Reklama

Geopolityka

Szefowa MSZ Niemiec: gdybyśmy nie pomagali Ukrainie, "Bucze" byłyby w całym kraju"

Autor. Flickr / Bündnis 90/Die Grünen Nordrhein-Westfalen

Gdybyśmy nie wspierali Ukrainy, miejsca rosyjskich zbrodni, takie jak Bucza czy Mariupol, byłyby w całej Ukrainie - oświadczyła w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.

Reklama

Szefowa niemieckiej dyplomacji zaznaczyła, że dzięki pomocy dla Ukrainy udało się uratować miliony ludzkich istnień. Zapewniła, że wsparcie będzie trwało, dopóki Rosja nie przestanie atakować Ukrainy.

Reklama

Gdyby nie zapadła decyzja o pomocy Ukrainie, miejsca zbrodni, takie jak podkijowska Bucza czy Mariupol nad Morzem Azowskim, byłyby na terytorium całej Ukrainy - ostrzegła, występując podczas panelu poświęconego Ukrainie wraz z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą.

Rosja ma zakończyć bombardowanie Ukrainy i ma wycofać wszystkie swoje siły z ukraińskiego terytorium - oświadczyła Baerbock. Tylko wtedy - jak podkreśliła - można mówić o sprawiedliwym i trwałym pokoju.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (19)

 1. wert

  gebelsy ogłosiły swoją "pomoc' na ponad 12 mld . Do "pomocy" zaliczają sprzęt który dopiero ZAMIERZAJĄ przekazać, zaliczaja też np kasę wydaną na ochronę inwestycji. NIEMIEKICH inwestycji na UKR rzecz jasna. Zaliczają broszurki, ulotki, dobrą kasę dla swoich czynszowników wynajmujących UKR mieszkania. Czysto militarnie (kaski zamiast hełmów) zaliczaja 4 obiecane baterie IRIS-T których przekazali JEDNĄ. Druga miała być do końca roku ale nie podano do którego. Zaliczaja czołgi których przekazali ZERO. Każde "tojro" się liczy. Mimo tego jankesi postawią na nich przy odbudowie UKR. Kapitał zdecyduje a my dzieki balcerkoczubom kapitałem nie grzeszymy. Na dziś flagowy Orlen może powalczyć o kawałek tortu

 2. Juzz

  Szefowa MSZ Niemiec: gdybyśmy nie pomagali Ukrainie, "Bucze" byłyby w całym kraju" Tyle razy POWTARZAJĄ TO KŁAMSTWO, że chyba ,, ZACZNĘ IM WIERZYC,,

 3. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Całe rozumowanie komentatorów zakładających, że Polska "wypadnie z gry" po wojnie na rzecz bogatych kapitałowo Niemiec w odbudowie Ukrainy, nie uwzględnia 300 mld dolarów zamrożonych aktywów Rosji. Po wojnie te pieniądze zostaną w większości przyznane Ukrainie na odbudowę tytułem odszkodowań za zniszczenia Rosji. Stworzenie sojuszu polsko-ukraińskiego [z Bałtami] jest w TAKIEJ sytuacji naturalne - i wojskowo i ekonomicznie. Oraz przeważający udział polskich przedsiębiorstw w odbudowie Ukrainy. No - ale to wymagałoby ŚWIADOMEJ i KONSEKWENTNEJ długotrwałej pracy naszego rządu z Kijowem na ułożenie architektury bezpieczeństwa i systemu ekonomicznego po wojnie....i to już od teraz....

  1. Ma_XX

   Szwajcaria już zapowiedziała, że nie ma takich prawnych narzędzi - i obawiam się, że albo zostaną zamrożone na lata albo ruskie to odzyskają

 4. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  Gdyby Niemcy pomagali Ukrainie tak jak Polska - to Ukraina już dawno by tę wojnę wygrała i się odbudowywała. Gdyby Polska pomagała tak jak Niemcy - Ukraińcy dawno już by tę wojnę przegrali i niepodległej Ukrainy by nie było. PR Niemiec polega na zwykłych kłamstwach kolportowanych milionową tubą koncernów medialnych na UE i świat - Goebbels tylko może im zazdrościć takiej siły propagandy.

  1. Kajko

   Doskonały opis, tak to niestety wygląda! Uświadamia nam również, jak wielkim błędem było oddanie w większości naszego rynku medialnego, szczególnie pod kuratelę Niemiec, jak w jakimś podrzędnym Bantustanie!

