Reklama

Wojna na Ukrainie

Francja zwiększa dostawy amunicji na Ukrainę

Caesar w Danii
Fot. Staff Sgt. Agustin Montanez , US Army National Guard

Od końca marca Francja podwoi dostawy pocisków 155 mm dla Ukrainy do 2 tys. sztuk miesięcznie - poinformował francuski minister obrony Sebastien Lecornu w wywiadzie dla dziennika „Le Figaro".

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

„W najbliższym czasie dostarczymy Kijowowi system obrony przeciwlotniczej SAMP/T, który może chronić zarówno pole walki, jak i ludność cywilną w miastach. System ten, opracowany wspólnie z Włochami, wart jest kilkaset milionów euro" – dodał Lecornu. Ma on zasięg do 120 km przeciwko wrogim samolotom i śmigłowcom, może również zwalczać rakiety balistyczne.

Czytaj też

Rząd Francji analizuje też uzupełnienie funduszu wsparcia Ukrainy, o co wnioskował parlament, a którego 200 mln euro zostało już rozdysponowane.

„Reasekuracja wschodniej flanki NATO to nie to samo, co pomoc wojskowa dla Ukrainy" – zauważył minister obrony, pytany o koszty pomocy dla Ukrainy. „Na rok 2022 na misje w Rumunii, Polsce i krajach bałtyckich przeznaczono 530 mln euro" – dodał.

Czytaj też

Lecornu podkreślił, że wydatki na pomoc dla Ukrainy są dwojakiego rodzaju. „Te, które służą uzupełnieniu nowo dostarczonego sprzętu, jak np. działa Caesar czy amunicja, oraz te, które mają na celu zastąpienie sprzętu, który i tak w niedalekiej przyszłości wycofalibyśmy z naszych armii" – powiedział. „Tak jest na przykład w przypadku (transporterów opancerzonych) VAB czy (wozów wsparcia ogniowego) AMX 10 RC" – dodał minister.

Czytaj też

„Jesteśmy w trakcie dokumentowania tych kosztów, aby przedstawić je parlamentowi" – podsumował Lecornu. Dodajmy, że odpowiednio VAB i AMX-10RC są zastępowane przez pojazdy nowej generacji: transportery Griffon i wozy rozpoznawcze Jaguar, te drugie są uzbrojone w armaty 40 mm i wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Akeron/MMP.

Źródło:
PAP
/ Defence24

Komentarze