Reklama

Wojna na Ukrainie

Holandia otwarta na dostawy F-16 Ukrainie? „Zapłacimy za Leopardy”

Fot. MO Holandii
Fot. MO Holandii

Władze Holandii przekazały, że są gotowe zapłacić za dostawę czołgów Leopard 2 dla Ukrainy. Wiceszef MSZ Wopke Hoestra przekazał, że Holandia jest gotowa również rozważyć prośbę o dostawę F-16, jeśli poprosi o nie Kijów.

Reklama

O sprawie poinformował RTL Nieuws. Przedstawiciele władz Holandii mówili o możliwym rozszerzeniu pomocy dla Ukrainy w kontekście konferencji w Ramstein. Jeśli chodzi o czołgi, to Holandia nie ma obecnie własnych Leopardów 2 (jedyne wozy tego typu są w niemiecko-holenderskiej jednostce pancernej, w liczbie 16-18 sztuk), choć w czasach Zimnej Wojny miała ich ponad 400.

Reklama
Reklama

Holandia jest jednak otwarta na to, by wesprzeć dostawę Leopardów finansowo. To może być nie bez znaczenia, jeśli swoje czołgi przekaże np. Grecja, która raczej będzie oczekiwała rekompensaty. Wcześniej zapłaciła za remont 45 czołgów T-72 dla Ukrainy w Czechach. Deklaracja Holendrów ma też znaczenie polityczne w kontekście oporu Niemiec i tworzenia międzynarodowej koalicji. Wcześniej Holandia dostarczała Ukrainie np. haubice PzH 2000, transportery YPR-765, a ostatnio wraz z USA i Niemcami zdecydowała się na przekazanie baterii Patriot.

Czytaj też

Jeśli chodzi o myśliwce, to deklaracja może oznaczać nowe otwarcie, choć nie ma jeszcze szczegółów. Przed konferencją w Ramstein pojawiały się jednak nieoficjalne sygnały o możliwej dostawie na Ukrainę np. MiGów-29 ze Słowacji. Ta deklaracja wpisuje się w te doniesienia, bo F-16 mogłyby albo zastąpić posowieckie myśliwce na Słowacji, albo trafić na Ukrainę, jeśli będzie na to zgoda USA. Holandia obecnie wycofuje myśliwce F-16, które są zastępowane F-35, więc ma możliwość przekazania pewnej liczby maszyn.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (7)

 1. rwd

  Cóż się stało Holandii skoro chce Ukrainie przekazać Patrioty, F-16, zapłacić za Leopardy, jakie są powody takich działań? Dotąd uchodziła za fana Rosji np. Nord Stream i te sprawy.

  1. Zbiegu

   Zdziwiony? Zestrzelenie malezyjskiego samolotu przez ruskich bandytów jest chyba wystarczająco ważnym powodem? Sprawdź listę ofiar.

  2. Beton

   8 late temu kilkuset Holendrów spadło z nieba nad donbasem po strzale ruską rakietą

  3. rick007

   może przejrzeli na oczy - innym też by się przydało

 2. rwd

  Sprawa wyjaśniona, Holandia nie przekaże F-16 a z Patriotów coś tam przekaże ale nie wszystko. Chcieli się popisać przed Amerykanami ale Niemcy szybko przywołali ich do porządku. Taki mamy klimat, USA daleko Niemcy blisko a dwóm panom nie można służyć. i Holendrzy właśnie się o tym przekonali.

 3. Anty 50 C-cali

  "Holandia dostarczała Ukrainie np. haubice PzH 2000, transportery YPR-765, a ostatnio wraz z USA i Niemcami zdecydowała się na przekazanie baterii Patriot." To dla pyskaczy , od "Ukraina czeka na ....polskie (!) patrioty. Pierwszy werset jest prawdziwie szatański - MOŻNA niemieckie lufy przekazać POZA NATO?! Spolszczam : ale warten auf das liht, Ramstein. Z innego przeboju "1,2,3" - czy wystaczyłaby 1 setka leosi do rozjechania mobików, wagnerowców, Czeczenów - pod Sołedarem. ? Bo 2 setki T-ciaków wystarczyły do ustabilizowania sytuacji do września. Patrz Izjum, po Chersoń. 3 setki "mixu" , nawet z tym tuzinem Challenger 2??!

  1. rick007

   trzy setki leo starczy do krymu a następne trzy setki do pozamiatania reszty

 4. Obiektywny

  Ale to my nie powinniśmy zwlekać i z 48 jakie posiadamy minimum 24 od ręki z zapasem uzbrojenia !. Skoro oddaliśmy nie określoną liczbę Piorunów których nawet nam brakuje bo dopiero niewielkie dostawy odebrało WP, skoro oddaliśmy 18 Krabów których produkcja zajmuje dobre 15-18 miesięcy , skoro oddaliśmy Rakiety R73 do migów za które wcześniej zapłaciliśmy mln dolarów Ukraińcom .... Tak oddaliśmy pociski które wcześniej zakupiliśmy od Ukrainskich producentów :) to naprawdę nie widzę powodu dla którego nie oddać jeszcze f16 . W końcu retoryka której wielu nawet tutaj przyklaskuje że Ukraina walczy za nas ...( Nie słyszałem żeby atakowano Warszawe ale Kijów ) taka retoryka usprawiedliwia każda ilośc sprzętu jaka oddajemy .

 5. szczebelek

  Niewiele zostało z listy broni ofensywnej, której "nie przekażemy" jako NATO... Czołgi pierwsze już są pozostaje wysłać myśliwce i pociski dalekiego zasięgu....

  1. rick007

   zostało zostało i to DUŻO - choćby okręty samoloty czy śmigłowce - nie wymieniając nawet pocisków manewrujących Tomahawk czy JASSM(zarówno powietrzyych,lądowych jak i morskich-bazowania czy przenoszenia)

  2. Chyżwar

   Z MONowskiej prezentacji wynika, że WP nadal ma na stanie Komary. Jeśli tak, to możemy kolejne przekazać.

 6. DENIS

  dogadać się z Holandią. Przekażmy nasze su-22 w zamian za ich f-16. wszystkie nasze su-22 w zamian za eskadre f-16

  1. rick007

   dogadać przekazanie naszych Su-22 Ukrainie w zamian za holenderskie F-16

  2. Paweł P.

   przy okazji serwis 😉

  3. CzarnyRycerz

   Su 22 to trup, szkoda pilota. To się nadaje tylko na złom.

 7. Chyżwar

  My jesteśmy bardziej otwarci. W prezentacji MONu dotyczącego rozwoju lotnictwa jest większa ilość F-16, są FA-50. Ni z gruszki ni z pietruszki pojawiły się F-15. Ale nie ma F-35, które zakupiliśmy. Mniemam więc, że F-35 zostały przeznaczone do "przekazania".

  1. rick007

   chyba do przekazania ruskom komunikatu że nie żartujemy i by tamci ze..rali się ze strachu

  2. FG42

   prezentacja dotyczyła planu wzmocnienia SZ w latach 2023-2025, F-35 w Polsce będą w latach 20025-26

  3. rick007

   a gdyby zosłąłą złożona na F-35 tzw.opcja zakupowa(zobowiązanie do zakupu w przyszłości) powiedzmy ok.2010 - to w Polsce by już były PRZED 2020r. czyli dawno temu

Reklama