Reklama

Wojna na Ukrainie

Biden zapewnia Ukrainę o wsparciu finansowym. I zapowiada kolejny pakiet pomocowy

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Skierujemy miliardy dolarów, żeby zapewnić funkcjonowanie ukraińskiego społeczeństwa, ponieważ - jak pokazuje przykład Ukrainy - wolność jest bezcenna i warta tego, by toczyć o nią walkę - oznajmił w poniedziałek prezydent USA Joe Biden podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

To niezwykłe, że wszyscy powstali i próbowali przeciwstawić się tej rosyjskiej napaści. Sprzeciwił się temu naród amerykański, ale w rzeczywistości Ukrainie pomaga bronić się niemal cały świat. W tym celu zbudowaliśmy koalicję obejmującą ponad 50 krajów od Atlantyku po Pacyfik. Wdrożyliśmy też bezprecedensowe sankcje wobec Rosji - przypomniał Biden.

Czytaj też

Poświęcenie Ukrainy jest ogromne, natomiast gospodarka Rosji walczy o przetrwanie. Dziesiątki tysięcy Rosjan uciekają ze swojego kraju, nie widząc tam swojej przyszłości. Putin liczył, że nie będziemy w stanie zebrać koalicji, ale źle to rozegrał - dodał amerykański prezydent.

Reklama

Jak podkreślił, rosyjska agresja na Ukrainę jest "największą wojną w Europie od czasów II wojny światowej". "Gdy w lutym ubiegłego roku otrzymaliśmy dane wywiadowcze (wskazujące na rychłą agresję Kremla), zastanawialiśmy się, jak możemy pomóc i uzyskać poparcie całego świata. (...) Później zbudowaliśmy koalicję, która (do tej pory) przekazała Ukrainie niemal 700 czołgów, tysiące pojazdów opancerzonych, 1000 dział artyleryjskich, ponad 2 mln sztuk amunicji i ponad 50 nowoczesnych wyrzutni rakietowych" - wymienił Biden.

"Ukraińcy codziennie przypominają światu, co to znaczy odwaga. (...) Cały świat jest z panem, panie prezydencie Zełenski" - zakończył przywódca USA.

Czytaj też

Dziękuję prezydentowi USA Joe Bidenowi, Kongresowi i wszystkim Amerykanom za potęgę ukraińsko-amerykańskiej współpracy; Ukraina zwycięży, a efekty naszych dzisiejszych rozmów na temat dostaw uzbrojenia będą widoczne na polu bitwy - oświadczył w ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Bidenem w Kijowie.

Waszyngton zapowiedział nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, obejmujący m.in. amunicję do systemów rakietowych HIMARS. Poza tym budujemy "koalicję czołgową", rozmawialiśmy też o pociskach dalekiego zasięgu. To wszystko jest sygnałem, że Rosja nie ma szans w tej wojnie - ocenił Zełenski.

"Zadaniem krajów współpracujących z Ukrainą jest doprowadzenie do tego, by wszyscy, którzy ucierpieli w wyniku rosyjskiej agresji, otrzymali sprawiedliwe zadośćuczynienie. Agresor musi odpowiedzieć za swoje zbrodnie. Powinien zostać powołany specjalny międzynarodowy trybunał w celu pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności" - powiedział ukraiński przywódca.

Czytaj też

W tym tygodniu wspólnie z USA i grupą około 60 państw zgłosimy na forum ONZ pakiet rezolucji na rzecz pokoju na Ukrainie. Mam nadzieję, że rok 2023 będzie rokiem naszego zwycięstwa. Zrobię wszystko, by przyczynić się do zwycięstwa demokratycznego świata w tej historycznej bitwie - dodał Zełenski.

Poniedziałkowa wizyta Bidena jest jego pierwszą podróżą na Ukrainę od 24 lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj. Ostatnim prezydentem USA, który odwiedził Kijów, był w 2008 roku George W. Bush.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. wert

  kunktatorstwo tego jegomościa kosztuje UKR zniszczenie i przelaną krew. Gdyby UKR otrzymała faktyczne wsparcie a nie kroplówkę poza laniem pod Kijowem doszłoby znacznie wcześniej do Chersonia i Izjumia. Pobita latem kacapia nawet nie zdążyłaby ogłosić mobilizacji gdy wojska UKR byłybu już pod Sewastopolem

 2. Chinol

  To znaczy ze jednak Rosja przegra ta wojne. Oznacza to opcje od przejscie Rosji w nowa wladze (np NAwalny ) i wspolpraca z ZAchodem przeciwko CHinom. po opcje rozpadu Rosju na 11 malych panstwek walczacych ze soba. W przypadku pierwszym Chiny widzac przejscie Rosjii do stronnictwa USa - w osaniej Chili wespra (niechetnie) Putina wsztskim co maja by go zachwac. W Przadku drugim - zwalczajace sie panstweka to a) Miliony zabitch i uchoccow b) Mozliwosc ataku nulearnego na ktres z panstw NAto (jako zemsta w zamieszakniu) Opcji jest oczywiscie o wiele wiecej. W kazdym razie Zachod kontra Rosja - raczej przegraja.

  1. farfozel

   Nawalny ? Ten nacjonalista ? to w niedługim czasie kolejna wojna !

 3. Golf

  Witali, wołali, wołali ,witali Kwiaty, krawaty, pompa i puc. Lakierki, szpalerki, miliony ton stali, Wrzaski, oklaski, Pan Prezydent Pan Wódz.

Reklama