Reklama

Polityka obronna

Szwecja wysyła Ukrainie nowoczesne BWP i artylerię

Szwecja ogłasza kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. W jego ramach Ukraina otrzyma bojowe wozy piechoty oraz artylerię samobieżną.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Premier Szwecji Ulf Kristersson poinformował, że w ramach 10 pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, Szwecja przekaże bojowe wozy piechoty CV9040 w liczbie około 50 egzemplarzy, oraz nieznaną liczbę armato haubic samobieżnych kaliber 155 mm Archer o trakcji kołowej. Spekuluje się, iż może chodzić o 12 egzemplarzy.

Czytaj też

Oprócz bojowych wozów piechoty oraz artylerii samobieżnej, przekazana ma zostać kolejna partia systemów przeciwpancernych NLAW, broń strzelecka, środki do rozminowania oraz zapewne pakiet amunicji do uzbrojenia.

Reklama

W wypadku bojowych wozów piechoty CV9040 może chodzić o zmagazynowane wozy w wersji CV9040A lub być może nieco nowocześniejsze CV9040B. Wozy uzbrojone są w dość silną armatę Bofors L70 kaliber 40 mm na amunicję 40x365R mm, w zapas amunicji wchodzą naboje z pociskiem przeciwpancernym podkalibrowym z odrzucanym sabotem stabilizowany brzechwowo APFSDS, amunicję odłamkowo-burzącą oraz amunicję programowalną 3P. Z armatą sprzężony jest karabin maszynowy kaliber 7,62 mm. Wozy bojowe CV9040 nie posiadają wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych.

CV-90 będzie trzecim zachodnim BWP dla Ukrainy, po amerykańskim M2A2 ODS Bradley (50) oraz starszym niemieckim Marderze 1 (40 sztuk).

Czytaj też

Archer to oparty na kołowym nośniku Volvo A30D system artylerii samobieżnej o wysokim stopniu automatyzacji. Uzbrojeniem głównym jest działo FH77B L52 kaliber 155 mm, w zdalnie sterowanym module wieżowym, które zasilane jest przez automat ładowania, którego magazyn mieści 21 kompletów pocisk + ładunki miotające. Archer jest dostosowany do strzelania amunicją Excalibur, z którą podobnie jak polski Krab osiąga donośność nawet ponad 50 km.

Reklama

Komentarze (16)

 1. Piotr Glownia

  Zaskakujące. Czy tylko, aby na prawdę? Nie chce się wierzyć. Szwecja należy do elitarnego grona kilku wybitnie egoistycznych krajów w Europie. Jeśli ta pomoc się na prawdę zrealizuje, to by oznaczało epokową przemianę u tych ludzi. Bym wstrzymał się od wiwatowania, aż ta pomoc dla Ukrainy na prawdę zrealizuje się, albowiem znam trochę za dobrze Szwedów, by na taką wiadomość krzyczeć głośno "hop!" przed skokiem.

  1. SpalicKreml

   Mieszkałem w Szwecji. Do ludzi których poznałem mam głęboki szacunek, nie wszyscy a wręcz ciężko mi uwierzyć że większość popiera lewackie rewolucje kulturowe i społeczne prowadzone przez tamtejsze "elity" Na pewno na biednego nie trafiło, stać ich na obronność.

  2. Bill Killgore

   Szwecja od października ma nowy rzad. w którym np nowy minister obrony, Pål Jonsson jest dokładnym przeciwieństwem Christine Lambrecht . Mowi otwarcie ze wygrana Rosji w tym konflikcie to będzie katastrofa dla Europy. Pomoc wojskowa dla Ukrainy w tym kontekście to bardzo dobra inwestycja., Mam nadzieje ze do CV-90 i Archerow dojdą tez Lepoardy 2A5SE a z czasem tez Gripeny które świetnie by się spisały w tym konflikcie startując z DOL niedaleko linij frontu.

 2. OKM

  Myślę, że leo nie pójdą ale z rezerw usa, m60 a3 byłyby nawet nawet. A mają ich kilka tysięcy

 3. KPS1

  U nas też by się CV90 przydały- zamiast Redbacka

 4. GB

  Hmmm... Odnosnie tych wszystkich dostaw broni dla Ukrainy to jutro, albo jeszcze dziś, generał Konaszenkow ogłosi ruskim, że nie ma czego bać, bo ta broń została już zniszczona przez rosyjskich sołdatów, a w szczególności przez niego samego, dokładnie tak jak 4 bwp Bradley zniszczone przez Konaszenkowa, których nikt w Ukrainie jeszcze nie widział....

 5. Zygazyg

  Dziwne że Szwcja nie zaproponowała holowanych FH77 Maja ich setki w magazynach . W indyjskiej armii są niezastąpione od 25 lat.

