Reklama

Wojna na Ukrainie

439. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

wojna Ukraina
Autor. 36th Marines Brigade/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

439 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 8 maja 2023 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie w lesie na południe od Kreminnej . Pojawiły się informacje o ataku SZU, który pozwolił przesunąć linię frontu pod wieś Wilszana . SZ FR ostrzelały 13 miejscowości. Pod Płoszczanką artyleria ukraińska zniszczyła stanowiska moździerzy rosyjskich.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , Spirnym , Bohdaniwką , Chromowym , Iwaniwskim , Czasiw Jarem i wsią Stupoczky. W nocy z 7 na 8 maja w Bachmucie Rosjanie przeprowadzili intensywne ataki na pozycje ukraińskie. Większość zakończyła się porażkami i ciężkimi stratami. Szczególnie skuteczni w odpieraniu uderzeń najeźdźców okazali się strzelcy wyborowi oraz artyleria. Za dnia Rosjanom udało się nieznacznie przesunąć linię frontu w mieście, ale Ukraińcy utrzymali kluczowe punkty. Pod wieczór oddziały ukraińskie przeszły do kontrataków doprowadzając do odzyskania części utraconych pozycji. Największe sukcesy odniesiono jednak poza granicą administracyjną miasta na północ od szosy O-05-06 (być może Ukraińcy zdołali przesunąć linię frontu o kilkaset metrów) oraz pod Iwaniwskim (tam odsunięto najeźdźców o ok. 250 m). Wieczorem Rosjanie wznowili swoje ataki. SZ FR ostrzelały 14 miejscowości.

Autor. Defence24.pl

Odcinek awdijiwsko-doniecki: Ukraińcy odparli ataki rosyjskie pod Awdijiwką , Siewiernym , Pierwomajskim , Newelskim i w Marince . SZ FR ostrzelały 26 miejscowości. Pod Nowobachmutiwką artyleria ukraińska zniszczyła stanowiska rosyjskich moździerzy.

Reklama
Autor. Defence24.pl

Odcinek zaporoski: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały kilkadziesiąt miejscowości.

Odcinek chersoński: brak informacji o działaniach zaczepnych obu stron. SZ FR ostrzelały kilkadziesiąt miejscowości.

Odcinek czarnomorski: Rosjanie ostrzelali Odessę , gdzie zniszczony został magazyn Czerwonego Krzyża.

SZ FR ostrzelały 19 miejscowości przygranicznych w obwodach czernihowskim i sumskim oraz dziewięć w północno-zachodniej części obwodu charkowskiego, w tym Charków . Rosjanie wystrzelili na Kijów w nocy z 7 na 8 maja kilkadziesiąt dronów-kamikadze Shahed 131/136 (oficjalne źródła ukraińskie podają 35 „mopedów"). Zestrzelono 35. Rano ana ostrzelano też Pawłohrad w obwodzie dniepropetrowskim. Wieczorem odnotowano aktywność rosyjskich bombowców i następnie doszło do ostrzału Dnipra . Alarmy ogłoszono również w innych obwodach Ukrainy.

Reklama

Komentarze (5)

 1. GB

  Ponoć Łukaszenkę zaraz po paradzie na lotnisko odwiozła karetka pogotowia i nie uczestniczył w bankiecie prezydentów. Hmm.... nowiczok?

  1. GB

   Podobno jak tylko Łukaszenka wrocil do Mińska to ożył i uczestniczył w imprezach związanych z 9 mają.... Ale nie być na bankiecie u Putina to tak ciezkie lekceważenie go.

  2. piter4440

   Miał mieć jakiś opatrunek na ręce a po placu czerwonym nir chodził tylko woził się melexem

 2. GB

  Ponoć lotnictwo NATO zalogowe i bezzałogowe wykonuje intensywne loty nad M. Czarnym na południe od Krymu. Od Soczi po Rumunię.

  1. piter4440

   Raczej na pewno na radary 4-5 maszy na morzu Czarnym pokazywały. U nas z resztą też po południu widziałem 5 z włączonymi transponderami w tym E3A i E8C.

 3. GB

  W Nowosybirsku (tysiące km od Ukrainy) ktoś (zapewne ukraińskie siły specjalne) spalił na lotnisku Samolot Su-24... A może to nie ukraińskie siły specjalne tylko partyzanci... hmm...

  1. Zygazyg

   Albo tej papieros z krążownika Moskwa się odnalazł..

 4. Macorr

  Jedynym czołgiem wystawionymna paradzie przez ruskich był 1 T-34.. 1 czołg na całej paradzie!!!! Oprocz tego nieprodukowane Bumerangi , BTR-82A sztuk 2 , Tajfuny, noi S-400 z Moskiewskiego garnizonu :) i to wszystko....

  1. GB

   Rosja odkupiła od Laosu 30 T-34. W Moskwie na paradzie był tylko jeden, reszta zapewne już na froncie....

  2. ostatni

   A jak porównujesz Amerykanskie parady wojskowe?

  3. Zygazyg

   @ostatni troche głupie pytanie bo oni nie mają takiej megalomańskiej tradycji. Agent Putina, Trump sobie wymażył żeby w USA mili takie jak zobaczył w Paryżu na dniu Bastlyli ale został mniej lub więcej wyśmiany. Gdy to zaproponował

 5. Michał 1983

  Prigożyn bredzi że jakaś jednostka ruska opuściła pod Bachmutem pozycję i zdezerterowała... I ponoć nie dostali obiecanej amunicji.. Ciekawie, oj ciekawie się zaczyna dziać....pzdr

  1. GB

   Miał dostać połowę potrzebnego asortymentu i tylko 10% zamówionej ilości tej amunicji. Wagnerowcy jutro mają się wycofać z pod Bachmutu. No zobaczymy. Rosyjskie ataki na skrzydłach Bachmutu się szczęśliwie nie powiodły.

  2. Macorr

   Wagner amunicje dostał. Więc się nie wycofuja. Pewnie kosztem regularnej armii ..... więc teraz tamci się obrazili

  3. Michał 1983

   Ponoć 3 km kw. opuścili ruscy z 72 samodzielnej brygady zmechanizowanej z 3 korpusu armijnego... jest to nowa jednostka utworzona w 2022 z ochotników i mobików... prigożyn mówi że tam gdzie się cofnęli to stracił 500 wagnerowców...

Reklama