Wojna na Ukrainie - raport specjalny, wiadomości

Błaszczak: wojna zakończy się w ciągu miesięcy, nie tygodni [AKTUALIZACJA]

PAC-3MSE
Start pocisku PAC-3MSE z wyrzutni systemu Patriot.
Fot. Lockheed Martin

"To raczej kwestia miesięcy niż tygodni. Rosja ugrzęzła na Ukrainie - tak jak wcześniej w Czeczenii i Afganistanie - a jednocześnie wycofanie się teraz z wojny byłoby przyznaniem się Kremla do błędu i konieczności uporania się z konsekwencjami tego barbarzyńskiego ataku."- powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w wywiadzie dla hiszpańskiej gazety La Razon.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny

Czytaj też

Wcześniej cytowaliśmy też wypowiedź ministra na temat obecności systemów Patriot na Ukrainie. "Muszę tu podkreślić, że dzięki staraniom Polski na Ukrainę trafiły m.in. baterie Patriotów czy pierwsze czołgi Leopard; jesteśmy nie tylko głównym punktem przekazywania pomocy, ale także jednym z największych darczyńców" - napisano w wywiadzie dla La Razon.

Informacja została podchwycona przez media ukraińskie.

W reakcji na naszą publikację na ten temat MON wysłał nam jednak sprostowanie:

"Intencją słów wicepremiera, ministra obrony narodowej, Pana Mariusza Błaszczaka było wskazanie, że dzięki staraniom Polski zapadły decyzje o przekazaniu baterii Patriot. Pierwsze polskie czołgi Leopard są już na Ukrainie."

Czytaj też

Komentarze (11)

 1. Chinol

  A inne wojny? 20 lat w Afgasntanie - ok 300 tys cywilow - 2500 Amerukanow, Irak 665 tys cywilow zabitch i jesli dobrze pamitam tylko ok 1000 Amerykanow? Oczywiscie dane sa rozne. Ale relacjca wedlog tego powyzej to 1 USA zolnierz przypadka na 130 zabitch cywili (Afganstan) Irak - ok 1000 cywii na 1 zolnierza USa. Wietnam 60 tys do 2 milnow - policzcie bo mi sie nie chce. Czy Ukraina wychdzi jadna z mniej kosztowych wojen cywilnych? Jakmim codem skoro w medjach jest to najgrsza wojna jaka moze byc? O co chdzi?

  1. DBA

   [email protected] Odpowiadam towarzyszu! - Chodzi o to, że agresorem jak zawsze jest rusko- mongolskie , niecywilizowane państwo z tradycjami Dżyngiz -Chana o nazwie Federacja Rosyjska ( de domo ZSSR, Cesarstwo Rosyjskie), które zawsze prowadziło wojnę z cywilami w postaci rzezi Pragi, rzezi Woli, katorgi, pogromów, eksterminacji klas społecznych i narodów, gułagów, zsyłek rozkułaczania, niezliczonych Katyni, masowych gwałtów z przyzwoleniem władzy, zabijania własnych obywateli saperkami, równaniem z ziemią zamieszkałych miast., mordowaniem jeńców. Dlatego ta wojna jest dla Ukraińców najgorsza.

  2. Chinol

   Co do Extreminacji to tez nie prawda. Liczna ludnosci UKrainy, rosla w ZSRR, Litwinow tez, Lotyszy, Kazachow, Jakutow nawet. Nawet Czeczencow. Exterminacja doknwala sie tylko w USa z Indianami. Mowie o faktach nie o tym jak to jest sprzedawane przez ktoras ze stroan. Generalnie ZSRR to kraj wielonarodwy - dlatego Stalin byl Gruzinem. Chruszczow Ukraincoem, Dzierzynski Polakiem - to podstawa histrii. Czy juz czas falszwac i pisac na nowa cos innego?

  3. DBA

   Związek sowiecki był chyba jedynym państwem na świecie obok komunistycznych Chin i Kambodży Pol Pota, który zagłodził lub zamęczył na śmierć ok. 30 mln swoich obywateli w latach 1930-59. Te 30 mln to prosta różnica w wynikach spisów ludności pod koniec lat 20-tych i pod koniec 50-tych uwzględniająca straty bezpowrotne Armii Czerwonej i przyrost demograficzny. A jak was kochali ci Litwini, Łotysze, Ukraińcy i Czczeńcy można było się przekonać po 1991.. Wtedy to nawet wasze republiki z Azji Środkowej, nie mające wcześniej tradycji państwowej ogłosiły niepodległość.. I do dzisiaj nie chcą mieć z wami nic wspólnego.

