Reklama

Wojna na Ukrainie

Finlandia przekaże Ukrainie czołgi saperskie

Fiński Leopard 2R.
Fiński Leopard 2R.
Autor. Ministerstwo Obrony Finlandii/Twitter

Fińskie ministerstwo obrony poinformowało o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy o wartości 160 mln euro, w skład którego wejdą m.in. czołgi saperskie Leopard 2R zatem typ pojazdów, których do tej pory nie dostarczono Ukraińcom, a znacząco mógłby ułatwić prowadzenie potencjalnej ofensywy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jest to już 13. pakiet pomocy wojskowej przekazanej przez Finów, którzy dostarczyli Ukrainie do tej pory m.in. transportery opancerzone, moździerze czy artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze. Przekazanie czołgów saperskich Leopard 2R  stanowi nie tylko ważny gest w stronę Ukrainy, ale też osłabienie fińskich wojsk lądowych, które  posiadają zaledwie sześć tego typu pojazdów. Jest to wkład Finlandii w międzynarodową  koalicję, która  jako cel postawiła sobie dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard w kilku wersjach.

"Minął rok od rozpoczęcia rosyjskiego ataku, a Ukraina nadal potrzebuje wsparcia w walce obronnej. Wysyłamy więcej materiałów obronnych i uczestniczymy we współpracy dotyczących Leopardów razem z naszymi partnerami" – mówi minister obrony Mikko Savola.

Reklama

Czytaj też

Ze względów bezpieczeństwa nie zostały podane pozostałe elementy wchodzące w skład pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Łączna wartość sprzętu przekazanego Ukrainie została określona na ponad 750 mln EUR.

Leopard 2R to czołg saperski opracowany przez firmę Patria na potrzeby fińskiej armii powstały na bazie Leoparda 2A4. Finlandia w 2002 roku zakupiła od Niemiec ponad 120 zmagazynowanych czołgów Leopard 2A4, z których  tylko 100 miało pełnić swoją  pierwotną funkcję. Kilkanaście zostało przeznaczonych na źródło części zamiennych, a 12 miało stać się bazą pod wersje specjalistyczne. Były to mosty samobieżne/czołgowe Leopard 2L oraz czołgi saperskie Leopard 2R, których powstało po sześć egzemplarzy.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. bc

    Na każdym WZT powinien być taki tarł pająk montowany jak pokazuje UA.

Reklama