Reklama

Polityka obronna

Błaszczak: ćwiczenia z zestawami Patriot mają charakter odstraszający [FOTO]

Autor. M.Mitkow\Defence24.pl

Na lotnisku Warszawa-Babice na warszawskim Bemowie trwa szkolenie załóg baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot. Prowadzone ćwiczenia z zestawami Patriot mają charakter odstraszający agresora. Pokazujemy gotowość bojową Wojska Polskiego - podkreślił podczas wydarzenia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Reklama

7 lutego br. na terenie lotniska Warszawa-Babice odbyło się szkolenie obsług i załóg systemów Patriot. Ćwiczenia obserwował wicepremier Mariusz Błaszczak. Szkolenia 37. dywizjonu rakietowego obrony powietrznej z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej organizowane są w ramach pakietu szkoleniowego „PATRIOT Familiarization".

Reklama
Reklama

"Są to ćwiczenia zaplanowane. Chodzi o przemieszczenie jednostki, zajęcie stanowiska, chodzi także o to, żeby zgrać poszczególne elementy tworzące zespół Patriotów" - powiedział Błaszczak, który obserwuje ćwiczenia. Dodał, że co do zasady wojsko apeluje o nieinformowanie o takich działaniach, ale - jak podkreślił - o tych ćwiczeniach resort obrony świadomie poinformował kilka dni temu. Pewne ćwiczenia będziemy jednak świadomie pokazywać. Te ćwiczenia mają charakter odstraszający agresora. Pokazujemy gotowość bojową Wojska Polskiego" - powiedział szef MON. Zaznaczył, że żołnierze biorący udział w ćwiczeniach są dobrze wyszkoleni, a prowadzone działania mają utrzymać gotowość.

Autor. M.Mitkow\Defence24.pl
Autor. M.Mitkow\Defence24.pl
Autor. M.Mitkow\Defence24.pl

Szef MON poinformował, że jeszcze w tym tygodniu zespół złożony z żołnierzy z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej wyjedzie na szkolenie do USA. "Po powrocie przyjedzie już z doświadczeniami związanymi z wprowadzaniem systemu zarządzania polem walki. Najnowocześniejszego systemu" - powiedział Błaszczak.

O przemieszczeniu Patriotów na Bemowo Błaszczak poinformował w niedzielę na Twitterze. "Polskie wyrzutnie Patriot przemieszczają się z Sochaczewa na lotnisko na warszawskim Bemowie, gdzie zostaną rozstawione. To ważny element szkolenia żołnierzy z 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej" – napisał szef MON.

Autor. M.Mitkow\Defence24.pl
Autor. M.Mitkow\Defence24.pl
Autor. M.Mitkow\Defence24.pl

MIM-104 Patriot to system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy ziemia-powietrze, przeznaczony do zwalczania samolotów, taktycznych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących, produkowany przez amerykański koncern Raytheon i wybrany przez 17 państw. W USA jego użytkownikiem są wojska lądowe. Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. W pierwszej fazie programu pozyskano dwie baterie (cztery jednostki ogniowe) systemu Patriot zintegrowanego z modułem zarządzania walką IBCS, radarami sektorowymi i 16 wyrzutniami z 208 pociskami PAC-3 MSE. Dostawy sprzętu rozpoczęły się w 2022 roku.

Czytaj też

Podczas konferencji Defence24 DAY 2022 w maju ubiegłego roku minister Mariusz Błaszczak poinformował o złożeniu do władz USA wniosku Letter of Request w sprawie dostawy sześciu baterii (dwunastu jednostek ogniowych) z radarami dookólnymi LTAMDS oraz pociskami PAC-3 MSE. II faza Wisły ma też obejmować szerszą współpracę przemysłową.

Autor. M.Mitkow\Defence24.pl
Autor. M.Mitkow\Defence24.pl
Autor. M.Mitkow\Defence24.pl

W drugiej fazie programu Wisła, jako uzupełnienie pocisków PAC-3MSE, zdolnych do zwalczania pocisków balistycznych, MON przewiduje zakup tańszych efektorów, do zestrzeliwania mniej wymagających celów jak samoloty i śmigłowce. Resort obrony wskazał tu na pociski z rodziny CAMM brytyjskiego oddziału europejskiej grupy MBDA o większym zasięgu niż wybrane w programie obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (12)

 1. Kleofas06

  Podsumowując rewelacja Tylko dlaczego daleko od Chełma Matecznika PiS Przypomnijmy 2 trupy na Lubelszczyźnie a tutaj zabawa w farsę

  1. VIS

   Ten zestaw jeszcze nie jest operacyjny a nawet jak będzie to nie zostanie tam rozmieszczony bo tam nic ważnego nie ma. Wisła ma bronić węzłów komunikacyjnych i ośrodków miejskich a nie wsi na końcu Polski.

