BMP nie dał rady rzece

Autor. mil.gov.ua
Rosyjscy żołnierze podjęli próbę sforsowania rzeki Oskoł przy użyciu bojowych wozów piechoty. Operacja zakończyła się niepowodzeniem — co najmniej dwa pojazdy zostały utracone..
Wojna na Ukrainie od dawna obnaża ograniczoną przydatność zdolności bojowych wozów piechoty BMP do samodzielnego pokonywania przeszkód wodnych — cechy niegdyś silnie promowanej, także w Polsce. W praktyce, próby przepraw BMP-1/2/3 przez cieki wodne wielokrotnie kończyły się ich zniszczeniem przez artylerię, przeciwpancerne pociski kierowane lub drony. Mimo to obie strony konfliktu wciąż wykorzystują tę zdolność, zwłaszcza w przypadku gąsienicowych BMP-1 i BMP-2. Przykładem jest poniższe nagranie, dokumentujące nieudaną próbę forsowania rzeki Oskoł przez dwa rosyjskie pojazdy, najprawdopodobniej BMP-1/2 lub ich warianty specjalistyczne.
Three Russian IFVs were destroyed while attempting to cross an Oskil river. https://t.co/DGnxEyG50o pic.twitter.com/Px0ZmT0Qp3
— Special Kherson Cat 🐈🇺🇦 (@bayraktar_1love) April 17, 2025
Na nagraniu widać, że pierwszy z pojazdów poruszał się wzdłuż rzeki — być może w poszukiwaniu dogodnego miejsca do przeprawy — i został trafiony nieokreślonym środkiem bojowym w rejonie przedziału silnikowego. W rezultacie utracił moc i zaczął dryfować z nurtem. Warto zauważyć, że wóz wyposażono w dodatkowe siatki i opancerzenie, co mogło negatywnie wpłynąć na jego zdolność do pływania. Drugi pojazd zdołał pokonać przeszkodę wodną, jednak w kolejnym ujęciu widoczny jest płonący BMP, co sugeruje jego eliminację. Brakuje jednak jednoznacznego dowodu, że jest to ten sam pojazd, który przeprawił się przez rzekę.
BMP-1 (ros.Bojewaja Maszyna Piechoty 1) to radziecki bojowy wóz piechoty opracowany w drugiej połowie lat 60. XX wieku, będący pierwszym tego typu pojazdem w arsenale ZSRR. Jego podstawowe uzbrojenie stanowi armata gładkolufowa 2A28 Grom kalibru 73 mm, wspomagana przez karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm. Do zwalczania celów silnie opancerzonych wykorzystywany jest przeciwpancerny pocisk kierowany pierwszej generacji 9M14Malutka, zdolny do przebicia do 400 mm jednorodnego pancerza stalowego — dziś uznawany już za zdecydowanie przestarzały.
Pojazd napędzany jest 6-cylindrowym, czterosuwowym silnikiem wysokoprężnym UTD-20 o mocy 300 KM, co pozwala mu osiągać prędkość maksymalną do 65 km/h przy masie bojowej około 13 ton. Załogę stanowią trzy osoby, a przedział desantowy mieści do ośmiu żołnierzy. W Wojsku Polskim BMP-1 funkcjonuje pod nazwą BWP-1 (Bojowy Wóz Piechoty 1). Nadal znajduje się na wyposażeniu wielu armii, m.in. Rosji, Ukrainy, Białorusi, Bułgarii, Syrii, Wietnamu i Słowacji.

Autor. Ministry of Defense of Ukraine/CC BY-SA 2.0
WIDEO: Burza w Nowej Dębie. Polskie K9 na poligonie