 2. MiP

  No jak taki "wybitny" strateg mówi że wojna się skończy za kilka miesięcy to ja mu "wierzę" 🤣

  1. Anty 50 C-cali

   No wybitny, znawco Leosi "wydojonych" , w liczbie....4. Jakie to Roczniki PRODUKCJI?! Nie pytam o te "wydojone" z Antonowa, w sobotę - na jednym lotnisku...., bo to z wyciągarkami i/albo lemieszem (ala pług, rozumiesz).. Wyciągarka potrzebna, czaisz (?), bo jak Stanie taki Leo, i nie ruszy, z rozmaitego powodu----. A może wiesz czy te 18 "wydojone" z Niemca, Leo2a6 , to "nówki" czy odmładzane w remontach serie produkcji z lat 90-tych?!!! Masz i Powiesz o doświadczeniach z szrotem 20-letnim?!

  2. kskiba19

   Czytasz a nie rozumiesz. To co powiedział oznacza że wojna prędko się nie skończy, tak trudno to załapać: miesięce przeciwko tygodniom?

 3. Szwejk85/87

  A ten nasz minister to prorok jakiś, czy cuś ?!?!?

  1. Anty 50 C-cali

   No zobaczymy, czy lepszy Sorien.

 4. Cyber Will

  @ ACAN Aktualny rząd uwalił JEDEN znaczący przetarg tj. na Caracale - co było o tyle ZASADNE że Francja i Niemcy (jako sojusznicy Moskwy) są politycznie nieodpowiednim dostawcą a poza tym same smigłowce są kontrowersyjne. Czy program Borsuk można było od tak sobie PRZYSPIESZYĆ - chyba nie . Inne państwa tez testują kilka lat żeby nie produkować bubla. Duże wydatki na zakup BRONI w czasie POKOJU - społeczeństwa (wyborcy) tego nie akceptują.

 5. ACAN

  Największym grzechem PIS-u jest to że przespał wiele lat mamiąc ludzi populistycznymi gadkami jak to wzmacniają armię. Nie przeczę że pewne rzeczy zrobili ale tak na prawdę to obudzili się dopiero po wybuchu wojny. na pełną skalę. Można było zamawiać Kraby w ilościach które pozwoliły by HSW rozbudować linie produkcyjne. Podobnie z Borsukiem egzemplarze testowe dawno temu powinny śmigać po poligonach. Dochodzi do tego jeszcze uwalenie wielu przetargów rozpisanych za poprzedniej władzy ,,a finalnie zakup tego samego tylko z kilku letnim opóźnieniem". Wiele jest przykładów dramatycznych zaniedbań ostatnich lat.

  1. Sorien

   Jak w warunkach snu "końca historii" sprzed 24 lutego chciał byś wydawać setki mld na zbrojenia? W demokracji to polityczne samobójstwo. Ludzie są mądrzy jak dzieci albo zwierzęta dopuki się nie oparzą nie zrozumieją że czajnik jest siiik

  2. Sorien

   Rosja nie skończy wojny /próby zajęcia UA nigdy . Są dwie możliwości zakończenia tych prób albo zajęcie całej UA przez Rosję albo upadek rządów FSB . Rosja (z jej egzystencjalnego punktu widzenia) musi zająć UA by mieć jakieś atrybuty nacisku na UE gdy już stracili energię zostanie im żywności z UA . Obecnie nie widzę szansa na zakończenie tej wojny. Zginie w niej jeszcze wiele set tysięcy ludzi jak nie ponad milion . Ruskie już nie mają nic do stracenia jak by się wycofali muszą oddać odszkodowania by zdjęli sankcje a to będzie z bln $ energii tak czy siak nikt od nich z zachodu nie kupi a żyjąc w pokoju z ich modelem gospodarczym i demograficznym to już tylko równia pochyła i ciągły spadek ich znaczenia na świecie. Ruskie ta wojna chcieli desperacko ratować swoją pozycję na świecie .... Ale sami są sobie winni że znaleźli się w punkcie że wraz z biegiem czasu znaczenie ich spada . Korupcja , oligarchia , rozkradanie państwa .

 6. Spinoza

  Nikt nie wie, kiedy zakończy się wojna na Ukrainie. Jest to obszar, którego nie może lekkomyślnie przewidzieć Minister Obrony Narodowej RP. Dostarczając broń na Ukrainę, prosimy o wspieranie broni i amunicji o dobrych parametrach. Przestarzałe czołgi i przestarzała amunicja mogą zaszkodzić ukraińskiej armii. Jeśli planujecie kontynuować wspieranie czołgu w przyszłości, prosimy o wysłanie na Ukrainę zmodernizowanego czołgu Leopard 2PL. Wtedy może rząd ukraiński podziękuje też rządowi polskiemu.