 2. bc

  Niech ćwiczą w końcu maja na czym, ale te pojazdy to chyba za blisko siebie trochę jakby, no ale wtedy na zdjęciu by się nie zmieściły ;)

 3. atom

  Jeśli te tło medialne z tyłu za super monem jest rozwinięciem baterii na stanowiskach bojowych to........................chłopaki muszą jeszcze dużo ćwiczyć, a na poważnie super mon od chwili objęcia stanowiska chyba ani razu nie wystąpił bez "tła" typu grupa żołnierzy, sprzęt ściągnięty skąd się da. Mam takie wrażenie że ta grupa tworząca "tło" jeżdzi za nim.....póżniej się dziwią ze żołnierze odchodzą bo nie chcą brać udziału w tych cyrkach (jedna z przyczyn), pomijając koszty tych PR zabaw..

 4. Norman

  Płaski teren idealny do ataku nawet bronią ręczną.Gdzie osłona antydronowa i prEciw atakowi dywersyjnemu np.dwa Lekkie pojazdy opancerzone z 12,7mm zdalnymi modułami uzbrojenia. W razie konfliktu rakiety NSM, patriotyzlotniska wojskowe i cywilne,naftoporty gazoporty od razu przyjmą zmasowany atak rakietowo dronowy.obiekty te.powinny posiadać lekkie siły osłony

 5. Ma_XX

  208 zamówionych pocisków, zaledwie kilka obecnych - nie licząc ćwiczebnych - kogo więc odstraszać? wrony nad lotniskiem? - 1 porządny napad powietrzny powiedzmy mieszanymi środkami w ilości 100 szt i po zabawkach i odstraszaniu - duszo szumu słownego w wypowiedzi ministra a mało treści

  1. Edmund

   Te 208 rakiet są do obrony przed najbardziej wymagającymi celami jak rakiety balistyczne i samo-sterujące, szybkie samoloty i helikoptery. Wszystkie inne cele są zwalczane przez inne środki jak Poprady, które towarzyszą Patriotom. Tak więc, twój komentarz jest wspaniałym przykładem niekompetencji w stylu ,,nie wiem niczego, ale się wypowiem".

  2. Edmund

   Co do wron, to co najwyżej ty możesz je odganiać patykiem... jedyny konkret wynikający z twojej wypowiedzi.

  3. Rupert

   Masz nieaktualne informacje. Jest jeszcze tzw"Mała Narew" i to co mają sojusznicy, USA, Niemcy, Wielka Brytania.

 6. rwd

  Może i ćwiczenia z zestawami Patriot mają charakter odstraszający, szkoda tylko, że niektóre wypowiedzi pana ministra mają charakter rozśmieszający.

 7. AndK

  Odstraszający? Raczej wypowiedzi Pana Ministra mają charakter rozweselający.

 8. hermanaryk

  Czyli Biden przyjedzie do Warszawy.

 9. Monkey

  Taki mały sygnał dla Rosji: „mamy ten sprzęt i go użyjemy, jeśli zajdzie taka potrzeba”. Pokaz nie na defiladzie na równiutkich alejach Warszawy ale na poligonie. Do tego wiadomość, że będzie go jeszcze więcej i z nowocześniejszymi środkami naprowadzania. Bardzo dobrze, nie ma się co chować gdzieś po krzakach, jeśli czasem nie jest to konieczne. Na dziś, Rosjanie mogą się śmiać pod nosem, że tylko 2 baterie. Ale muszą wiedzieć, iż to nie koniec.

 10. CzarnyRycerz

  Przy stanie polskiej armii pod rządami Pisu to chyba rozśmieszający :)

 11. Krzysztof33

  Jeśli ten pan to mówi serio to jakaś parodia jest...

 12. Hubert

  Paradoksalnie najlepszą obroną przed wrogimi rakietami jest posiadanie własnych rakiet mogących uderzać na terytorium przeciwnika.

Reklama