Reklama

Wojna na Ukrainie

Chorwacja kupi Black Hawki za Mi-8, z pomocą USA

Chorwacki śmigłowiec Black Hawk
Fot. Ministarstvo obrane Republike Hrvatske

Chorwacja otrzyma od USA 140 mln dolarów na zakup Black Hawków, pomoc będzie wykorzystana na utworzenie nowej eskadry śmigłowców - poinformował w czwartek chorwacki premier Andrej Plenković.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Dotychczas Chorwacja kupiła dwa śmigłowce Black Hawk, a dwa kolejne zostały jej przez USA przekazane. Chorwacki minister obrony Mario Banożić informował wcześniej, że rząd planuje zakup ośmiu kolejnych śmigłowców.

Rząd Chorwacji zdecydował również w czwartek o przekazaniu Ukrainie pomocy w wysokości 500 tys. euro. Zagrzeb ogłosił w tym tygodniu plan przekazania Kijowowi 14 śmigłowców Mi-8.

Czytaj też

O tym, że Chorwacja może przekazać swoje Mi-8 mówiło się od dawna. W lutym Chorwackie media zaczęły informować, że Chorwacja może przekazać swoje maszyny, które przeszył do rezerwy, była wtedy mowo o 12 Mi-8MTW-1 i dwóch Mi-8T, które jakiś czas temu wycofano z użytku.

Czytaj też

Na twitterze pojawiły się również zdjęcia tych maszyn, które miały być przygotowywane do transportu, a wcześniej zostały poddane przeglądom i niezbędnym naprawom. Prace obejmowały m.in. usuwanie oznaczeń przynależności państwowej oraz wymianę zużytych elementów na nowe.

Ukraina otrzymała już ponad 20 śmigłowców wielozadaniowych Mi-8/17 m.in. od USA, Słowacji i Łotwy. Dwa ostatnie państwa przekazały też kilka Mi-2, a Czechy szturmowe Mi-24. Czesi zakupili od USA osiem UH-1Y Venom i cztery AH-1Z Viper, a w ostatnim czasie Amerykanie zaproponowali im dodatkowe sześć Viperów i dwa Venomy wraz z towarzyszącymi pakietami w tym uzbrojeniem – także za pomoc zaoferowanych Ukrainie, w tym za przekazanie śmigłowców Mi-24. W ostatnich dniach Macedonia Północna przekazała, że opracowuje kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, w którym znajdzie się 12 śmigłowców bojowych Mi-24.

Czytaj też

Czytaj też

Warto tutaj także przypomnieć, że Słowacja otrzymała od USA ofertę sprzedaży śmigłowców bojowych AH-1Z Viper po niezwykle okazyjnej cenie będącej ułamkiem ceny rynkowej. Ma to być związane z przekazaniem przez Słowaków Ukrainie myśliwców MiG-29. Waszyngton miał zaoferować sprzedaż Viperów w cenie 33 procent ceny oryginalnej. Resztę sfinansować ma rząd amerykański w ramach funduszu pomocowego Foreign Military Financing (FMF).

Polska również przekazuje swoje samoloty MiG-29 w liczbie 4 sztuk Ukrainie. Nie wiadomo, czy nasz kraj dostanie jakąś propozycję od USA. Jednak Polska w ostatnim czasie dokonuje dużej ilości zakupów ze Stanów Zjednoczonych w ramach korzystnych ofert, być może "korzystne oferty zakupów" są rekompensatą za oddawanie sprzętu walczącej Ukrainie. Jednak nie można wykluczyć, że jeśli Polska zdecyduje się na większe oddanie MiG-ów czy innego sprzętu USA zaoferują inne korzystne propozycje.

Czytaj też

Chorwacja obecnie posiada na stanie 10-11 śmigłowców wielozadaniowych Mi-17/171, 15 rozpoznawczo-szturmowych OH-58 Kiowa oraz 2 UH-60M, które zamówiono trzy lata temu. Docelowo Mi-8 tego państwa miały zastąpić właśnie dobrze znane Black Hawki w liczbie 12 egzemplarzy.

Black Hawk UH-60M należą do trzeciej generacji produkowanych przez Sikorsky Aircraft od lat siedemdziesiątych śmigłowców wielozadaniowych, wzbogaconych o nowoczesne modernizacje techniczne przystosowujące je do działania we współczesnych działań bojowych. Zastosowano nową awionikę, zainstalowano glass-cockpit oraz mocniejsze (2039 koni mechanicznych względem 1900 KM z wersji UH-60L) silniki General Electric (T700-GE-701D). W ramach tej modernizacji Sikorsky zdecydował się również na instalację systemu "fly-by-wire", likwidując zarazem mechaniczne sterowanie.

Źródło:
PAP
/ Defence24

Komentarze (2)

  1. bc

    Ukraina potrzebuje Amerykańskich śmigłowców Kiowa Warrior z pociskami Hellfire, nie tak dawno zostały wycofane ze służby w USARMY. To mały prosty śmigłowiec więc przeszkolenie powinno być szybkie.

  2. szczebelek

    Za 30 Migów mogliby zaoferować eskadrę 10-letnich F16 w zanizonej cenie i już byłoby dobrze.