  1. szczebelek

   Zapłaćcie nam za nie jak Bułgarii za amunicję 🤑

  2. MiP

   Ciągle to powtarzam że na Ukrainę powinny być wysłane Leopardy 2PL i wszyscy byśmy zobaczyli ile jest warta ta modernizacja i można by wyciągnąć wnioski.Ale po działaniach MON można uznać że Leo 2PL jest nic nie wart skoro nie chcą pokazać co potrafi.......

  3. MiP

   szczebelek a po co Ukraińcy mają płacić jak zobaczyli że można doić polski rząd bez końca

 7. Antek

  A kto dostarczyl juz Patrioty ? Bo z artykulu nie wynika

  1. Golf

   4 czterdziestoletnie Leopardy2 A4 to...my ! Bo Patrioty to z pewnością nie my...

  2. szczebelek

   @Golf Niemcy prawdopodobnie się wycofały ze zgody na eksport 100 nowych PZH2000 dla Ukrainy z przemysłu, a 18 czołgów i 14 AHS-ów to potęga.

 8. Allah|1435

  Wojna Światowa to się dopiero zaczyna panie Błaszczak, Europa i Ameryka zostaną zdewastowane. Rosja też, ale my bardziej.

  1. Chyżwar

   Że Wojna Światowa się zaczyna, to fakt. Skąd jednak twój wniosek, że my zostaniemy zdewastowani bardziej? Największa zawierucha szykuje się w Azji.

  2. szczebelek

   Przecież ruskie przyjmują islam, więc dżihad to rzecz normalna już 😎

 9. DRB

  NIe ma się czym tak chwalić panie ministrze - bo to oznacza, że to nasza armia została najbardziej rozbrojona (rozumiem sensownośc oddania sprzętu posowieckiego, ale już nie tylu krabów czy leopardów)- a na odbudowę poczekamy trochę. Chyba, że po wyborach zmieni się władza, to wtedy już niczego nie doczekamy, bo oni gotowi są uwalić większość kontraktów, które teraz absolutnie zasadnie są zawierane. Jedyne czego mi brakuje to kupna dodatkowych eskadr F16 bl 70 i systemów antydronowych (czekamy niecierpliwie na II fazę wisły i narew) I niech wam do głowy nie przyjdzie oddawanie ukr naszych f16.

  1. mrStone

   Nie widzę sensu brnąć w F16 w momencie gdy koszt zakupy oraz czas dostaw F35 jest porównywalny. Ja dodam, że osobiście to najbardziej czekam na Narew, bo w mojej optyce to ona będzie naszym 'chlebem i masłem' OPL - to tam będzie największa koncentracja efektorów.

  2. GB

   Widzisz jak PiS rozbraja Polskę? Zamiast nowych F-16, a jeszcze lepiej F-35, kupują bezużyteczne FA-50.

  3. szczebelek

   A co kupiło PO-PSL w zakresie floty powietrznej i opl?

 10. Chinol

  Co sadzicie o relacji strat WOJSKA DO CYWILOw. (tylko prosze o merytryczne wypowiedzi bez trolingu) Wietmam - 40 tys Amerykanskich rzonierzy - ok 4 milony cywilow Ukraina - 200 tys Rosjkich zolnierzy ok 17 tys cywilow. Ktora wojna bardziej brytalna wzgedem cywilow? Pytam o relanosc nie o media.

  1. ciekawy1

   Dolicz, ilu poległo żołnierzy południowo wietnamskich i południowo koreańskich i ci się trochę wyrówna rachunek... Poza tym liczba strat rosyjskich wynika po części z ich zapewne własnej niekompetencji tudzież niekompetentnego dowodzenia...

  2. mrStone

   A skąd Ty wyciągnąłeś te dane 17k cywilów? Przecież w samym Mariupolu zginęło ~80k+... Straty w cywilach co najmniej przebijają straty żołnierzy obu stron, a to i tak tylko dzięki temu że SZU sprawnie ewakuują wszystkich z terenów przyfrontowych.

  3. GB

   Przecież wojna wietnamska to wina ruskich i chińczyków. Nie trzeba wam było atakować Wietnamu Południowego.

 11. Ma_XX

  parafrazując słowa pewnego prezydenta: my Mariusz....