Wielka Brytania: otrucie Nawalnego to "gangsterstwo w czystej postaci"

6 września 2020, 12:37
analysis-4402809_1280
Fot. Pixabay
Reklama

Rosja musi wyjaśnić okoliczności zatrucia opozycjonisty Aleksieja Nawalnego środkiem bojowym Nowiczok, zaś użycie w takiej sytuacji broni chemicznej jest "gangsterstwem w czystej postaci" - oświadczył w niedzielę brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab.

Zapytany przez BBC o to, czy Rosja jest winna otrucia Nawalnego, Raab odparł: "Myślę, że bardzo trudno jest wymyślić wiarygodne, alternatywne wytłumaczenie, biorąc pod uwagę historię działań Rosji - użycie go w Salisbury, biorąc też pod uwagę to, jak trudno jest zdobyć Nowiczok, nie mówiąc już o rozprzestrzenieniu tak niebezpiecznej substancji".

Szef brytyjskiej dyplomacji podkreślił, że rodzą się pytania, na które Rosja musi odpowiedzieć i konieczne jest dochodzenie przeprowadzone przez Organizację ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW), a Rosja powinna w pełni współpracować w wyjaśnianiu tej sprawy.

"Jasne jest również to, że nie można po prostu powiedzieć +to jest sprawa wewnętrzna, to są tylko nasze sprawy wewnętrzne+. Użycie broni chemicznej w takim kontekście to gangsterstwo w czystej postaci, a Rosja ma obowiązek nigdy nie używać jej jako państwo, a po drugie upewnić się, że nikt inny nie może jej użyć na jej terytorium" - powiedział Raab. W środę niemiecki rząd poinformował, że istnieją "jednoznaczne dowody" na to, iż Nawalnego próbowano otruć środkiem bojowym z grupy Nowiczok.

Nawalny, jeden z liderów opozycji w Rosji, został hospitalizowany 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Na żądanie rodziny został przetransportowany lotniczym ambulansem do Berlina, gdzie w jednej z klinik został poddany szczegółowym badaniom.

Nowiczok to ta sama substancja, której użyto w 2018 roku w Salisbury na południu Anglii przy próbie zabójstwa podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córki. Wielka Brytania wskazała później nazwiska dwóch agentów rosyjskiego wywiadu wojskowego jako głównych podejrzanych w tej sprawie. Rosja wielokrotnie zaprzeczała, by miała cokolwiek wspólnego z próbą otrucia Skripala, zaś w czwartek oświadczyła, że Zachód nie powinien spieszyć się z wydawaniem osądów w sprawie zatrucia Nawalnego i że nie ma podstaw do oskarżenia ją o to zdarzenie.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 36
Reklama
Wania
wtorek, 8 września 2020, 08:54

Przypominam kolegom ze wschodu, że rewolucje u was zaczynają wasi obywatele działający na zachodzie Europy, którzy byli gnębieni przez władze w Moskwie. Może i tym razem tak będzie.

spoko
poniedziałek, 7 września 2020, 14:54

Na Kremlu bez zmian \GDIE DOKAZATELSTWA\? Na tym forum to samo \dowodow nie ma\

Buczacza
poniedziałek, 7 września 2020, 11:22

Minister powiedział to o czym wszyscy wiemy. No może za wyjątkiem intelektualistów z olgino. Natomiast widać że nie do końca zna rosyjskie realia. Czyli kraju w którym kanon i wzorzec zachowania polityków, dyplomatów, urzędników to permanentne kłamstwo,konfabukacja, oszustwo! Realia kraju w którym zamordyzm ma się dobrze i stanowi korzeń państwowości. Jak trzeba będzie to wszyscy wymienieni wcześniej. Z zimną krwią patrząc w oczy przedstawią setki dowodów i analiz z których będzie wynikało że to wszyscy inni tylko nie my. Mało tego jak trzeba będzie to bez trudu udowodnią że to sam Nawalny. Zresztą od początku tej historii doświadczamy tego na tym forum.

Jabadabadu
poniedziałek, 7 września 2020, 10:32

Nie ma to jak gangsterzy obrzucają się błotem. Kto stoi zbyt blisko - oberwie za obecność - od wszystkich stron, solidarnie.

PiotrEl
poniedziałek, 7 września 2020, 10:27

Wiedzą najlepiej bo sami to zrobili! Niech pokażą Skripala z córką - żywego. Nawalnego w ostatnią podróż odprowadzała mieszkanka Anglii. Odprowadziła i od razu się zmyła. Teraz Rosjanie nie będą mogli ją przesłuchać.

suawek
poniedziałek, 7 września 2020, 13:05

Argumentacja równie głupia i prymitywna jak próby usprawiedliwiania porażek Pancyrów w Syrii. Argumenty tak powtarzalne i przewidywalne, że coraz częściej mam wrażenie, że to jeden płaskoziemca nadający z pod różnych nicków....

Davien
poniedziałek, 7 września 2020, 11:11

Wow jak widac nowa linia propagandy Olgino dla ruskich hien żerujacych na tragedii.

Polish blues
poniedziałek, 7 września 2020, 10:24

Było tych nafaszerowanych budżetowymi petrodolarami "gangsterów" zapraszać z otwartymi ramionami i dawać im obywatelstwo?

Jurek
niedziela, 6 września 2020, 19:53

Cały czas bombardują że Nawalny został otruty Nowiczkiem i mówią że mają na to niepodważalne dowody których pokazać nie chcą nawet na wniosek Rosyjskiej prokuratury od której chcą żeby zaczęła śledztwo. Oświadczenia pani Kanclerz czy sekretarza generalnego NATO z całym szacunkiem dla tych osób takim dowodem nie jest

Wania
poniedziałek, 7 września 2020, 08:29

Niemcy udostępnili Rosji dowody. Zagrozili też wstrzymaniem NS2. Takich rzeczy się nie robi jeżeli nie ma się pewności. Nowiczoka to jest trucizną najściślej strzeżona niedostępna na rynku. Więc sprawa jest jasna kto za tym stoi.

fifi
poniedziałek, 7 września 2020, 12:53

Bzdury,dziś o jedenastej w tok fm program o broni chemicznej z udziałem oficera WP,specjalisty w tej dziedzinie.Miedzy innymi o noviczoku.Tym specyfikiem dysponują nie tylko Rosjanie.

Muminek
poniedziałek, 7 września 2020, 12:30

Mylisz się ... można go kupić w każdym sklepie ze sprzętem myśliwsko/wędkarskim w Rosji ...

Urko
poniedziałek, 7 września 2020, 14:21

Novichoka to nie. Ale jak sobie wpiszesz w wyszukiwarce "Cholinesterase Inhibitors" dostaniesz listę jakiejś prawie setki substancji o podobnym działaniu. Co prawda nie tak efektywnym, bo nawet tak silne lekarstwo jak Galantamina, żeby komuś zaszkodziła musiała by być podana w dawce om 1000 razy większej niż A230 czy A232. Podobnie jak, chyba już zabroniony w EU, środek owadobójczy (Folidol) ...

poniedziałek, 7 września 2020, 13:06

myśliwsko-wojskowym miałeś na myśli :)

Urko
poniedziałek, 7 września 2020, 11:29

... poza tym Novichok jest 100% skuteczny i nie zostawia żadnych śladów. Wiec jakie dowody?

Murf fanem Polski
poniedziałek, 7 września 2020, 14:34

Najwyraźniej tak nie jest.

Kiks
poniedziałek, 7 września 2020, 07:53

A kim ty jesteś, żeby coś musieli przedstawiać ci... :D. Idź i kup sobie w sklepie, skoro tak łatwo dostępne.

Fak sejk
niedziela, 6 września 2020, 22:57

Łał. Za to pewnym dowodem dla ciebie jest transkrypt rozmowy "Warszawa-Berlin" Łukaszenki?

easyrider
niedziela, 6 września 2020, 17:48

Może i gangsterstwo ale czy Zachód jest zdolny do twardej gry? Główny gracz - USA - zamieszki rasowo-kulturowe od ponad 3 miesięcy i brak siły żeby je stłumić. Oburzona UE ma miliony nieasymilujących się przybyszów na swoim terytorium. Sterowana "niezależnymi" mediami opinia publiczna, sądy, organizacje pozarządowe, są w stanie storpedować każdą próbę zdecydowanego działania władzy wykonawczej. Czy ktoś się zastanawia na ile starczy nam przewagi technologicznej żeby utrzymać prymat w tej grze? Zresztą o jakim prymacie mówimy skoro potulnie pochylamy głowy słysząc o konieczności zakończenia "supremacji" białego człowieka. I my się zastanawiamy czy Rosja otruła Nawalnego nieświeżą herbatą?