 5. Juzz

  A zwłaszcza szczególny jest udział Niemieckiej Agencji Wywiadowczej,naszpikowanej ruskimi agentami, jak dobra kasza skwarkami.

 6. DDR

  Może lepiej niech ekotowarzyszka od zagranicznej polityki feministycznej już nic nie.mówi

 7. Cyber Will

  Co za troska. Dobrze że UA ma takich "przyjaciół" ..... Ale na szczęscie jest Internet - wspaniale archiwum dzięki któremu po latach będzie można ODTWORZYĆ kronikę wydarzeń miesiąc po miesiącu. To archiwum póki co działa ale nadchodzi "Świat Orwella" i "władcom swiata" zaczyna przeszkadzać że w szkołach nauczana jest historia i ludzie pamiętają co to wolnosć i demokracja.

  1. Rusmongol

   Bylebyś tylko nie szukał tej historii w kronikach rosyjskich. Tam już teraz zakłamują wszystko co dzoeje się na ukrainie, a i dawne dzieje też już zakłamane i przerobione. Ku chwale rosyjskiego faszyzmu.

 8. Ma_XX

  i w ramach tej "pomocy" w Berlinie kacapy organizują legalne wiece poparcia dla swojego ruskiego furera

 9. RAF

  Gdyby Niemcy nie współpracowały tak blisko Rosją to nie byłoby żadnej Buczy...

 10. wert

  akurat Baerbock z naszego pkt widzenia zachowuje sie przyzwoicie. Często z powodu UKR zadzierała z scholzem i stawała w jawnej opzycji. Niestety publiczna kasa wydawana na kosmetyczki i fryzjerów przeznacza ją do odstrzału. Jedna też jaskółka wiosny nie czyni, niemce od Bismarcka maja zakodowane: kiedy współpracujemy z kacapami to rośniemy, kiedy walczymy to tracimy.. i my i oni. Dla nas to sytuacja zero-jedynkowa stawiająca gebelsów PO drugiej stronie

 11. rwd

  Jestem przekonany, że po wojnie Ukraińcy będą w największym stopniu dziękowali Niemcom za pomoc sprzętową i humanitarną. Bo tylko Berlin ma pieniądze na przyszłą odbudowę Ukrainy, nie tylko ma ale i wykorzysta je, by uzależnić politycznie i gospodarczo słabych Ukraińców. W Kijowie wiedzą gdzie w Europie rozdają konfitury i będą potrafili odpowiednio się ustawić. Polska nie ma co liczyć na stworzenie wspólnego sojuszu z Ukrainą w imię wspólnych interesów, bo to nie w Warszawie Ukraińcy będą szukali mld $ na odbudowę.

 12. naczelny wuc

  A nie są?

 13. logan

  Gdyby Ukraina od początku wojny liczyła wyłącznie na Niemcy i Francję, przegrałaby wojnę a rosyjskie wojska stałyby u naszych granic. Za kilka dni mija rok od wojny. Ile niemieckich czołgów walczy po stronie Ukrainy?

 14. Rusmongol

  Z okazji wizyty Biedena w Polsce Rosja postawiła w stan najwyższej gotowości siły jądrowe. Czy Ci którzy uważają ze Rosja to normalny kraj uważają za normalne takie cyrki? Otrzezwiejcie. Faszystowska Rosja to nie jest normalny kraj. To umysłową czarna dziura zarządzana przez psychopatów z kgb.

 15. Szwejk85/87

  Mądrze gada kobita, niestety ale reszta Niemców w dalszym ciągu zastanawia się...

 16. Qwest

  Gdyby inne kraje pomagały tak jak Niemcy, Bucze byłyby w całym kraju

 17. szczebelek

  Gdy kacapy gruzowali Mariupol i zabawiali się w Buczy to Niemcy dzwoniły do FR i blokowali pomoc dla Ukrainy.

 18. Rusmongol

  Wielka prawda. Dlatego świat musi pokonać tą dzicz z 4 rzeszy rosyjskiej. Ci ludzie zatrzymali się ewolucyjnie na czasach Czyngis Hana, protoplasty ich narodu.

 19. Thorgal

  Niemcy to potrafią, niech nasi dalej z nimi sobie focie robią...

Reklama