 6. Prezes Polski

  To będzie chyba najnowocześniejszy sprzęt wysłany do tej pory. Świetna wiadomość. Swoją drogą ciekawy jestem debiutu archera. Z tego, co wiemy o tym systemie wynika, że jest wprost idealny do typu działań, jakich najwięcej na Ukrainie. Te 12 szt. potencjalnie mogą realizować zadania do tej pory zlecane całemu pułkowi artylerii.

  1. GB

   Właśnie, zobaczymy czy się sprawdzi bo jest skomplikowany więc może być zawodny technicznie. Czy odpowiednik pułku? Tylko 21 pocisków przewozi.

 7. GB

  Co chwila pojawia się informacja ze dane państwo podaruje Ukrainie jakiś sprzęt wojskowy. Trudno to już zliczyć. Taka Dania przykładowo deklaruje iż wszystkie zamówienie francuskie haubice Cesar (19 sztuk) przekaże Ukrainie. Lecą 2 Mi-17 z państw Bałtyckich plus kolejne holowane haubice. Spotkanie Rammstein już jest olbrzymim sukcesem.

  1. KrzysiekS

   GB Po pierwsze policz to są ilości w sztukach a Ukraina potrzebuje w setkach. Po drugie zobacz ile rodzajów sprzętu, zapewnij części zamienne cała logistykę. Może i jakoś to wszyscy ogarniają ale to czas, Przykładem chociażby cyrk z naprawą PzH 2000 a to było tylko kilka szt. Po trzecie mogą dostać to wszystko zbyt późno bo ludzi trzeba jeszcze wyszkolić. Nie jest tak dobrze jakby się niektórym wydawało.

  2. GB

   Po pierwsze lepsze to niż nic. Po drugie deklaracje państw tylko odnośnie czołgów to jest na dziś od 90 do 120 czeskich T-72 finansowanych przez USA, Holandię, 14 Challenger, 14 polskich Leo2 (a ja znam deklaracje kilku państw odnosnie dostaw kolejnych Leo2), okolo 40 francuskich AMX-10 RC, co oznacza mniej więcej 2 brygady pancerne, kilkaset bwp i dobrych kto (100 Bradley, 40 Marder, 50 CV40, 100 Stryker, 40-50 kanadyjskich wersji Stryker, ponad 100 M113, nie wiadomo co do końca da Wielka Brytania, gdyż mowa jest o 200 wozach - gasienicowych lub 8 kołowcach, kilkadziesiąt co najmniej haubic samobieznych i holowanych blisko 100, kilka baterii OPL (Patriot, Irtis, NASAMS, SAMPT) 18 nowych wyrzutni HIMARS, około 100 rakiet dalekiego zasięgu nie wiadomo jakiego typu - brytyjskie. Plus drobnica.

 8. Edmund

  Niemcy jak nie pomagają to jeszcze przeszkadzają. Putin może śmiało powiedzieć ,,nasi ludzie w Berlinie".

  1. poorpoora

   Ktos musi robic za dobrego policjanta obok zlych policjantow. Ta wojna sie kiedys skonczy

  2. Paweł P.

   @poorpoora – ale wyciągnąć wnioski trzeba.

 9. Starszy Pan 2

  A w międzyczasie największy "przyjaciel " Polski Węgry nie dość że nie wyslaly ani naboju to jeszcze blokują europejski pakiet pomocy

  1. Paweł P.

   Oj nie przesadzaj, niestety Węgry z braku laku wplątały się we współpracę energetyczną, są zakładnikiem ruskich. O to chodziło... Zresztą. My mamy robić swoje, ktoś dobrze napisał, że teraz to My jesteśmy po drugiej stronie muru a ja dodam, że czas to wykorzystać, od technologii po szerokopojęty rozwój gospodarczy Polski.

 10. Jeremiasz

  Dostawa broni w rejon konfliktu to obok realnej pomocy dla strony napadniętej, również możliwość sprawdzenia sprzętu w boju ale też promocja sprzętu na rynku. Nie zawsze jednak tak bywa - np. pierwsze dni i tygodnie PZH 2000 to była raczej antyreklama

  1. kskiba19

   To była raczej antyreklama wsparcia (części) I automatu ładowania ja jako takiego

 11. Gandharwa

  Odnośnie Niemiec to poczekajcie na Ramstein. Myślę, że Pistorius ma pewien plan.

 12. szczebelek

  Jak widać można wysłać nowoczesny sprzęt.

 13. PGR

  Nie są państwem frontowym, mogą sobie na to pozwolić.

 14. Olo75

  Dobrze byłoby, gdyby ktoś pomyślał i od razu jakieś ASOP zamontował. A tak przy okazji... czy ukraiński ZASLON jakoś się sprawdził? czy to jest w ogóle w użyciu?

 15. Piotrgra

  Pomoc realnie konkretniejszą od ostatnich niemieckich pomysłów...

 16. Ma_XX

  idzie następna transza Bradleyów 50, szt, strykery, bomby GBU-39 SDB i jeszcze kilka rzeczy

Reklama