gnagon

  I fabryczka tych samolotów w Polsce z montażem ostatecznym w Polsce

  1. Davien3

   A po co Polsce przestarzały samolot mysliwski gorszy nawet od naszych Jastrzębi? Ale rozumiem ze oprócz Szwecji dogadamy się też z UK, Włochami USA czy MBDA w kwestii montażu tych maszyn?

 2. Granat

  W takim razie proponuję Szwecji przekazanie Grypenów Polsce a my przekazujemy myśliwce FA-50 Ukrainie. Skoro FA-50 używają tych samych części co F-16 nie powinno być problemów bo to ta sama platforma, poza tym jest to najlepszy myśliwiec na świecie więc Rosja padnie na kolana wkrótce.

  1. Davien3

   @Granat nie przekażesz ani jednego FA-50 Ukrainie bo Korea Płd sie zwyczajnie nie zgodzi. Tak samo FA-50 z F-16 ma wspólny jedynie rozkład kabiny, cała reszta jest zupełnie inna I jeszcze jedno FA-50 nie jest myśliwcem i nigdy nim nie był. i nie będzie.

 3. szczebelek

  Wstąpili do NATO teraz mogą się zasłaniać tym, że ktoś im coś powiedział 🤣🤣🤣

  1. Rusmongol

   Chyba nie rozumiesz o co tu chodzi. Szwecja oficjalnie pozwoliła UA używać swojej broni nad Rosją. Tam już pewno niektórzy nogami przebierają na myśl co by było gdyby biedna Rosję atakować u nich. Pewno stąd naciski pewnych krajów żeby nie wysłała Szwecja grippenow.

 4. eee

  Bo f35 jest ok., ale tylko 8 tys godzin trwałość płatowca, a np f15 20kilka tys., już inaczej wychdzi liczenie, poza tym 15 ton uzbrojenia, ale ....są też i minusy.

 5. eee

  Z pojedynczą kabiną, i wykorzystaną przestrzenia w kabinie, na coś., nie na worek ziemniakow tylko jakis zestaw WRE, czy pol m3 paliwa, i po zaczepie dodatkowo pod kadłubem.

 6. eee

  Nie zdziwił bym się, gdyby tuzin Gripenów wykonał robotę pozostałego lotnictwa, w tym samym czasie i jeszcze bez strat i z trofeami. Swoją drogą, ciekawe jak z kosztami, bo może i taniej niż fa 50, poza tym może jakieś zestawy do konwersi do tych ostatnich, albo zakupić w ramach tefo kontraktu wersje już bojowe.

 7. eee

  Panie Granat, masz Pan racje, jedyna dobra opcja, a ja bym Gripenów nie odpuścił, to to ich się Rosja boi, Palanda też powinna tuzin kupić nowych, lub w leasiing, używanych, aby radar nowy, ale ja jestem staroświecki, phantom strike'i juz bym kupował nawed do miga 29. Czy Ukraina kupić może phantom strike'a?