Reklama

Wojna na Ukrainie

Francuskie Bastiony jednak pojadą na Ukrainę

Pojazd opancerzony Bastion.
Pojazd opancerzony Bastion.
Autor. Arquus Defense

CEO francuskiej firmy Arquus Emmanuel Levacher poinformował, że trwa obecnie produkcja zamówionych dla Ukrainy 11 pojazdów opancerzonych Bastion, ale liczba ta może się zwiększyć o 100 kolejnych. Informację tę podał serwis Forces Operations Blog.

W kwietniu zeszłego roku francuski tygodnik La Tribune poinformował o tym, że pojazdy opancerzone Bastion niedługo zostaną przekazane armii ukraińskiej. Jednak do dzisiaj sprawa nie doszła do realizacji. Co więcej, w listopadzie zeszłego roku pojawiły się zdjęcia przedstawiające wspomniane wozy w Gruzji. Wiele mediów wskazywało wtedy, że w wyniku braku porozumienia francusko-ukraińskiego na dostawy tych pojazdów (kwestia bardzo dziwna) Paryż zdecydował się sprzedać je do Armenii. Teraz jednak Forces Operations Blog informuje, że temat Bastionów dla Kijowa jest oderwany od kontraktu z Erywaniem. Obecnie w produkcji znajdować się ma 11 pojazdów, których dostawa planowana jest na lipiec. W przypadku dalszego wyrażenia zainteresowania tą konstrukcją możliwa jest dostawa 100 kolejnych egzemplarzy.

Reklama

Informacja ta może oznacza przełamanie wielomiesięcznego impasu w kwestii Bastionów dla Ukrainy, która dostała od Francji deklarację w październiku 2022 roku na otrzymanie 20 sztuk. Wozy znajdujące się w zapasie producenta zostały do tego czasu sprzedane, a to one miały zapewne być ową donacją. Tym samym Ukraina otrzyma pojazdy całkowicie nowe, chociaż dalej mówimy o przeciągnięciu się o 1,5 roku sprawy dostawy raptem 20, chociaż jak teraz się okazuje 11 pojazdów pełniących funkcję, co najwyżej, opancerzonej taksówki. Powodem rozwiązania tej kwestii jest zapewne presja Paryża na wsparcie Ukrainy, która potrzebuje uzbrojenia każdego typu.

Czytaj też

Bastion to francuski wielozadaniowy pojazd opancerzony w układzie 4x4 produkowany przez firmę Arquus na bazie wozu VLRA 4×4. Może on być opancerzony na poziomie od 1 do 3 wg STANAG 4569 oraz 2a/2b wg STANAG 4569 Annex B. W zależności od poziomu ochrony ładowność pojazdu wynosi od 1000 do 3000 kg przy masie całkowitej 12000 kg. Bastion może pomieścić w sumie 10 ludzi (2+8) a także bogaty zestaw wyposażenia i uzbrojenia, dzięki dużej kubaturze nadwozia. Uzbrojenie montowane może być na obrotnicy na stropie kadłuba (także w opancerzonej wieżyczce). Z racji na swoją modułową konstrukcję i możliwość przewożenia zróżnicowanego wyposażenia pojazd ten może być używany jako m.in. wóz dowodzenia, transporter opancerzony, kołowy niszczyciel czołgów lub pojazd rozpoznawczy.

Czytaj też

Bastiony stały się symbolem ostatnich konfliktów oraz walk z ugurpowaniami terrorystycznymi na kontynencie afrykańskim. Fot. Arquus
Bastiony stały się symbolem ostatnich konfliktów oraz walk z ugurpowaniami terrorystycznymi na kontynencie afrykańskim. Fot. Arquus
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama