Rosyjski działacz polityczny Aleksiej Nawalny został otruty?

20 sierpnia 2020, 11:37
medic-563423_1280
Fot. Pixabay
Reklama

Lekarze walczą o życie Aleksieja Nawalnego, trwa intensywna terapia, jego stan jest stabilny - oświadczył w czwartek przedstawiciel szpitala w Omsku, w którym opozycyjny polityk rosyjski znajduje się na oddziale reanimacji. Szpital nie poinformował o diagnozie ani o wynikach badań.

"Stan pacjenta jest stabilny, trwa intensywna terapia. Poczyniliśmy postępy w diagnozowaniu schorzenia. Otrzymaliśmy kilkadziesiąt badań wskaźników stanu jego krwi, pracy mózgu, innych organów i systemów. Trwa leczenie. Na szczęście mamy wyspecjalizowany ośrodek do leczenia takich pacjentów. Lekarze robią nie tyle wszystko, co możliwe, a realnie zajmują się ratowaniem mu życia" - powiedział dziennikarzom zastępca lekarza naczelnego szpitala nr 1 pogotowia ratunkowego w Omsku Anatolij Kaliniczenko. Odmówił przy tym poinformowania o diagnozie i o wynikach badań.

Agencja Reutersa podała, powołując się na władze medyczne obwodu omskiego, że istnieje zagrożenie życia Nawalnego, przy czym jego stan określono jako stabilny. Krótko wcześniej Kaliniczenko mówił dziennikarzom, że nie jest pewne, iż przyczyną stanu Nawalnego jest zatrucie. Jednocześnie tego nie wykluczył. Próbę otrucia podejrzewają współpracownicy opozycjonisty. Nawalny jest podłączony do respiratora i - według mediów - znajduje się w stanie śpiączki farmakologicznej.

Organy ochrony prawa na razie nie rozpatrują wersji mówiącej o celowym zatruciu - podała agencja TASS, powołując się na źródło w tych służbach. "Na razie ta wersja nie jest rozpatrywana. Nie jest wykluczone, że on sam coś wczoraj wypił czy zażył" - oświadczył rozmówca agencji. Dodał, że wstępna diagnoza postawiona przez lekarzy, gdy Nawalnego przywieziono do szpitala, mówiła o "ostrym zatruciu substancjami halucynogennymi".

Rozmówca agencji TASS wyjaśnił, że w apteczce Nawalnego nie znaleziono ani zakazanych substancji, ani silnie działających lekarstw.

O tym, że polityk trafił do szpitala, napisała w czwartek rano w mediach społecznościowych jego rzeczniczka Kira Jarmysz. "Dziś rano Nawalny wracał do Moskwy z Tomska. W trakcie lotu poczuł się źle. Samolot wylądował awaryjnie w Omsku. Aleksiej doznał zatrucia toksynami" - poinformowała Jarmysz. Później dodała, że Nawalny jest nieprzytomny.

Zdaniem rzeczniczki powodem mogła być substancja dodana do herbaty. "Przypuszczamy, że Aleksiej został zatruty czymś domieszanym do herbaty. Tylko ją pił od rana. Lekarze mówią, że toksyny szybciej się przedostały poprzez gorący płyn" - napisała Jarmysz. Herbatę polityk wypił przed odlotem w kawiarni na lotnisku w Tomsku. Załoga samolotu potwierdziła, że Nawalny nic nie pił i nie jadł na pokładzie.

Jak relacjonowała Jarmysz, Nawalny poczuł się źle w trakcie lotu; wystąpił u niego pot i poprosił o chusteczkę. Później poprosił ją, by mówiła do niego, bo chce słyszeć dźwięk ludzkiego głosu. Odmówił wypicia wody i poszedł do toalety. Jeden z pasażerów rejsu opublikował w internecie nagranie, na którym słychać głośny krzyk i jęk. Nawalny stracił przytomność; samolot awaryjnie lądował na najbliższym lotnisku - w Omsku, skąd Nawalnego zabrała do szpitala wezwana przez załogę karetka pogotowia.

Nawalny przez kilka ostatnich dni przebywał w miastach Syberii w związku z wrześniowymi wyborami regionalnymi w Rosji, w których opozycjonista popiera kilku kandydatów. Jego współpracownicy z Tomska zapewnili, że podczas ostatniego dnia jego pobytu w tym mieście nie zauważyli nic podejrzanego.

Do Omska udała się osobista lekarka Nawalnego Anastazja Wasiljewa, która zapewniła, że polityk nie miał wcześniej alergii na żadne substancje. Wasiljewa podkreśliła, że nie pozwolono jej na rozmowę telefoniczną z lekarzem w Omsku.

Również Kira Jarmysz zarzuciła lekarzom, że nie chcą udzielać informacji, co - jej zdaniem - potwierdza wersję o próbie otrucia. Zadała też pytanie, czemu w szpitalu jest tak dużo policji, jeśli nie rozpatruje ona wersji o próbie otrucia. Wcześniej media podały, że przyjechali do szpitala także funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

W lipcu 2019 roku Nawalny trafił do szpitala w Moskwie z objawami ostrej reakcji alergicznej. Przewieziono go wówczas do szpitala z aresztu, gdzie odbywał karę administracyjną. Wówczas polityk nie wykluczał, że próbowano go otruć.

Media w Moskwie przypominają też o incydencie z 2018 roku, gdy do szpitala trafił antykremlowski aktywista związany z punkrockową grupą Pussy Riot, Piotr Wierziłow. Najpierw zaczął on tracić wzrok, potem mowę i równowagę. Został przewieziony do Berlina, gdzie lekarze uznali, że Wierziłow został poddany działaniu nieznanej substancji atakującej układ nerwowy.

44-letni Nawalny jest prawnikiem i działaczem opozycji, autorem popularnego w Rosji bloga. Założona przez niego Fundacja Walki z Korupcją regularnie publikuje materiały śledcze na temat nadużyć korupcyjnych w najwyższych kręgach rosyjskich władz.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 110
Reklama
123 abc
niedziela, 23 sierpnia 2020, 21:40

Kolejna poszlaka: Nawalny jadał sushi. Jeżeli zrobili mu sushi z fugu to niech lekarze sprawdzą profil toksyn : Tetrodotoxin.

Olo
sobota, 22 sierpnia 2020, 14:26

nie, nie został otruty. Ożłopał się kawy albo energetyków i poprawił wódką. Taki jest wynik badania.

123 abc
sobota, 22 sierpnia 2020, 18:32

zażyj disulfiram a póżniej popraw wódką wtedy też będziesz cierpiał. Jeżeli Nawalny nie jest "zaszyty", mogli to zrobić bez jego wiedzy czyli wystawić cukierniczkę z rzeczoną substancją- pytanie po co ? Mógł zrobić to sam. Czyli sam zażył esperal i napił się alkoholu. Pamietamy akcję Babczenki z fejkowym zabójstwem, więc takie sztuczki nie tylko Kreml stosuje.

Wania
sobota, 22 sierpnia 2020, 04:59

Putin przestraszył się Białorusi. Boi się takich samych działań obywateli. W Rosji też bieda i niezadowolenie rośnie. Protesty na Syberii mogą się rozlać po całym kraju. A u nich to tradycja. Politkowska zabita jak pies w windzie, Niemcow zastrzelony, Skirpal miał być otruty, Litwinienko został otruty. Ilość osób, które wypadły z okna z zimie można liczyć w dziesiątki... Rosyjski ład.

fifi
piątek, 21 sierpnia 2020, 20:48

Niemcy zaopiekują się tym rosyjskim Żydem. No proszę, Niemcy,a jak nie Niemcy :).

123 abc
piątek, 21 sierpnia 2020, 20:47

Niech mu dwa razy przetoczą krew. Raz 5 litrów żeby usunąć zatrutą i następnego dnia znowu 5 litrów ( tak aby pozbyć się resztek zatrutej w mięśniach w naczyniach włosowatych).

abc xyz
piątek, 21 sierpnia 2020, 19:28

Jeżeli dali mu bromadiolon, to wylew i po chłopie.

123 abc
piątek, 21 sierpnia 2020, 14:48

I mamy odpowiedz. Nie ma substancji trujących. Czy Nawalny ma cukrzycę ? Jeżeli nie ma, to pewnie mu podali insulinę i stąd te wyniki oficjalne.

yaro
piątek, 21 sierpnia 2020, 11:06

Aleksiej Nawalny. Lekarz: nie ma śladów trucizny w organizmie rosyjskiego opozycjonisty "Aleksiej Nawalny, jeden z liderów antykremlowskiej opozycji w Rosji, trafił do szpitala. Powodem miało być zatrucie. Zastępca naczelnego lekarza szpitala Anatolij Kaliniczenko przekazał, że trucizny nie wykryto ani we krwi, ani w moczu Nawalnego." ---- to z naszej prasy.

Wania
sobota, 22 sierpnia 2020, 04:53

Yaro jak zawsze w formie. Lekarze zmienili zdanie w ciągu dwóch godzin. Pierwsza wersja mówiła o otruciu. Lekarze też nie zgodzili się na wypuszczenie go ze szpitala i transport do Niemiec na badania.

yaro
sobota, 22 sierpnia 2020, 18:17

@Wania to poleciał do Niemiec czy nie ?

Wania
wtorek, 25 sierpnia 2020, 21:19

Po dwóch dniach w końcu go wypuścili. I Niemcy potwierdzili otrucie. Rosja jak to Rosja ma w zwyczaju zaprzecza. Bo trudno, żeby się przyznali.

Wania
wtorek, 25 sierpnia 2020, 21:18

Wypuścili go po dwóch dniach. I Niemcy potwierdzili otrucie. Rosja naturalnie zaprzecza. Taka tradycja.

Davien
niedziela, 23 sierpnia 2020, 19:07

Poleciał bo Putin jest oberlekarzem Rosji i kazał go wypuscic:)

halny
piątek, 21 sierpnia 2020, 19:53

A co mieli powiedzieć ? Jeśli nie chcą nagle wyskoczyć przez okno ? Myśl kacapku.

T72B3
piątek, 21 sierpnia 2020, 17:07

Jak rząd rosyjski zablokował finansowanie z zagranicy różnych Nawalnych itd to raptownie Putin go otruł jak w Anglii otruli go i uciekł do Australii

Wania
wtorek, 25 sierpnia 2020, 21:20

No i Niemcy potwierdzili otrucie towarzyszu..

Fak sejk
piątek, 21 sierpnia 2020, 15:43

Nie żeby lekarz się odważył powiedzieć inaczej... Może nie mieszka na parterze i nie chce popełnić "samobójstwa", chłopina?

PiotrEl
piątek, 21 sierpnia 2020, 09:06

Miał sądowy zakaz opuszczania Moskwy i przegraną na 100 procent sprawę o obrazę weterana II wojny światowej. Tacy ludzie w Rosji mają stabilne 2 procent w każdych wyborach. Idealna opozycja dla Putina! Natomiast otruty, ikona okrucieństwa "krwawej kliki Putina" dla jego mocodawców z Waszyngton DC byłby bezcenny. Nie wypuszczając go za granicę Rosja uratowała mu życie....

rmarcin555
piątek, 21 sierpnia 2020, 08:07

Parafrazując klasyka: "Na wschodzie bez zmian". Będą więc kolejne sankcje. Aż rosyjscy obywatele zdecydują się na ostateczne rozwiązanie kwestii putlerowskiej. Bo to jest ich odpowiedzialność. Ale na razie oni wolą gnić w biedzie, zamiast żyć w najbogatszym (bo to jest najbogatszy) kraju na Ziemi.

Read
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:36

Rosja to piękny i bogaty kraj...

gegroza
czwartek, 20 sierpnia 2020, 23:31

Typowo ruskie

Gojan
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:46

Co kraj, to obyczaj. Tych, co za dużo wiedzą, władza w Rosji lubi uciszać truciznami. W III RP modne były niegdyś wypadki drogowe, ale od dekady preferuje się seryjnego samobójcę. Widocznie tak bardziej przystoi w europejskiej demokracji.

Ja
piątek, 21 sierpnia 2020, 13:40

Ty co za dużo szumią w naszym kraju odwiedza ktoś po jego wizycie odwiedzenie popełniają samobójstwo

piątek, 21 sierpnia 2020, 10:56

Porównujesz Polskę do Rosji?????

stare
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:45

Pij szybciej,bo sie ściemnia.

say69mat
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:37

??? Czyszczonie tyłów??? Czy precyzyjny strzał w ... stopę??? Czy też, ktoś usiłuje się pozbyć - w trybie ekspresowym - aktualnej rezydentury Kremla, czyli urzędującego Prezydenta FR???

antyDavien
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:15

Jakiś facet zjadł nieświeża rybę, a cały świat dostał sraczki.

Olej rustrolla
piątek, 21 sierpnia 2020, 09:30

Z ruskim nowiczokiem? To by się zgadzało.

Victor
piątek, 21 sierpnia 2020, 08:39

Kiedyś mieliście modne powiedzenie. Facet dostał wylewu krwi do mózgu. Wylew miał średnicę 9mm. Pamiętasz?

piątek, 21 sierpnia 2020, 17:54

Raczej wylew z muzgu.

fs
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:32

a 13 września wybory regionalne ... przypadek? nie sądzę

Mykoła
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:30

to ze szczęścia ...

123 abc
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:29

Ewidentnie to było zastraszenie- podali coś aby nie umarł ale żeby cierpiał. Coś na przykład - Dużo disulfiramu w herbacie. A w samolocie mógł popić wino lub koniak z własnej woli. Gdyby chcieli otruć już by nie żył lub konał jak ten w Anglii, co go odratowali bo deszcz zmył większość nowiczoka w nocy z klamki domu.

NIls
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:20

Władimir się nie cacka .To nie białorus .Tu jest krótka piłka .

Pim
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:05

Herbata z polonem?

Czarny Walker
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:50

A gdyby dodal kropelke? Przynajmniej samogon A,tak otruli hak od 1380 nic się nie zmieniło

fifi
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:39

Siedlisko frustratów:).Nie dzielcie skóry na jeszcze żywym ,koszernym niedźwiedziu.

Davien
niedziela, 23 sierpnia 2020, 19:10

Fifik ale wiesz że Putin usuwa tych co stali sie zbedni a ty z kiepskimi wynikami w trollowaniu jestes wysoko na tej liscie?:)

DefBot
piątek, 21 sierpnia 2020, 13:16

Ja bym się nie cieszył tak na twoim miejscu. Też możesz się napić takiej herbatki, ten reżim ma to do siebie, że wszczyscy są pod groźbą, nie tylko "nieposłuszni". Pamiętaj o tym.

Olej rustrolla
piątek, 21 sierpnia 2020, 09:54

Siedlisko ruskich trolli, paszoł won, za Ural.

Towarzysz Polak
czwartek, 20 sierpnia 2020, 18:08

Kto mieczem wojuje, od miecza ginie.

Ha ha
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:58

Naukowy Zakład Badawczy nr 2

Bartel
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:35

W Rosji cały czas te same metody. Ale Putin zapewne odpowie że nie miał z tym nic wspólnego. Który to już opozycjonista otruty ?

?
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:46

No?Który?

Młot
piątek, 21 sierpnia 2020, 13:40

Zamordowanych, nie tylko otrutych. Chciałem wymienić kilku z pamięci, ale jak zobaczyłem listę na wiki to mi szczena opadła... Polecam lekturę: lista zamordowanych dziennikarzy w Rosji. Sam policz...

piątek, 21 sierpnia 2020, 13:20

20-sty!

brdr
piątek, 21 sierpnia 2020, 12:27

15

Autor widmo
piątek, 21 sierpnia 2020, 11:23

W Rosji nie ma opozycji, jest tylko jedynie słuszna władza. Całe oblicze Kremla od czasów początku Państwa Moskiewskiego, przez Rewolucję Leninowsko-Stalinowską po dziś.

T72B3
piątek, 21 sierpnia 2020, 17:13

A jak jest opozycja na twej śmierdzącej Ukrainy neobanderowcy faszyzm stawianie pomników i gloryfikacja katow ludności polskiej Odezwał się demokrata

piątek, 21 sierpnia 2020, 10:58

Skripal, Litwinienko?

piątek, 21 sierpnia 2020, 07:44

Ok.20!

radio wolny Chabarowsk
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:54

jeśli nie Nawalny to ja to powiem: dajcie pieniądze dla regionów złodzieje z Rublowki!!!

asad
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:49

W Rosji bez zmian. Bardzo mocna herbata.

golod
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:46

Tak go "otruli", jak Skripalów, którzy "zmartwychwstali a potem wywieziono ich do Australii, aby nic nie powiedzieli.

carl fath
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:09

SKRIPAŁÓW

janusz z passeratu
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:40

A fanklub na to: "niemożliwe"...

Hanys
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:27

A co to opozycjonista w Rosji nie ma prawa chorować, zatruć się, mieć wypadku, nie może popełniać przestępstw, opozycjonista w Rosji musi być nieśmiertelnym i nieskazitelnym "aniołkiem" ?

piątek, 21 sierpnia 2020, 11:00

Jakoś przypadkiem wszyscy opozycjoniści się robią "bardzo chorowici" przed wyborami.

tyu
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:37

Kluczowe słowo to "w Rosji". Putin nie lubi konkurencji a na dyskusje szkoda mu czasu. Jak mawiał jego idol Stalin: "nie ma człowieka, nie ma problemu". W Rosji się albo akceptuje władze Putina albo się ma w życiu problemy. I tak długo Nawalnego omijali co już samo w sobie było dziwne biorąc pod uwagę jak wystawiał oligarchów na pośmiewisko ciągle pokazując jak kradnie jeden na drugim.

Fak sejk
piątek, 21 sierpnia 2020, 13:43

Słowo klucz "w Rosji" już nie pasuje odkąd Putin zatwierdził legislację pozwalającą na "targeted killing" poza granicami kraju...

piątek, 21 sierpnia 2020, 17:56

Putinowi żadna legislacja nie jest do tego potrzebna.

Tom
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:18

Co kacapy? Kto to znowu robi te prowokacje? Litwa, Polska czy Japonia?

Marek1
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:16

No to Wowa Putinow pozbył się kolejnego krytyka. W rządowych i okołokremloskich rusmediach już trwa klasyczna akcja typu "szum informacyjny" przypominająca, ze widziano kiedyś Nawlnego palącego jointa, że możliwe jest jego uzależnienie od narkotyków lub/i sr. halucynogennych, że otrucie opozycjonisty byłoby dla Putina niewygodne, itp. bzdety. O ile możliwe jest, że bezpośrednim zleceniodawców zamachu jest ktoś z syberyjskich oligarchów(Nawalny od paru tygodni prowadził śledztwo w sprawie gigantycznych przekrętów w tamtym regionie), o tyle jest absolutnie wykluczone, by stało się to bez wiedzy i chocby cichego przyzwolenia Kremla. W FR całkowity i wyłączny monopol na fizyczną eliminację przeciwników politycznych ma tow. płk. KGB W.W.Putin.

tyu
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:39

Dokładnie. On już na pewno długo był na liście "do odsrzału". Pewnie tak jak mówisz coś za daleko doszedł z jakimś śledztwem to mu "pomogli".

Grzesiek
czwartek, 20 sierpnia 2020, 18:54

Może po prostu car zawczasu eliminuje źródło potencjalnych kłopotów. Taka refleksja mu przyszła po tym jak zobaczył tempo w jakim pali się tyłek Łukaszenki?

Fak sejk
czwartek, 20 sierpnia 2020, 18:52

Po ogarniętym referendum zaczęło się "sprzątanie". Wystarczająco dużo czasu przed następnymi wyborami prezydenckimi, no i świat patrzy na Białoruś teraz...

Buczacza
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:13

No cóż cała rasija. To jest ten kraj i te metody od zawsze. Nic się nie zmieniło i raczej się nie zmieni. To nie jest Europa i europejskie wartości. To nigdy nie była Europa i nigdy nie będzie Europa. W szczególności pozdrawiam różnego rodzaju piewców i animatorów tego kraju na tym forum.

tyu
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:41

Częstotliwość zgonów będzie tylko wzrastać. Wszakże Rosja coraz biedniejsza, Putin się "zużywa" politycznie więc i krytyków przybywa. A że w Rosji jest autokracja to cóż jak się nie podoba to "bye, bye".

Autor widmo
piątek, 21 sierpnia 2020, 11:35

Z czasem wzrasta też poziom histerii i paranoi władzy autorytarnej. Wystarczy popatrzyć na byłych dyktatorów i ostatnio na działania Łukaszenki. Myślę, że Putinowi też ciśnienie powoli rośnie. Efekt końcowy dla takiej władzy, to tylko kwestia krótszego lub dłuższego czasu.

7plmb
czwartek, 20 sierpnia 2020, 15:29

Tradycyjnie pewnie najadł sie sera produkcji rosyjskiej:-))

sża
czwartek, 20 sierpnia 2020, 14:57

Swoją drogą ciekawe kto go finansuje?

rosja to stan umysłu
piątek, 21 sierpnia 2020, 21:55

Ciekawe kto finansuje twoje komentarze?

złośliwy
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:37

Ma drukarkę marki HP.

tyu
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:42

Raczej nie Putin biorąc pod uwagę jak ten go i jego oligarchów ośmiesza regularnie publikując kompromitujące materiały z milionową oglądalnością na youtube. :)

totem
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:07

Putina finansuje Merkel

asyr
czwartek, 20 sierpnia 2020, 14:49

Sam kradnie i zakłada Fundacje, po to aby jatrzyć. Rosja miała duzo cierpliwośći.

Alosza
piątek, 21 sierpnia 2020, 22:01

Dlatego rosja to nie normalny kraj! Na szczęście normalni ludzie nie muszą tam mieszkać!

tyu
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:43

A ja uważam że użytkownik "asyr" jest złodziejem i zakłada Fundacje, po to by jątrzyć.

Marek1
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:40

o proszę, mamy już jednego miłośnika putinowskiego pkt. widzenia - "zakłada fundacje i jątrzy", więc zabić gościa !!

czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:27

Putin to Rosja?

ech...
czwartek, 20 sierpnia 2020, 14:42

działacz polityczny, aktywista, opozycjonista (może być totalny)... kiedy przestaniemy tworzyć słowami mity. Jak ktoś jest prostytutką to się nie mówi aktywistka opozycjonistka tylko po imieniu, jak ktoś jest pedofilem to też nie działacz polityczny opozycjonista tylko w pierwszej kolejności pedofil.

tyu
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:44

A ja uważam że użytkownik "ech..." jest prostytutką i pedofilem. Że nie mam dowodów? No i co z tego on też nie.

Marek1
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:42

... jest juz 2 egzemplarz-generator medialnego szumu made in russia ;).

dyzma
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:56

A ja mysle tak ,any bialorus byla wolna rosja yla wolna wszyscy byli by w nato i uni europejskiej ,nie byloby konfliktu przy zjednoczonych panstwach i wszystkim zyloby sie dobrze .To bardzo proste ale ktos na sile tego nieche i w imie czego pieniedzy wladzy ktora i tak sie w proch obroci pozdrawiam

Ratownik
czwartek, 20 sierpnia 2020, 14:30

Trucizna Nowiczok bis Tylko w Anglii RATOWNIK Szybko

złośliwy
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:42

Olaboga,jesze raz,tylko wolna :).

Tadziu
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:40

Grochówka smakowała?

Fanklub Daviena
czwartek, 20 sierpnia 2020, 14:23

Do 2022 roku Rosja wywoła wojnę w Europie lub na Bliskim Wschodzie. Sprzedaż węglowodorów stanowi wartość przeliczoną na USD w wysokości 53% całego eksportu Rosji (dane za 2018 rok). Dochody z tego tytułu to 14% PKB kraju, co odpowiada połowie wartości całego budżetu państwa (liczonego w USD). Największymi importerami rosyjskiego gazu to Europa łącznie z Turcją (ponad 90% sprzedaży). Europa z Turcją są też łącznie drugim największym odbiorcą ropy naftowej z Rosji. Wnioski? Rosyjski budżet jest niezwykle uzależniony od wolumenu sprzedaży surowców energetycznych, a także od ich ceny na międzynarodowym rynku. Co by się stało, gdyby Rosja musiała ograniczyć eksport gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla? Czy taki scenariusz jest realny w najbliższych latach? Co mogłoby uratować rosyjską gospodarkę w skrajnie niekorzystnym scenariuszu?

carl fath
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:11

W 1991 też tak mówili...

Hanys
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:29

Możesz wyjaśnić, co ma ta propagandowa wklejka wspólnego z Nawalnym i jego zdrowiem ?

wyjaśniam
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:43

Niegramotny poza deszycowym Putin ch.... sam z siebie niczego nie wyduka.

yaro
czwartek, 20 sierpnia 2020, 14:19

Kilka dni temu w 'Magazynie Swiatecznym' GW ukazala sie obszerna rozmowa z A. Nawalnym w ktorej bylo b. duzo Nawalnego, a mało Rosji i globalnego swiata. Czyli najwazniejszego: miedzynarodowego kontekstu pokazujacego zderzenie interesow Rosji i Zachodu, szczegolnie USA, NATO, UE. A to jest kluczowe, gdyz geopolityczny kontekst definiuje twarde realia polityczne, ekonomiczne, militarne, itd. ktore przesadzaja o strategii Rosji W.Putina i tym, jak to sie przeklada na polityczne, ekonomiczne i spoleczne realia ktorymi zyja Rosjanie. Nie tylko w 12 mln Moskwie, a calej ok. 150 mln Rosji. Pierwsze zdziwienie budzilo to, ze Nawalny widzi Rosje jako lidera Europy. Nie zauwazajac, ze już za prezydentury B. Clintona USA i UE odrzucily oferte Rosji Putina (S.Kaganow), by uczynic przestrzen od Gibraltaru do Wladywostoku wspolna przestrzenia polityczna państw i narodow Rosji i Europy. Drugie, ze w zaledwie kilku slowach odniosl sie do NATO, choć to ekspansja tego militarnego paktu Zachodu do granic Rosji doprowadzila do wojny w Gruzji, na Ukrainie i aneksji Krymu. I poniekad zdefiniowala Putina w swiadomosci Rosjan jako twarego, skutecznego polityka. Trzecie zas stosunek Nawalnego do USA i hasla Trumpa ?America First? informując, ze nie dostrzega/rozumie on dramatycznych zmian zachodzących na globalnej scenie politycznej, schylku Zachodu, ktory byl globalnym hegemonem przez ostatnie 500 - 600 lat i pojawienia się nowych potężnych graczy na swiatowej scenie politycznej: Chin i Indii (o których w wywiadzie nie ma ani słowa). Nie ma tez słowa o roli Rosji na Bliskim Wschodzie, zbliżeniu z Iranem i Turcja, zawiązaniu koalicji Rosji, Chin i Iranu wokół amerykanskiej agresji w Wenezueli, coraz scislejszej wspolpracy z Chinami, ekspansji w Afryce, itd. Rozbawila zas odpowiedz Nawalnego na pytanie o to, jak chce przejac wladze na Kremlu bedac totalnym politycznym outsider'em, a nie czlowiekiem systemu wladzy jak B. Niemcow, nie majac zadnej realnej bazy spolecznej/politycznej: "- No dobrze, ale mimo centralizacji władzy problemem jest nie tylko Putin. Jego władza i cały system są klanowe, opierają się na tysiącu rodzin ? bo w rękach mniej więcej tylu osób, jak wiemy z pana śledztw, znajduje się dzisiaj Rosja. Co z nimi? ? Wszystkich pociągniemy do odpowiedzialności. Każdy z nich stanie przed sądem". Rozbawila dlatego, ze jest infantylna i rodzi pytanie o to, czy Nawalny w ogole nadaje się na przywodce politycznego. Szczegolnie takiego państwa jak Rosja i na czasy ?po Putinie?. Tak jak Putin swietnie 'nadal sie' na czasy po M.Gorbaczowie i B.Jelcynie zatrzymując rozpad państwa, a pozniej sytuujac Rosje wsrod rozgrywajacych w swiatowej/globalnej ekstraklasie. Czy ma dość politycznych talentow i zrecznosci - jak Putin - by wziac na siebie odpowiedzialność za Rosje i być skutecznym obronca jej globalnych interesow oraz rosyjskiej racji stanu. To co mowi A. Nawalny (nie tylko w tej rozmowie) wskazuje na to, ze nie jest. A wyniki badania Lewanda-Centrum to tylko potwierdzaja. A.Nawalny najwyrazniej nie jest politykiem podobnego formatu co prezydent Rosji W. Putin, który w rankingu amerykańskiego osrodka badania opinii Pew Research Center przeprowadzonego wśród mieszkancow 25 panstw swiata (2018) został uznany za bardziej wiarygodnego politycznego lidera globalnego swiata niż amerykański prezydent D.Trump tylko niewielka iloscia glosow ustepujac prezydentowi Chin Xi Jinping.

Marek1
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:45

... no i mamy w wątku 3 już polskojęzycznego przedstawiciela moskiewskiej trollni Putina, tłumaczącego Polakom jakim to infantylnym idiotą był Nawalny i w zasadzie, to niewielka wszak szkoda dla świata, ze zejdzie z niego. Priwiet towariszcz ;).

?
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:47

A was od Tymy ilu?

Baltazar
czwartek, 20 sierpnia 2020, 21:38

Też czytałem wywiady z Nawalnym i potwierdzam, że byłem nimi bardzo zaskoczony. Rozumiem, że nie pasuje to politycznych kalkulacji wielu osób.

:)
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:18

Boże, kolejne wcielenie starego grzyba zUSA.

asad
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:52

Putin i Chin Xi Jinping najbardziej wiarygodnymi politykami. Na pudle brakuje tylko Kima. Koń by się uśmiał.

kabanos
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:51

No za to iwan to 15 kopiejek. Kłamcie dalej i wciąż dużo i bez sensu. Ale pamiętaj trollu, że nawet kaczackie babuszki czy białorusini waszej kłamliwej, pogardliwej dla ludzi propagandy już nie akceptuja.

szacun
czwartek, 20 sierpnia 2020, 20:53

Kabanos też z PO?Bez konserwantów?I soli drogowej?

rmarcin555
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:13

@yaro. Zlituj się trollu. Napisz coś co ma jakieś logiczne podstawy.

yaro
czwartek, 20 sierpnia 2020, 19:09

nie piszę, tylko cytuję i wyraźnie to zaznaczam. Notabene w pełni zgadzam się z tym komentarzem !

piątek, 21 sierpnia 2020, 11:02

tylko nie zwracasz uwagi co cytujesz...

yaro
piątek, 21 sierpnia 2020, 14:54

zwracam uwagę .... wywiad jest z GW ....

Kapitan Bomba
czwartek, 20 sierpnia 2020, 13:50

Albo Putin zdecydował się taktycznie zlikwidować oponenta, bo obawia się przeniesienia zamieszek z Białorusi na swoje podwórko, albo jakiś oligarcha zerwał się ze smyczy i wkopał Władimira w niezłe bagno.

złośliwy
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:45

POdciągnij dresy.

raap
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:50

A najprędzej to zrobił zachód, jak z rodziną Skripalów, ot tak dla wzmocnienia "demokracji" zachodu.

Marek1
czwartek, 20 sierpnia 2020, 17:47

dryń, dryń ;)) - mamy 4 już burka z polskojęzycznej psiarni tow. Putina ;).

Oligarchowie
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:27

Kapitanie BOMBA to nie my!!!! To ten DEVIL ZZA MURU

rmarcin555
czwartek, 20 sierpnia 2020, 16:16

@Kapitan Bomba. Putler jest słaby jak nigdy. Poparcie spada, a covid i Sudowie zaorali budżet. Atak na Nawalnego ma dwa cele: zapobieżenie powtórce z Białorusii i przypomnienie Rosjanom, co się może stać. Na chwilę zadziała, ale ekonomia Kacapię wykończy. Putler będzie musiał uciekać.

Tweets Defence24