Siły zbrojne

Wodowanie drugiego niszczyciela AEGIS w Australii

„Brisbane” po zwodowaniu – fot. www.ausawd.com
„Brisbane” po zwodowaniu – fot. www.ausawd.com

Australijczycy zwodowali drugi w serii niszczyciel przeciwlotniczy typu Hobart, który jest wyposażony m.in. w amerykański, okrętowy system walki AEGIS. Okręt ten będzie mógł więc wchodzić w skład morskiego komponentu tarczy antyrakietowej.

Niszczyciel, który otrzyma nazwę „Brisbane” jest budowany przez grupę stoczniową ASC (Australian Submarine Corporation) we współpracy z innymi firmami australijskimi (w tym Raytheon Australia) oraz hiszpańską stocznią Navantia. Sama ceremonia została przeprowadzana w stoczni Techport Australia w Osborne.

Zgodnie z zapowiedzią „Brisbone” ma być okrętem, która pozwoli chronić nie tylko obszary morskie, ale również wspierać działania wojsk lądowych. Ze względu na zdolność zwalczania rakiet balistycznych niszczyciele typu Hobart są również uważane za bardzo ważne dla bezpieczeństwa narodowego.

Po zwodowaniu drugiego okrętu stocznia będzie mogła zwiększyć prace na trzeciej i ostatniej jednostce typu Hobart. Jej wprowadzenie do linii ma nastąpić w marcu 2020 r. Wartość całego projektu może przekroczyć nawet 9 miliardów dolarów.

Komentarze (1)

  1. muminek

    Hmm ... 9 mld $ za trzy niszczyciele ...