Murf fanem Polski
poniedziałek, 7 września 2020, 14:40

Czyli trudności rasowe w USA usprawiedliwiają barbarzyńskie użycie broni chemicznej przeciwko własnym obywatelom? Rosja, Cudowne miejsce, w którym wszystko jest winą kogoś innego i żadna zbrodnia nie jest odrażająca.

qwert
poniedziałek, 7 września 2020, 23:45

Idealnie opisałeś USA

Fak sejk
niedziela, 6 września 2020, 22:59

Właśnie Berlin pokazuje ci jak twardo gra. W swoim własnym interesie, oczywiście...

Fak sejk
niedziela, 6 września 2020, 15:12

"Myślę, że bardzo trudno jest wymyślić wiarygodne, alternatywne wytłumaczenie, biorąc pod uwagę historię działań Rosji..." Pan minister powinien poczytać wypociny ruskich troli na Def24;)))

poniedziałek, 7 września 2020, 08:24

Co nie zmienia faktu, że żeby kogoś o coś oskarżyć trzeba mieć niezbite dowody. A nie opierać się na przypuszczeniach.

poniedziałek, 7 września 2020, 13:07

Skoro oskarżają, to znaczy, że mają dowody. Zaczęli oskarżać po przeprowadzeniu badań a nie przed.

bania Davien
niedziela, 6 września 2020, 19:08

Pomijając już nawet wypociny (trolli przeciwstawnego "ruskim" obozu) na Def24 pytanie jest jedno i do bólu proste którego, z niewiadomych dla mnie względów do tej pory nie podejmują żadne zachodnie czy polskie agencje prasowe rozdmuchujące propagandowo -nazwijmy to"przypadek Nawalnego": Co chciał osiągnąć Putin trując akurat w tym momencie Nawalnego? Człowieka, który aktualnie nawet najmniejszy sposób nie zagrażał ani rosyjskiej polityce ani rosyjskim międzynarodowym interesom, ani rosyjskiej władzy? Żadna agencja tak chętnie publikująca te "rewelacje" nawet nie próbuje podjąć tego tematu a przecież od setek (ba od tysięcy) lat wiadomo, że ten inicjuje działania, kto ma z tego korzyść Nie na darmo zapisano po łacinie: "is fecit, cui prodest"

spoko
poniedziałek, 7 września 2020, 14:57

A tu bez zmian \co chcial osiagnac Putin trujac Nawalnego\ Skripala\ Te same bzdurne pytania byly zadawane po zestrzeleniu MH17

eDZIO
poniedziałek, 7 września 2020, 12:01

Jest jeszcze co najmniej jedna opcja - w gazetach zakladaja ze dostep do novichoka ma tylko top management. Jest mozliwe ze dostep jest szerszy (korupcja) i zostal wykorzystany przez jakis zagrozony srodkowy szczebelek w nadchodzacych wyborach samorzadowych. Nie jest to pocieszajaca teza, a raczej argument na wiekszy balagan niz Zachod zaklada.

Davien
poniedziałek, 7 września 2020, 11:14

Proste, wyłaczyc go z wyborów i zbirania dowodów na korupcję w Rosji, a nawet i zabić, do czego by doszło jakby pilot samolotu nie zareagował i nie wykonał awaryjnego lądowania. A wypuscili go dopiero kiedy zrobił sie taki szum ze juz go trzymac nie dali rady.

Wania
poniedziałek, 7 września 2020, 08:34

Na twoje nurtujące i głębokie pytania już odpowiedziały czołowe niemieckie dzienniki. Przesłanie wewnętrzne Putina jest jedno - nie pozwolę zrobić drugiej Białorusi. Każdy kto będzie chciał stanąć na czele opozycji zostanie zamordowany. Przesłanie dla innych krajów - Rosjanie to niewolnicy. Mogę z nimi zrobić co chcę. I nic wam do tego.

Brzuchatek
poniedziałek, 7 września 2020, 21:55

Dokładnie

niedziela, 6 września 2020, 20:16

Demon intelektu.... Nawalny bardzo zagrażał Putinowi i nie przestraszył się wyroków za "malwersacje". Musiał zostać uciszony tak, by pogrozić przy okazji innym.

bania Davien
poniedziałek, 7 września 2020, 08:24

Nie bądź żałosny (razem z Pawłem poniżej) bardziej niż" trzeba".

Paweł
niedziela, 6 września 2020, 19:35

To teraz już wszystko jasne. Sam się otruł. Na złość Putinowi.

qwert
poniedziałek, 7 września 2020, 23:55

CIA pomogło, poza tym przestał być potrzebny Jankesom więc zrobili z niego męczennika

Bumarowiec
niedziela, 6 września 2020, 15:04

Sami ukryli sktypala w Australii Cwaniaki

Tweets Defence24